Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Vyspělé civilizace si prý vytvářejí vlastní vesmíry. Podivný signál od Proximy Centauri. Jak rozkrájet dort. Antiferomagnetické materiály ve spintronice. Leptokvarky. Hyperventilace a alkohol. Nejrychleji rostoucí černá díra.
Vyspělé civilizace si vytvářejí „vlastní vesmíry“, nikoliv však ve virtuální realitě, ale v souvislosti s extrémními fyzikálními objekty, jako jsou třeba černé díry. Poblíž horizontu může pak inteligentní systém zkoumat a pozorovat vývoj celého vesmíru, sám prakticky nezranitelný a věčný. Optimalizuje svůj čas i prostor do nějakého optima, které umožňují fyzikální zákony. V souvislosti s černými dírami si pak lze představit leccos, včetně populárních teorií, že by mohlo jít i způsob vytváření nových vesmírů. Příslušné civilizace jsou natolik vyspělé nebo alespoň od nás odlišné, že je prostě nedokážeme detekovat tak primitivními prostředky, jako je SETI.
U svátečního stolu se často porcuje. Přitom obvykle pro více než 2 lidi, takže nevystačíme s jednoduchým nápadem, kdy jeden člověk dělí a druhý si vybírá, jakou ze dvou částí bude chtít. Konzum u stolu snad v roli potravy pro duši vhodně doplní následující úloha, ve skutečnosti docela obtížná…
Ovládání spinů elektrickým proudem je mnohem účinnější než při použití vnějšího magnetického pole. Antiferomagnetické látky mají mít oproti feromagnetickým ve spintronice řadu výhod, zápis i čtení informace může být rychlejší.
Již tradičně jsou na čele žebříčku články z fyziky, astforyziky, kvantové fyziky, astronomie. Je třeba dodat, že stejně jako jindy, i letos je čtenost výsledkem nejen zájmu samotných čtenářů, ale i preferencí algoritmů Googlu, především při výběru do Google News/Google API.
Neviditelné elektrické sítě z bakterií. Bakterie Geobacter se dokáže zbavovat elektronů, které jsou produktem rozkladu organický látek, a to tak, že je pumpuje až na stonásobek svých vlastních rozměrů. Zkoumané struktury proto znamenají inspiraci i pro technologické aplikace.
Ebersův papyrus. Ebersův papyrus patří mezi vzácně dochované lékařské texty z faraonského Egypta. (úryvek z knihy Břetislav Vachala: Ebersův staroegyptský lékařský papyrus)
Leptokvarky opět nenalezeny. Leptokvarky jsou hypotetické částice, které by měly propojovat kvarky a leptony.
Izomery vodíku za vysokého tlaku zanikají. Molekula vodíku H2 může existovat v podobě ortho (jádra atomu v molekule mají stejný spin) nebo para (opačný spin).
Hliníkové nanočástice podobné chobotnici rozkládají vodík nejúčinněji. Tvar nanočástic ovlivňuje jejich schopnost katalyzovat chemické reakce, a to dokonce i když jde o fotokatalýzu, kdy hlavní roli hraje světlo.
Speciální přístroj pro hyperventilaci má chránit při otravě alkoholem. Co dělat, když se člověk předávkuje alkoholem, eventuálně potřebuje rychle vystřízlivět? Až dosud se zde dalo těžko radit…
Lovci mimozemských signálů zachytili velmi podivný signál od Proximy Centauri. Letošní rok byl z hlediska hledání mimozemských signálů trochu emotivní.
Lama vytvořila proti koronaviru účinnou nanoprotilátku. Velbloudovití vytvářejí zvláštní verzi protilátek, které jsou mnohem menší než ty lidské. Označujeme je jako mini nebo nanoprotilátky.
Při vzniku života sehrál významnou roli cystein. Dosud se soudilo, že cystein, jedna z 20 aminokyselin tvořících proteiny, může abiotickými cestami vznikat jen dost obtížně.
Ultračistá pouzdra na vzorky z Marsu. Pod pojmem technický zázrak si můžeme představit každý něco jiného…
Nejrychleji rostoucí černá díra jí Slunce denně. K astronomickým úlovkům letošního roku patří i dosud nejžravější černá díra J2157.
Výtahy Eryxu. Silvestrovská povídka. (úryvek z knihy Pavel Houser: Sběratel měst)
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: