abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 523 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Další kouzla s grafenem, může být supravodič i izolant hned vedle sebe

    16. 5. 2021 | Redakce | Různé | 13455×

    Střídavý Josephsonův jev a kvantové tečky. Strojové učení mělo podpořit hypotézu o vesmíru jako simulaci. Drony by mohly hasit požáry v mrakodrapech. V Bulharsku se spouští nejvýkonnější superpočítač ve východní Evropě. Historie čísla Pí.

    Grafen může být vším: supravodičem i izolantem hned vedle sebe

    Twistronika a magický úhel. Jednoelektronový tranzistor, různé typy qubitů v jediném zařízení. Nejnovější kouzla s grafenem. V Natuture Nanotechnology vyšly hned dvě studie popisující, jak lze vlastnosti grafenové dvojvrstvy ovládat pomocí vnějšího elektrického napětí. Jedná se opět o grafen s pootočením o magický úhel 1,1 °. Přepínání se tentokrát netýká materiálu jako celku, ale supravodivé i izolační oblasti se mohou nacházet těsně vedle sebe. Přitom nejde o topologický materiál v tom smyslu, že by vodivý byl např. vnější povrch a nevodivý vnitřek, jednotlivá místa lze nastavovat nezávisle na sobě.

    Proč se sklo někdy rozbíjí na stejně velké střepy

    Sklenice se při pádu nejspíš rozbije na střepy nestejné velikosti. Podle okolností bude asi existovat nějaká střední hodnota a odpovídající statistické rozdělení, ale o moc víc toho o situaci asi říct nepůjde. … Skla rozpadající se na stejně velké kousky se vyznačuje vnitřním napětím, které vzniklo při předcházejícím zpracování. Tímto způsobem se chovají např. kapky skla zvané holandské slzy, eventuálně kapky prince Ruprechta.

    Strojové učení mělo podpořit hypotézu o vesmíru jako simulaci

    Hong Qin z Princetonu vytvořil pomocí strojového učení na základě historických dat algoritmus, který dokázal vypočítat polohu libovolného tělesa Sluneční soustavy v daném okamžiku. Na tom není samo o sobě nic divného. Zajímavé má být, že příslušná umělá inteligence přitom vůbec neodvodila a nepoužívala Newtonovy gravitační zákony ani žádnou jejich obdobu (např. relativistickou). Fyzik Joshua Burby z Los Alamos National Laboratory uvádí, že Qinův program vlastně úplně vypouští fyzikální teorii ve smyslu formulace nějakého obecného pravidla, jde „od dat přímo k datům“. A jak to souvisí s hypotézou simulace?

    Střídavý Josephsonův jev a kvantové tečky

    Vědci zkoumali střídavý Josephsonův jev ve speciálním druhu Josephsonova spoje, kterým byla uhlíková nanotrubička (druh kvantové tečky) připojená na supravodivé přívody. Zjistili, že v tzv. Kondově režimu dochází v systému k nečekanému poklesu proudu.

    Drony by mohly hasit požáry v mrakodrapech

    Ve Spojených arabských emirátech je s ohledem na množství mrakodrapů a solventních klientů obývajících nejvyšší patra velká poptávka po alternativních systémech hašení požárů. Jeden ze scénářů řešených skupinou MRS se ubírá směrem vývoje dronu, který bude schopen vyletět do desátého patra budovy a vstřelit oknem dovnitř hasicí kapsli.

    Český Atos postaví v Bulharsku nejvýkonnější superpočítač ve východní Evropě

    Nový superpočítačový systém využívá procesory AMD EPYC chlazené horkou vodou a má rychlé diskové úložiště s kapacitou 2 PB. Velikost operační paměti RAM dosahuje přes 300 TB a počet jader je 144 384. Velikost systému je 12 výpočetních racků, které jsou doplněny dvěma racky s pomocnou infrastrukturou. Celý komplex váží přes 30 tun. Superpočítač umožní bulharským vědcům dosáhnout špičkového výkonu 6 petaFLOPS.

    Krátce

    Protein čepičky koronaviru dokáže poškodit plíce i bez viru. Stačí, když se protein naváže na povrchové receptory buněk, žádný genetický materiál viru už dovnitř proniknout nemusí.

    Kde se v Jižní Americe vzaly austronéské geny? Mezi původními obyvateli Jižní Ameriky a ostrovní jižní Asie existují nečekané genetické podobnosti. Nelze je však vysvětlit nějakými kontakty Polynésanů s obyvateli pozdně předkolumbovského Peru.

    Již před 11 000 lety existovalo 5 hlavních současných psích linií. Od domestikace byl tok genů od vlků k domácím psům již velmi malý.

    Zpátky na stromy – a k vyšší inteligenci? Celkem zábavné jsou výsledky výzkumu, které naopak mají ukazovat, že hlodavci žijící na stromech by mohli být obecně inteligentnější než jejich pozemní bratranci.

    Čím Europa Clipper prozkoumá ledovou Europu? Europa Clipper bude vybaven kamerami k mapování povrchu měsíce ve vysokém rozlišení, měření výšky povrchových útvarů, vytváření stereoskopických snímků a hledání důkazů geologické aktivity.

    Kladistika ukazuje, že na COVID-19 na člověka přeskočil opravdu z netopýrů. Evoluční stromeček hostitelů koronaviru.

    Našli obří planetu daleko od hvězdy – tam, kde by vůbec neměla existovat. Co je zvláštní, plynný obr YSES 2b, který je asi 6krát větší než Jupiter, se nachází od své hvězdy 110krát dále než Země od Slunce. Samotná hvězda je stará asi 14 milionů let…

    Z historie čísla Pí. V Eulerově době pojali lidé podezření, že jsou ještě „horší“ čísla než iracionální, totiž čísla, která nejenže jsou iracionální, ale nejsou ani kořenem žádné algebraické rovnice. (úryvek z knihy Petr Beckmann: Historie čísla Pí, nové české vydání)

    V době ledové pronikali do Evropy stepní hlodavci. K odhalení evoluční historie pomohla genová sekvenace stovek vzorků z myšice temnopásé (Apodemus agrarius).

    Kryo-elektronová mikroskopie ukázala, jak rhinovirus proniká do buněk. Rhinoviry patří mezi nejčastější příčiny infekcí, se kterými se lidstvo potýká.

    Vědci přišli na nový způsob léčby poruch růstu. Poškozený růst kostí vedoucí k achondroplázii lze částečně zvrátit pomocí syntetické molekuly ribonukleové kyseliny, tzv. RNA aptameru.

    Jak zabránit odolnosti bakterií proti nanostříbru. Základem je silná vazba mezi chemickými skupinami na povrchu grafenu a nanočásticemi stříbra.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.