V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Společnost Nitemedia, vydavatel AbcLinuxu, spustila jako svůj nový projekt web ScienceMag.cz. Podobně jako v případě ITBiz.cz přinášíme pravidelný přehled nejzajímavějšího obsahu.
Zajímavý nový projekt Siemensu, pohybliví roboti a současně 3D tiskárny. V týmu by tito roboti měli dokázal postavit i velké objekty, letadla, trupy lodí. Roboti se označují Siemens Spiders, jejich pohyb totiž zajišťují klouby připomínající končetiny pavouků. Rozpoznávají své okolí, mohou se pohybovat autonomně, např. se sami chodit nabít.
Grafen se dokáže samostatně skládat i do 3D struktur – přitom si ponechá své unikátní vlastnosti 2D materiálu. Vše funguje po „bodnutí“ do struktury povrchu, po němž se jednotlivé pásky začnou odchlipovat, detaily tohoto procesu lze i různě ovládat. Základní struktura připomíná květ. Tímto způsobem by mohlo jít vytvářet kapsle (mezi původní a odchlíplou vrstvu pak umístit obsah kapsle), ale i přepínače a oscilátory.
Speciální dron AscTec Falcon 8 byl využit pro vizuální inspekci dopravního letadla Airbus A330 v závěrečné fázi jeho výroby.
Ruleta má nulu a kasino větší finanční rezervu, pročež se hraní nevyplácí. Až na speciální situace; řekněme, že potřebujeme nutně mít dvojnásobek aktuální částky – dejme tomu, že zítra čekáme věřitele-pistolníka, kterému bude jedno, zda vrátíme polovičku dluhu. Jak to udělat, abychom tedy měli největší šanci zdvojnásobit částku v kapse, jaká je nejlepší ze špatných strategií?
Atmosferický tlak na dávné Zemi byl oproti dnešku prý jen poloviční. Alespoň taková je interpretace geologického záznamu starého 2,7 miliardy let. Můžeme z toho něco usuzovat o počátcích života nebo složení atmosféry? Znamená to snad, že nejen kyslík, ale i část atmosferického dusíku je biogenního původu?
Koncept nositelné elektroniky inspiroval i zařízení pro průmyslové motory. Speciální senzor se umístí k motoru bez nutnosti složité kabeláže, sleduje např. jeho teplotu a vibrace a odesílá data. Systém je schopen automatického vyhodnocení, a tak předchází výpadkům ve výrobních provozech.
Velmi zajímavý způsob rozmnožování, kombinující pohlavní a nepohlavní variantu, mají dobře známé šípkové růže. Část chromozomů se dědí pouze po mateřské linii. Lze si představit, že mezi oběma částmi genomu by se mohly přesouvat geny, např. ty pro odolnost k parazitům, v nichž je potřebná variabilita, do „klasických“ (sexuálně dědičných) chromozomů, opačný osud by měly geny s požadovanou stabilitou.
Co všechno změní naše chování, i když si to vůbec neuvědomujeme. Půvabný experiment obnáší nejprve práci s větami o starých lidech a poté se měří rychlost chůze testovaných.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Tak ta strategie pro ruletu vsadit všechno na jednu barvu mi nepřijde výhodná. Pokud bych měl tedy 20.000 dolarů, jako je to v odkazovaném článku, tak bych postupoval takto:
Pokud mám čas, tak mi přijde rozumější začít na malých částkách a sázet na barvu nebo sudá/lichá. V případě, že se nestrefím, tak zůstat u té barvy a navýšit předchozí sázku na dvojnásobek.
Vsadím 500 dolarů, prohraju, vsadím tisíc dolarů, prohraju, vsadím 2000 dolarů, prohraju, vsadím 4000 dolarů - vyhraju 8000. Odečtu náklady a jsem 3500 dolarů v plusu. Jaká je asi pravděpodobnost, že by má barva po pár otočeních nepadla?
Po výhře začnu zase od 500. Ruletu ve skutečnosti nehraju.
Koupím za deset, prodám za tisíc. No a z těch 20% zisku už nějak vyjdu.
Čéče, jestli ti tvůj systém vychází, tak musíš likvidovat kasína jak Andrej drobný podnikatele.
A to nemluvím o tom, že i kdyby začal se sázkou 1 Kč by na 100 proher by musel mít víc peněz, než kolik by stála Zeměkoule celá ze zlataNa druhou stranu pravděpodobnosti selhání 2-100 svěřujeme své peníze běžně. 2-100 je pravděpodobnost, že ti cracknu AES-128 v bance, když udělám 228 náhodných bruteforce pokusů, což trvá asi tak sekundu. Pravděpodobnost, že vytěžím blok jedním zahashováním, je dokonce 2-69. Atd. (se zbytkem samozřejmě souhlasím)