Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Inverzní design umožňuje návrh magnonových systémů na míru. Bosch v Drážďanech otevírá továrnu na wafery. Cisco má nové servery UCS X-Series pro hybridní cloud. Kubernetes používají podniky dvakrát častěji než před rokem. DevOps lze realizovat i v režimu on-premise. Zlomte srdce hackerům. Jak je to s platbami za ransomware.
Magnony představují vlny, které cestou překlápějí spiny elektronů. Předpokládá se, že tento princip by se už v brzké budoucnosti mohl uplatnit při ukládání dat, ale i v dalších aplikacích. Magnony nabízejí proti elektronům menší spotřebu energie, někdy se uvádí (zjednodušeně), že je dáno tím, že přenášejí pouze spinovou vlnu, tedy informaci, nikoliv hmotu jako takovou.
Bosch otevírá v Drážďanech jeden z nejmodernějších závodů na čipy na světě. Vysoce automatizované, plně propojené stroje a integrované procesy v kombinaci s metodami umělé inteligence (AI) dělají z drážďanského závodu inteligentní továrnu a průkopníka v oblasti Průmyslu 4.0.
Cisco představilo nové způsoby, jak urychlit digitální transformaci přesunem dalších prostředků do cloudu. Hyper propojený, distribuovaný svět, ve kterém žijeme, je mnohem více než dříve závislý na cloudu a podnikové IT týmy se potýkají se zajišťováním optimální digitální zkušenosti kdekoli a kdykoli uživatelé potřebují přístup. V důsledku toho podniky přechází na cloudově orientovaný provozní model, který vyhovuje větší rozptýlenosti aplikací, uživatelů a technického personálu.
Společnost Pure Storage oznámila výsledky svého každoročního průzkumu Kubernetes Adoption Survey. Vyplývá z nich, že za posledních 12 měsíců došlo k masovému přijetí systému Kubernetes a podniky i přes škrty v rozpočtech na IT na něj rychle přecházejí, aby dosáhly lepších obchodních výsledků.
Cloud je dnes považován za tak klíčovou součást inovací, až se zdá, že jiné moderní technologie na vlastní infrastruktuře nasazovat ani nejde, nebo to alespoň nemá valný smysl. Omyl: Jde a má (to smysl). Tvrdí to alespoň Joao-Pierre S. Ruth v komentáři na InformationWeek.
Bezpečnostní týden s podtitulem „Zlomte srdce hackerům“ přinese sérii 4 interaktivních webinářů, na kterých vás bezpečnostní experti seznámí s nejžhavějšími novinkami a kyberbezpečnostními trendy a nabídnou cenné informace, jak se chránit před nejnovějšími hrozbami.
Proti gangům stojícím za ransomwarem se již uskutečnila celá řada masivních akcí, na nichž se podílely národní i mezinárodní policejní organizace i velké technologické firmy. Přesto však hrozba ransomwaru roste; zájem kybernetických zločinců se sice tu a tam přesune jinak (např. v závislosti na cenách kryptoměn může být atraktivní malware určený pro těžbu), nicméně vydírání generuje podvodníkům příjmy stabilně. Podle PurpleSec mohly škody způsobené ransomwarem v roce 2020 činit až 20 miliard dolarů – přičemž podle stejné firmy/metodiky to v roce 2019 bylo jen 11,5 miliard.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: