Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Chatbot z Prahy pro 100 tisíc zaměstnanců SAP. HPE už nemusí hardware prodávat. Mzdová bublina v IT splaskla.
Digitálního asistenta, který zaměstnancům SAP z celého světa pomáhá řešit personální agendu, vyvinuli experti SAP ve spolupráci s odborníky z týmu HRdirect pražského centra podnikových služeb SAP Services. Česká republika je zároveň jednou z pěti pilotních zemí, kde tento chatbot již funguje. Do konce roku bude sloužit jako primární kontakt při řešení personálních otázek pro 100 tisíc zaměstnanců.
Hewlett-Packard Enterprise je dodavatelem hardwarové infrastruktury – serverů, storage, networkingu a souvisejícího softwaru. Využívá přitom obchodní model pronájmu, kdy zákazník platí podle spotřeby výkonu. Co všechno HPE prodává a jak jsme zpovídali Jana Kameníčka, generálního ředitele HPE ČR.
Po dlouhém období konjunktury dochází k zastavení růstu mezd. Výši finančního ohodnocení stejně jako případných benefitů navíc již nediktují zaměstnanci, ale rozhodují o nich opět zaměstnavatelé. Kandidáti se současné situaci flexibilně přizpůsobují a na čelní příčky svých priorit kladou stabilitu pracovního místa, jistotu práce a bezpečnost, a to i za cenu nižších příjmů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
ITBiz: Mzdová bublina v IT splasklaŠkoda, že lidi (zaměstnanci i zaměstnavatelé) kolem mě pořád nečtou ITBiz, a tak to nevědí, furt si přelévají obrovské mzdy a furt shání a nemůžou sehnat nové lidi.
+1To me vzdycky zajimalo. Kdyz se dohodnou na spolecnem postupu zamestnanci, rika se tomu odbory a mame to mit radi, kdyz se na spolecnem postupu dohodnou zamestnavatele, je to kartel a je spravne je zavrit do lochu?
ITBiz je poměrně bizarní zdroj propagandy, a zrovna tenhle článek zavání výzvou ke kartelové dohodě.
To me vzdycky zajimalo. Kdyz se dohodnou na spolecnem postupu zamestnanci, rika se tomu odbory a mame to mit radi, kdyz se na spolecnem postupu dohodnou zamestnavatele, je to kartel a je spravne je zavrit do lochu?Ano, je to tak, náš právní řád pro tyto dvě kategorie skutečně nastavuje poměrně rozdílné podmínky. Pokud si chceš o tom zjistit něco více, doporučil bych si nastudovat rozdíl mezi tzv. fyzickou a právnickou osobou a pokračovat souvisejícími zákony.
Ano, je to tak, náš právní řád pro tyto dvě kategorie skutečně nastavuje poměrně rozdílné podmínky.On vynášel morální, nikoli právní soud.
Pokud si chceš o tom zjistit něco více, doporučil bych si nastudovat rozdíl mezi tzv. fyzickou a právnickou osobou a pokračovat souvisejícími zákony.Fyzické osoby nemohou vytvořit oligopol/kartel? Dokážu si úplně v pohodě představit, že se hovnocucaři v okolí dohodnou a začnou šroubovat cenu/vnutí ti k vysátí žumpy předinstalovaná Windows.
On vynášel morální, nikoli právní soud.IMO hlavně vynášel logický klam o tom, že pro dvě nějak podobné (ale ne stejné) kategorie by "správně" měly platit stejný pravidla. Přitom pro to není vůbec žádný důvod. To je asi jako by si stěžoval, že platí trochu jiná pravidla pro tramvaj, auta a cyklisty.
Fyzické osoby nemohou vytvořit oligopol/kartel?Asi jo, minimálně už pro to, že fyzický osoby mohou podnikat...
že pro dvě nějak podobné (ale ne stejné) kategorieA v čem se teda liší? Napadá mě, že zaměstnanců je typicky víc než zaměstnavatelů - je to o tom?
A v čem se teda liší? Napadá mě, že zaměstnanců je typicky víc než zaměstnavatelů - je to o tom?No, za mě hlavně to je o směru závislosti... V situaci 'malá skupina firem je v pozici kartelu' je na těch několika firmách závislých mnoho lidí. Kdežto firmy typicky nejsou až tak závislé na zaměstnancích, resp. na nějakých konkrétních zaměstnancích, většinou můžou jednoho zaměstnance nahradit jiným... Samozřejmě tohle neplatí u vysoce kvalifikovaných oborů, klíčových lidí apod., ale tam zas pozorujeme, že nejsou moc potřeba odbory, protože firmy si těch lidí prostě váží. No jinak samozřejmě nechci tim říct, to, co psal JiK, že odbory "musíme milovat", tak fakt ne, samozřejmě taky můžou škodit, když se to přežene...
Samozřejmě tohle neplatí u vysoce kvalifikovaných oborů, klíčových lidí apod., ale tam zas pozorujeme, že nejsou moc potřeba odbory, protože firmy si těch lidí prostě váží.Kdes na to přišel?
odbory "musíme milovat", tak fakt ne, samozřejmě taky můžou škodit, když se to přežene...Co to znamená? K podobným tvrzením jsem totiž skeptický, protože (a) lidem se po desítky let cpe protiodborářská propaganda (ať už explicitní typu On the Waterfront, skrze média,…), (b) jsou různé modely odborů (general, industrial, craft,…), (c) legislativa činnost odborů různě cíleně omezuje, (d) některé odbory nejsou tak docela odbory (což plyne z povahy vztahu odvětví ke zbytku společnosti, jako když mezi stěžejní funkce policie dlouhodobě patří rozbíjet odbory v ostatních odvětvích).
Kdežto firmy typicky nejsou až tak závislé na zaměstnancích, resp. na nějakých konkrétních zaměstnancích, většinou můžou jednoho zaměstnance nahradit jiným...Huh? Celá pointa odborů přece je, že zastupují +/- všechny zaměstnance, současné i budoucí, dané firmy nebo skupiny firem. Takže i když nějakého zaměstnance vyhodíš (což může být i kvůli odborům taky poněkud komplikované) a přijmeš nového, tak je zase zastupovaný těmi stejnými odbory.
Huh? Celá pointa odborů přece je, že zastupují +/- všechny zaměstnance, současné i budoucí, dané firmy nebo skupiny firem.Jj, ale to už je situace máme odbory (já mluvil o motivaci k tomu mít odbory).