V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Polemika o umělé inteligenci a technologické singularitě. Nanotechnologie stříbra. Elektromagnetismus vody na rozhraní s jinými látkami. Supergeny – cesta k obilninám, které fixují dusík. IoT sítě pro kutily. Rýžová pole vs. doba ledová.
Vědci už dlouho předpokládají, že permitivita (dielektrická konstanta) vody je na rozhraní s jiným materiálem nižší než v objemu, nikdo však nevěděl jak moc. Nové experimenty potvrzují, že rozhraní ovlivňuje hodnotu permitivity vody daleko víc, než se předpokládalo. Velký význam může tento výzkum mít i pro elektrochemický průmysl, například pro výrobu baterií.
Pokud do zeolitů zabudujeme částice stříbra, může tento materiál emitovat světlo. Dokonce se o něm uvažuje jako o náhradě žárovek LED nebo fluorescenčních lamp.
Stroje si sama sebe vědomy budou, a mělo by tak na ně být nazíráno nikoli jako na neživé zařízení, nýbrž jako na bytosti, které mají podobné vědomí jako my, ovšem poněkud jinak subjektivně prožívané. Kupříkladu by pravděpodobně postrádaly lidský strach ze smrti.
Od dob, kdy napsal Vernor Vinge svůj neuvěřitelně zajímavý esej o singularitě, uběhlo již dvacet let. … Prostě se to neděje. Nic tomu nenasvědčuje. Dostává se nám toho, co Vinge předvídal, že se stane v případě, že singularita nenastane. Topíme se v „záplavě technických vymožeností, které nedokážeme správně využít“ (dva úryvky z knihy: John Brockman (editor): Čeho bychom se měli obávat – Myšlenky o budoucnosti civilizace, které odborníky znepokojují.)
Stáří egyptské mumifikace potvrzeno. Už v Předdynastické době se používalo konzervačních prostředků, nikoliv jen suchého klimatu/písku.
Jsou jupiteři pro vznik planet zemského typu přítěží, nebo pomocí? Obecně se předpokládá, že velmi hmotné planety ovlivňují vznik vnitřních planet zemského typu. Je tento vliv negativní?
Umělé supergeny: Další krok k obilí, které bude fixovat dusík. Významný pokrok syntetické biologie: přenášené geny se nejdříve přeuspořádají a až pak vnesou dál.
3D tisk z kovu. HP Metal Jet je technologie na bázi binder jetting s přesností na úrovni jednotlivých voxelů.
Astrofoto: padající hvězdy Perseidy. Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek Radiant.
Rýže nás prý opravdu zachránila před novou dobou ledovou. Především bez rýžových polí, které produkují metan, by se teplý holocén dávno vrátil do další doby ledové. Argumenty pro tento názor...
Pes objevil archeologický nález z doby bronzové. Při procházce se svým pánem na Orlicku pes vyhrabal špičky srpů.
IoT síť Sigfox i pro kutily.Internet věcí nemusí být jen výsadou startupů a velkých firem. Nabídka licence pro připojení zařízení vývojářům i domácím kutilům.
Fluorescenční mikroskopie rostlin. Čeští vědci pokročili v mikroskopickém zkoumání rostlin od huseníčku k mnohem větší vojtěšce.
Databáze letokruhů pro datování archeologických nálezů. Databáze aktuálně umožňuje datovat s přesností na rok jakýkoliv dubový nález z ČR za posledních více než 2 000 let.
Auta propojená v cloudu. Systém firmy Toyota je založen na frekvenci 5,9 GHz. Umožňuje automatickou komunikaci automobilů mezi sebou i s jinými přijímači.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: