OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Společnost Nitemedia, vydavatel AbcLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.
Zajímavý nový projekt Siemensu, pohybliví roboti a současně 3D tiskárny. V týmu by tito roboti měli dokázal postavit i velké objekty, letadla, trupy lodí. Roboti se označují Siemens Spiders, jejich pohyb totiž zajišťují klouby připomínající končetiny pavouků. Rozpoznávají své okolí, mohou se pohybovat autonomně, např. se sami chodit nabít.
Grafen se dokáže samostatně skládat i do 3D struktur – přitom si ponechá své unikátní vlastnosti 2D materiálu. Vše funguje po „bodnutí“ do struktury povrchu, po němž se jednotlivé pásky začnou odchlipovat, detaily tohoto procesu lze i různě ovládat. Základní struktura připomíná květ. Tímto způsobem by mohlo jít vytvářet kapsle (mezi původní a odchlíplou vrstvu pak umístit obsah kapsle), ale i přepínače a oscilátory.
Speciální dron AscTec Falcon 8 byl využit pro vizuální inspekci dopravního letadla Airbus A330 v závěrečné fázi jeho výroby.
Ruleta má nulu a kasino větší finanční rezervu, pročež se hraní nevyplácí. Až na speciální situace; řekněme, že potřebujeme nutně mít dvojnásobek aktuální částky – dejme tomu, že zítra čekáme věřitele-pistolníka, kterému bude jedno, zda vrátíme polovičku dluhu. Jak to udělat, abychom tedy měli největší šanci zdvojnásobit částku v kapse, jaká je nejlepší ze špatných strategií?
Atmosferický tlak na dávné Zemi byl oproti dnešku prý jen poloviční. Alespoň taková je interpretace geologického záznamu starého 2,7 miliardy let. Můžeme z toho něco usuzovat o počátcích života nebo složení atmosféry? Znamená to snad, že nejen kyslík, ale i část atmosferického dusíku je biogenního původu?
Koncept nositelné elektroniky inspiroval i zařízení pro průmyslové motory. Speciální senzor se umístí k motoru bez nutnosti složité kabeláže, sleduje např. jeho teplotu a vibrace a odesílá data. Systém je schopen automatického vyhodnocení, a tak předchází výpadkům ve výrobních provozech.
Velmi zajímavý způsob rozmnožování, kombinující pohlavní a nepohlavní variantu, mají dobře známé šípkové růže. Část chromozomů se dědí pouze po mateřské linii. Lze si představit, že mezi oběma částmi genomu by se mohly přesouvat geny, např. ty pro odolnost k parazitům, v nichž je potřebná variabilita, do „klasických“ (sexuálně dědičných) chromozomů, opačný osud by měly geny s požadovanou stabilitou.
Co všechno změní naše chování, i když si to vůbec neuvědomujeme. Půvabný experiment obnáší nejprve práci s větami o starých lidech a poté se měří rychlost chůze testovaných.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Tak ta strategie pro ruletu vsadit všechno na jednu barvu mi nepřijde výhodná. Pokud bych měl tedy 20.000 dolarů, jako je to v odkazovaném článku, tak bych postupoval takto:
Pokud mám čas, tak mi přijde rozumější začít na malých částkách a sázet na barvu nebo sudá/lichá. V případě, že se nestrefím, tak zůstat u té barvy a navýšit předchozí sázku na dvojnásobek.
Vsadím 500 dolarů, prohraju, vsadím tisíc dolarů, prohraju, vsadím 2000 dolarů, prohraju, vsadím 4000 dolarů - vyhraju 8000. Odečtu náklady a jsem 3500 dolarů v plusu. Jaká je asi pravděpodobnost, že by má barva po pár otočeních nepadla?
Po výhře začnu zase od 500. Ruletu ve skutečnosti nehraju.
Koupím za deset, prodám za tisíc. No a z těch 20% zisku už nějak vyjdu.
Čéče, jestli ti tvůj systém vychází, tak musíš likvidovat kasína jak Andrej drobný podnikatele.
A to nemluvím o tom, že i kdyby začal se sázkou 1 Kč by na 100 proher by musel mít víc peněz, než kolik by stála Zeměkoule celá ze zlataNa druhou stranu pravděpodobnosti selhání 2-100 svěřujeme své peníze běžně. 2-100 je pravděpodobnost, že ti cracknu AES-128 v bance, když udělám 228 náhodných bruteforce pokusů, což trvá asi tak sekundu. Pravděpodobnost, že vytěžím blok jedním zahashováním, je dokonce 2-69. Atd. (se zbytkem samozřejmě souhlasím)