Peter Steinberger, autor open source AI asistenta OpenClaw, nastupuje do OpenAI. OpenClaw bude převeden pod nadaci a zůstane otevřený a nezávislý.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2025. Ke konci roku 2025 vlastnila 349 462 pevných disků. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, byla 1,36 %. V roce 2024 to bylo 1,57 %. V roce 2023 to bylo 1,70 %. V roce 2022 to bylo 1,37 %.
Nástroj sql-tap je proxy mezi aplikací a databází, které zachytává všechny SQL dotazy a zobrazuje je v terminálovém rozhraní. Zde lze téměř v reálném čase zkoumat dotazy, sledovat transakce a spouštět SQL příkaz EXPLAIN. Podporované databázové systémy jsou pouze PostgreSQL a MySQL. Zdrojový kód je dostupný na GitHubu, pod licencí MIT.
Byla vydána nová verze 9.2 textového editoru Vim (Vi IMproved). Přináší vylepšené doplňování, podporu schránky ve Waylandu, podporu XDG Base Directory (konfigurace v $HOME/.config/vim), vylepšené Vim9 skriptování nebo lepší zvýrazňování změn. Vim zůstává charityware. Nadále vybízí k podpoře dětí v Ugandě. Z důvodu úmrtí autora Vimu Brama Moolenaara a ukončení činnosti jím založené charitativní organizace ICCF Holland projekt Vim navázal spolupráci s charitativní organizaci Kuwasha.
Byl představen editor MonoSketch, webová aplikace pro tvorbu diagramů, technických nákresů, flowchartů a různých dalších vizualizací, to vše jenom z ASCII znaků. Všechny operace běží pouze v prohlížeči uživatele a neprobíhá tedy žádné nahrávání dat na server. Zdrojový kód aplikace (drtivá většina Kotlin, žádné C#) je dostupný na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána nová verze 3.7.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.
Všem na AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (I love Free Software Day, Mastodon, 𝕏).
Eric Migicovsky představil Pebble Emulator, tj. emulátor hodinek Pebble (PebbleOS) běžící ve webovém prohlížeči. Za 6 hodin jej napsal Claude Code. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Byla vydána nová verze 3.41 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.11 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Rusko zcela zablokovalo komunikační platformu WhatsApp, řekl včera mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Aplikace, jejímž vlastníkem je americká společnost Meta Platforms a která má v Rusku na 100 milionů uživatelů, podle Peskova nedodržovala ruské zákony. Mluvčí zároveň lidem v Rusku doporučil, aby začali používat domácí aplikaci MAX. Kritici tvrdí, že tato aplikace ruské vládě umožňuje lidi sledovat, což úřady popírají.
Pád trhů, došlo i na Apple. Letos naposledy podniky utratí více za on-premises než za cloud.
Průzkum Interop ITX a InformationWeek varuje, že firmy většinou posuzují úspěšnost nových aplikací podle svých vnitřních kritérií, nikoliv dle spokojenosti zákazníků. V letošním roce 49 % dotazovaných technických specialistů uvedlo, že měřítkem úspěšnosti projektů DevOps je v jejich firmách hlavně úspora nákladů a lepší návratnost investic, současně však metriky posuzují výkon aplikací, množství chyb a efektivitu spolupráce mezi jednotlivými odděleními podniku.
Moderní zdravotnictví si bez informačních technologií dnes již nikdo nedokáže představit. Nejvíce viditelným místem jsou počítače používané lékaři či dalším zdravotnickým personálem přímo v ordinaci nebo na sále. Zdravotnictví ale charakterizuje řada specifik. Výpočetní technika pro zdravotnický personál musí proto být nejen dostatečně výkonná, mobilní a snadno použitelná, ale musí odolat celé řadě vlivů daných právě zdravotnickým prostředím.
Gartner představil přehled deseti předpovědí pro rok 2019 a následující období. Pokrývají zejména klíčové dopady postupující digitální inovace: umělé inteligence a s ní souvisejících dovedností a znalostí, pokroků v oblasti organizační kultury a procesů jež se stávají produkty v souvislosti s rostoucími digitálními dovednostmi podniků a nástupem konceptu neustálé průběžné technologické změny.
