Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Je možné formálně, tj. podobně jako v případě matematického důkazu, dokazovat, že program něco dělá? Respektive, protože nám v tomto případě jde o bezpečnost, že nemůže dělat nic jiného? Tyto projekty probíhají v univerzitním prostředí i na Microsoft Research, týkají se mj. i návrhu nových internetových protokolů. Cílem je např. ošetřit veškeré možné vstupy, což nelze samozřejmě otestovat pouze zkoušením…
Jak ovládají počítače ochrnutí lidé? Používá se sledování pohybu očí, i to je ale v některých případech problém. Jednou z možností je tedy elektroda v mozku na místě pohybového centra pro ruku. Nejedná se tedy o snahu číst myšlenky, ale prostě o „implantovanou myš“. Jak efektivně lze tímto způsobem komunikovat?
Psi jsou schopni porozumět lidskému jazyku mnohem víc, než si lidé myslí. Border kolie Rico a Chaser zvládají přes 1 000 slov, dokáží se nová slova užit vylučovací metodou a mají i symbolické myšlení. Zvládají chápání slov jako obecnějších kategorií (dokáží třeba předměty rozlišovat na skupiny hračky a ne-hračky) a umí najít i předmět, který vidí pouze na fotografii. Způsob, jak jazyk chápou Rico a Chaser, velmi připomíná děti. (Poznámka: jedna ze souvisejících otázek zní: nakolik jsou tito dva jedinci výjimeční, nakolik by to v případě výcviku zvládli i jiní hafani nebo alespoň jiné border kolie?)
Proč lidé páchají sebevraždy, respektive jakou roli zde hrají faktory typu vývoje ekonomiky? Zdá se, že ne moc velkou. Data jsou samozřejmě poněkud rozporovatelná, ale zvýšený počet sebevražd spíše předcházel vypuknutí globální ekonomické krize, v Řecku v krizi sebevražednost skoro nestoupla. Naopak podle Národního ústavu duševního zdraví může větší roli hrát počasí, respektive zima. Hypotéza: vlivem klimatických změn bude tam, kde se oteplí, sebevražednost spíše klesat?
Látka GeSbTe využívaná v technologiích CD/DVD může fungovat i jako metamateriál, jehož vlastnosti lze přepínat laserem. Prozatím se takto funkčnost metamateriálu dá aktivovat v infračervené oblasti. Bylo by hezké, kdyby se dařilo takto přepínat i rozsah vlnových délek, na nichž se látka chová jako metamateriál. (U CD/DVD přepíná laser mezi krystalickou a amorfní fází GeSbTe).
Vývoj nových technologií pro baterie neprobíhá pouze s cílem získat lepší parametry, ale také omezit závislost na lithiu. Tento kov představuje dnes energetický pilíř nové ekonomiky (ukládání elektřiny z obnovitelných zdrojů atd.) a strategickou komoditu. Přitom bychom ho mohli těžit i u nás, konkrétně na Cínovci. Dokonce jde možná o vůbec největší ložisko v Evropě. Lithium lze získávat i z odpadů po těžbě místních cínovo-wolframových rud.
Spékání kovových prášků a PolyJet – 3D tisk z Liberce. Technologie PolyJet představuje progresivní výrobní metodu, při které je produkt stavěn postupným vytvrzováním vrstev viskózní kapaliny foto-polymerního materiálu pod ultrafialovým zářičem.
Jak vznikají rudí ptáci. Rudá barva hraje roli při pohlavním výběru, jak to ale souvisí s dalšími procesy, konkrétně viděním a metabolismem? A budeme moci jednoduchou genetickou modifikací připravit rudého ptáka od libovolného druhu?
Ve španělské jeskyni bylo objeveno 50 paleolitických rytin. Stáří asi 14 000 let (tj. spadá do magdalénienu podobně jako Altamira) a na malbách najdeme také lvy.
Římská vojska operovala na Moravě dokonce až na Svitavsku. Archeologický nález nejsevernějšího římského tábora na našem území
Lasery pro ELI Beamlines – kdy dorazí nejmodernější technologie v Evropě? Superlaserové systémy, z nichž každý stojí více než miliardu korun, měly být podle původních plánů dovezeny do ČR v příštím roce. Aktuální situace?
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
budeme „velmocí na baterky“?
Pokud ano, pak leda v tom smyslu, v jakém jsme "automobilovou velmocí": západ dodá myšlenky a technologie a my dodáme pracovní sílu. A politici si budou libovat, jak jsme vyspělí a světoví.