abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ITBiz: Umělá inteligence potřebuje maximum podnikových dat

    10. 9. 2023 | Redakce | Různé | 2055×

    Podniky se musí naučit s ransomwarem žít. Kvantové počítače mohou ochránit strojové učení před podvrhy. Pure Storage a Microsoft rozšiřují strategické partnerství. Studie Red Hat analyzuje stav zabezpečení edge computingu. Umělá inteligence potřebuje maximum podnikových dat.

    Podniky se musí naučit s ransomwarem žít (Veeam)

    Podle studie Veeam Data Protection Trends Report 2023 bylo loni alespoň jednou zasaženo ransomwarovým útokem plných 85 % organizací. Vzhledem k tomu, že těmito útoky trpí téměř všechny organizace, je zřejmé, že tento problém je v dnešní době nejen hojně rozšířený, ale také prakticky nevyhnutelný. Ačkoli to může znít pesimisticky, právě uvědomění si této skutečnosti nám může pomoci tuto všudypřítomnou hrozbu zvládnout. Podívejme se tedy, jaká řešení mohou organizace využít, aby byly schopny s rizikem ransomwaru fungovat.

    Kvantové počítače mohou ochránit strojové učení před podvrhy

    Navzdory velkým úspěchům a stále širšímu nasazení zůstávají systémy AI založené na strojovém učení velmi náchylné k útokům – to znamená ke škodlivým zásahům do zpracovávaných dat, které způsobují jejich překvapivé selhání. Například modely pro klasifikaci obrázků (které analyzují fotografie za účelem identifikace a rozpoznání nejrůznějších kritérií) mohou být často oklamány přidáním dobře připravených změn (tzv. perturbace) do vstupních obrázků. Tyto změny jsou přitom tak malé, že jsou lidským okem nepostřehnutelné. Útočníci toho mohou využít.

    Pure Storage a Microsoft rozšiřují strategické partnerství

    Společnost Pure Storage oznámila rozšíření strategického partnerství se společností Microsoft. Tato spolupráce umožňuje nativně začlenit špičkové technologie ukládání dat Pure Storage do služeb Microsoft Azure. Výsledkem je v rámci Azure mj. nová nabídka úložiště SSD v2 Azure, dostupná v rámci zkušební (preview) verze služby Azure VMware Solution (AVS).

    Studie Red Hat analyzuje stav zabezpečení edge computingu

    Edge computing se z technologie druhořadého významu v několika málo odvětvích stal významnou příležitostí pro podniky napříč obory, které potřebují rozprostřít výpočetní výkon po celém světě – nebo i ve vesmíru, jako v případě úloh řešených ve vesmírném prostoru. Edge computing zkracuje dobu odezvy tím, že zpracovává data v místě, kde jsou shromažďována, nebo v situacích, kdy by je jinak nebylo možné zpracovat, protože je úloha nebo část hardwaru odpojena od sítě.

    Umělá inteligence potřebuje maximum podnikových dat

    Technologie „generativní“ umělé inteligence jsou podnikům k dispozici. Na rozdíl od jiných trendů, jako je cloud nebo digitální transformace, by měla jít AI navíc implementovat jednodušeji, protože jde (alespoň v jistém ohledu) prostě o „aplikaci“, která nevyžaduje přestavbu dalším procesů. Matt Kelberman ze společnosti 66degrees se na ITPro Today v této souvislosti zabývá tím, že pro umělou inteligenci a využití jejích přínosů je třeba vlastně jediné – mít připravená data. Stávající systémy typu ChatGPT nebo Google Bard mají totiž pro podniky jen velmi omezený význam; jsou založeny na veřejných datech a samy o sobě pracovní postupy moc vylepšit nedokážou.

    Zprávičky

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.