Letos je možná poslední rok, kdy podniky utratí více za on-premise infrastrukturu než za cloud. Servery, úložiště a ethernetové přepínače a další síťové prvky pro cloudovou infrastrukturu představují rychle rostoucí trh. Aktualizovaná studie IDC Worldwide Quarterly Cloud IT Infrastructure Tracker předpovídá, že za letošní rok bude objem tohoto trhu činit 62,2 miliard dolarů, což by odpovídalo meziročnímu zvýšení o 31 %. Za druhé čtvrtletí letošního roku získali dodavatelé cloudové infrastruktury podle IDC tržby ve výši 15,4 miliard dolarů.
Diskstation Synology DS119j je jednošachtová externí disková jednotka NAS, která přes Wi-Fi router zpřístupní data více uživatelům jak v domácí síti, tak přes internet.
Vláda by měla tento týden jednat o přesné podobě e-neschopenek. Podle platného zákona mají elektronické neschopenky začít fungovat od ledna příštího roku.
Za bilion dolarů už není ani Apple. Apple již nechce zveřejňovat informace o prodeji telefonů. Analytici před tím varují.
Lékaři asi budou vědět o všech lécích předepsaných pacientovi. V současnosti má lékař přehled pouze o lécích, které pacientovi sám předepsal.
Alibaba zvýšila zisk o 13 %, tržby ale zaostaly za odhady. Akcie letos oslabily o 12 % v obavách z dopadů odchodu zakladatele podniku Jacka Ma.
Gartner: Top 10 strategických technologických trendů pro rok 2019. Rozšířená analytika, vývoj poháněný umělou inteligencí, chytré prostory a „blockchain napůl“.
Země EU se dál přou o návrhu daně z digitálních služeb. Poté, co EU nová pravidla v nějaké podobě přijme, bude možné očekávat reakci ze strany USA.
Nejčastější říjnová hrozba v ČR: Adware Agent. JS/Adware.Agent.AA se nejčastěji vyskytuje na webech, které nabízejí streaming nelegálních kopií filmů.
Země EU mají možnost přesunout e-knihy do snížené sazby DPH. Supersnížené a nulové sazby budou povoleny pouze pro členské státy, které je v současnosti uplatňují u fyzických publikací.
Letos čeští zákazníci v Číně utratí 380 milionů korun. Pětina lidí dostane věci z Číny po šesti týdnech. Češi v Číně nakupují hlavně přes AliExpress.
Investiční firma Thoma Bravo má prý zájem o Symantec. Symantec se snaží získat důvěru investorů po vyšetřování některých účetních praktik a výhledu slabých příjmů.
Firmy v rámci digitalizace modernizují jádra podnikových systémů. CIO a ředitelé IT v Evropě jsou podle průzkumu Gartner připravenější na další rozvíjení a škálování digitálních aktivit než respondenti z jiných regionů.
Konica Minolta uvádí na český trh Workplace Hub. Jádro softwaru pro produkty Workplace Hub vyvinuli čeští experti v brněnském inovačním centru Konica Minolta.
V Česku bude na konci roku již 43.000 e-shopů. Podíl e-commerce je zhruba 10 % na celkovém maloobchodním obratu – stále je zde tak prostor k růstu.
T-Mobile oznámil růst provozního zisku. Investice do výstavby optické infrastruktury pokračují, stabilní růst využívání integrovaných služeb a celkových tržeb.
Superpočítače Anselm a Salomon dostanou nástupce. 18jádrové procesory Intelu a výkon 800 teraflopů. Nový ostravský superpočítač dodá Atos.
E-shopy nejsou povinné dodávat zboží po celé EU. S blížícím se koncem roku 2018 vstoupí v platnost evropské nařízení, jehož hlavním cílem je zamezit omezování kupujících v rámci jednotného trhu podle jejich státní příslušnosti či místa aktuálního bydliště.
Čeští antikváři nebudou po protestech odstřiženi od Amazonu. Čeští antikváři budou moci i nadále prodávat své knihy do zahraničí přes portál AbeBooks.com, který patří firmě Amazon.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: