abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:11 | Bezpečnostní upozornění

    V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:00 | IT novinky

    Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 12:33 | Zajímavý software

    Společnost Meta představila OpenZL. Jedná se o open source framework pro kompresi dat s ohledem na jejich formát. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:33 | IT novinky

    Google postupně zpřístupňuje českým uživatelům Režim AI (AI Mode), tj. nový režim vyhledávání založený na umělé inteligenci. Režim AI nabízí pokročilé uvažování, multimodalitu a možnost prozkoumat jakékoliv téma do hloubky pomocí dodatečných dotazů a užitečných odkazů na weby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:11 | Nová verze

    Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.14.0. Podrobný přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 16:33 | IT novinky

    Bylo oznámeno, že Qualcomm kupuje Arduino. Současně byla představena nová deska Arduino UNO Q se dvěma čipy: MPU Qualcomm Dragonwing QRB2210, na kterém může běžet Linux, a MCU STM32U585 a vývojové prostředí Arduino App Lab.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:55 | Nová verze

    Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.14.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.10 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.10. 23:55 | Komunita

    Ubuntu 26.04 LTS bude (𝕏) Resolute Raccoon (rezolutní mýval).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    6.10. 21:00 | Nová verze

    Netwide Assembler (NASM) byl vydán v nové major verzi 3.00. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (39%)
     (46%)
     (15%)
     (17%)
     (21%)
     (15%)
     (17%)
     (15%)
     (15%)
    Celkem 197 hlasů
     Komentářů: 13, poslední dnes 07:41
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Fotonový pár z tunelování elektronu

    24. 5. 2019 | Redakce | Různé | 1286×

    Kvantová kryptografie řízená mikroskopem. Budou solární články lapat i světlo z lamp? Skutečně lze spin překlápět jen fotony a prakticky bez chlazení? Temná hmota vs. MOND a MOG. Lepidlo na krvácení z tepny a podzemní oceány Pluta.

    Solární články z osvětlení místností

    Pobýváme v místnostech osvícených klasickými lampami, zářivkami i jinými zdroji světla. Vědci nyní přišli s myšlenkou tuto rozptylující se energii zachytávat a využívat k pohonu chytrých domácností nebo zařízení Internetu věcí.

    Spinové bity řízené světlem se prý obejdou bez chlazení

    K uchovávání dat by se dále používala současná technologie, nicméně magnety by namísto elektrického proudu ovládalo infračervené záření. Takové uspořádání by mělo generovat jen minimum odpadního tepla.

    Temná hmota po x-té: jak fungují eliptické galaxie?

    Částice temné hmoty nebyly nikdy zachyceny, ale konkurenční teorie mají také své problémy. Alespoň podle nového výzkumu eliptických galaxií. A jaký je rozdíl mezi alternativami temné hmoty, tedy různými verzemi teorií MOND a MOG?

    Podzemní oceány na Plutu i jinde ve věčném chladu

    Izolační vrstva hydrátu metanu by mohla chránit podzemní oceán na Plutu. Kapalná voda (respektive kapalné vodné roztoky) by díky tomu mohly být ve vesmíru běžnější, než jsme dosud mysleli. Možná i život, což ale asi jen tak nezjistíme.

    Fotonový pár z tunelování elektronu

    V Ústavu Maxe Plancka ve Stuttgartu při studiu povrchů pomocí STM mikroskopie náhodou objevili dosud neznámý mechanismus, který umožňuje generovat dva fotony na jeden elektron. Bude tento jev využitelný v optických počítačích nebo kvantové kryptografii?

    Krátce

    Bakterie žijící z oxidu dusnatého. Vědci objevili bakterie, které spojují redukci NO s oxidací amoniaku, přičemž vzniká molekula dusíku. Co to má společného s klimatem?

    Nový hydrogel dokáže zastavit i krvácení z tepny. S různými „lepidly“ tepen se už experimentovalo dříve, nedokážou ale obvykle odolat obrovskému tlaku v poraněné tepně. Šance na zlepšení?

    Jak dál s ověřením existence exoměsíce Kepler-1625 b I? Astronomové se i nadále dohadují, zda existuje první objevený exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b.

    Lutecium, radiofarmakum pro léčbu rakoviny. Nová metoda separace lutecia zrychlí výrobu radiofarmak. SHINE a ÚOCHB uzavírají licenční smlouvu na přípravu Lu-177.

    Rozptyl elektronů v nanokrystalech a vývoj léků. Určení absolutní konfigurace nově syntetizovaných molekul pro chirální molekuly.

    Množství uhlíku v lesích se může i snížit. Zrychlený růst stromů způsobený oteplováním klimatu se nemusí nutně promítnout do vyššího ukládání uhlíku.

    Český Siemens zprovoznil 300kWh bateriové úložiště. S novým akumulačním systémem se tak otevírá řada příležitostí i pro české zájemce.

    Genetické příčiny mikrocefalie. Objeveny dvě mutace způsobující mikrocefalii a neurodegenerativní poruchy.

    Proč Řekové neobchodovali s Chetity? Kuriozita, obchodní válka v pozdní době bronzové? Nebo je správné vysvětlení jinde?

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.