abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | IT novinky

    Přední technologické společnosti (Adobe, Cadence, Capital One, Cisco, Cloudera, Cloudflare, Cognition, CrowdStrike, Databricks, Dell Technologies, DoorDash, Elastic, HPE, Hugging Face, IBM, LangChain, Linux Foundation, Microsoft, NAVER, NetApp, Nous Research, NVIDIA, OpenClaw, Palantir, Palo Alto Networks, Red Hat, Reflection AI, Salesforce, SAP, ServiceNow, Siemens, SK Telecom, Snowflake, SpacexAI, Synopsys, Thinking

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 18:11 | Zajímavý projekt

    Krabix.cz je online 3D konfigurátor krabiček pro 3D tisk s exportem do STL. Běží přímo v prohlížeči. Nic se neposílá na server.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | Komunita

    Nadace Open Home Foundation spustila veřejnou preview verzi komunitní databáze zařízení pro Home Assistant. Má fungovat jako „Wikipedie pro chytrá zařízení".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Na stránce nového panelu Firefoxu přibudou nové widgety. Například denně aktualizována interaktivní křížovka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Zajímavý projekt

    PGSimCity (GitHub) je webová 3D vizualizace vnitřního fungování databázového systému PostgreSQL v podobě města. Vytvořena pomocí umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 03:33 | Nová verze

    UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-2.0 a 24.04-1.4. Nová verze 24.04-2.0 již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-64600 pojmenované RefluXFS (technické detaily) v XFS. Je tam již od verze Linuxu 4.11, tj. rok 2017. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel může editovat libovolný soubor, například klidně zrušit rootovské heslo v /etc/passwd. Videoukázka na Vimeo. V upstreamu je zranitelnost opravena.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    25.7. 13:46 | IT novinky

    OpenAI / ChatGPT má dnes výpadky (OpenAI Status, DownDetector).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 13:00 | Komunita

    Poskytovatel hostingu svobodných/open-source projektů Codeberg po hlasování na valné hromadě vydal stanovisko k využívání LLM. Kvůli vytěžování infrastruktury a rostoucím cenám hardwaru, ale také hrozbám pro spolupráci v komunitě se k LLM staví kriticky. Nebude poskytovat hosting projektů vytvářených LLM agenty.

    |🇵🇸 | Komentářů: 2
    24.7. 14:22 | Zajímavý projekt

    Jack Dorsey představil (𝕏) open source týmovou komunikační platformu Buzz (GitHub) s cílem snížit závislost na Slacku a GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (18%)
     (30%)
     (5%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (24%)
    Celkem 2257 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Týden na ScienceMag.cz: Diody LED a lasery i z jednoduchých polovodičů?

    26. 4. 2019 | Redakce | Různé | 1121×

    Z genetických dat lze mnohdy odhalit netriviální souvislosti. Modlit se za někoho může prý dotyčného ohrozit. Díry a elektrony mohou v polovodičích vytvářet složité komplexy. Detekován podivný iont HeH+, byl zřejmě nejstarší sloučeninou ve vesmíru.

    Co všechno skrývají genetická data

    Do systému zadáváte informaci proto, abyste nalezli své neznámé příbuzné; nejspíš ne proto, abyste pomohli své příbuzné usvědčit z trestných činů; nebo dokonce riskovali, pokud zrovna někde bude (náhodou) nalezena vaše DNA, že se stanete podezřelými. Přístupnost těchto dat pro policii a možnosti medicínského využití, otázky soukromí i politiky provozovatelů genetických databází.

    Dioda z excitonů: složité klastry děr a elektronů

    Excitony jsou obecně obdobou atomů, kdy vázaný stav vytváří elektron a kladně nabitá díra. Vyskytují se např. v polovodičích; trochu podobné „divné atomy“ představují kvantové tečky. Ve Vídni nyní připravili tzv. multičásticové komplexy excitonů, kdy je spolu propojeno více děr a elektronů.

    Lasery a diody LED i z jednoduchých polovodičů

    Světelné zdroje se typu diod LED se konstruují z kombinovaných polovodičových materiálů, heterostruktur; možnou kombinací je třeba umístit jeden polovodič mezi dva s vyšší hodnotou zakázaného pásu. Superinjekce pak znamená, že po připojení napětí dosáhne v prostředním polovodiči koncentrace elektronů a děr řádově vyšších hodnot než v polovodičích vnějších. Nejde to celé ale i jednodušeji?

    Krátce

    Čtyři čtverce a tři trojmoce. Experimenty vedly několik matematiků k domněnce, že každé celé číslo je součtem čtyř celočíselných trojmocí. (úryvek z knihy Ian Stewart: Neuvěřitelná čísla profesora Stewarta)

    Dva myšlenkové experimenty: Škodlivost modlitby a Boží soud s teorií her. Proč se pacientům přitíží, když se dozvědí, že se na za ně někdo modlí? Trochu kacířský pohled na zázraky, když už byly ty Velikonoce.

    Proxima c? Okolo nejbližší hvězdy od Slunce možná obíhá druhá exoplaneta. Pokud planeta Proxima c existuje, má hmotnost nejméně 6 Zemí a obíhá 1,5 AU od hvězdy.

    První sloučenina ve vesmíru: podivnost se vzorcem HeH+. Podařilo se detekovat sloučeninu starší než hvězdy. Proč jsme se o tom na hodinách chemie nikdy neučili?

    GMO kvasinky vyrábějí nízkokalorickou tagatózu. Monosacharid tagatóza se v malém množství vyskytuje v mléčných výrobcích a v ovoci. Má mít samé pozitivní vlastnosti…

    Sucho snižuje kvalitu sladovnického ječmene. Vědci zkoumají vztah mezi draslíkem a schopností rostlin odolávat stresu.

    Víte, co je to hydroskořicový alkohol? 50 let spolupráce mezi firmami VŠCHT Praha a Aroma Praha.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.