abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:33 | Pozvánky

    Blíží se léto, chladiče topí, tranzistory se přehřívají, novinářům pomalu docházejí témata a nastává klasická okurková sezóna. Je tomu tak i mezi bastlíři? Na to se podíváme na Virtuální Bastlírně! Tentokrát se strahováci podívají na zoubek velmi slibně vypadajícímu open-source EDM projektu - ne, nejde o taneční hudbu, ale o elektroobrábění. Ukáží taky, jak vypadá starší cykloradar zevnitř nebo jak se testuje odolnost iPhonů.

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    dnes 11:22 | Humor

    CEO Microsoftu Satya Nadella odstoupil z představenstva Starbucks [CNBC, SEC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Upozornění

    Společnosti Ticketmaster byla odcizena databáze s osobními údaji (jméno, adresa, telefonní číslo a část platebních údajů) 560 miliónů zákazníku. Za odcizením stojí skupina ShinyHunters a za nezveřejnění této databáze požaduje 500 tisíc dolarů [BBC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 31
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: K čemu je 3D tisk přímo na kůži?

    4. 5. 2018 | Redakce | Různé | 1264×

    Smyčková kvantová gravitace a neutronová anomálie. Jaká je frekvence jednotlivých číslic v Pí? Prognóza vývoje trhu umělé inteligence. Kuriózní příběh zapomenuté fosílie nejstarší suchozemské rostliny. Nová verze Matlabu a Simulinku. GMO kvasinky možná nahradí chmel v pivu.

    Černé díry a předpovědi smyčkové gravitace

    Smyčková kvantová gravitace se někdy považuje za konkurenci pro superstruny, je každopádně sympaticky uměřená. Neoperuje žádnými dodatečnými dimenzemi, nepotřebuje struny, brány, krajiny mnoha světů ani dosud neznámé formy symetrie. Nicméně: plynou z ní nějaké testovatelné předpovědi? Možná ano – pro černé díry.

    3D tisk elektroniky a buněk přímo na kůži

    3D tisk zřejmě poprvé přímo na ruku. Vojáci by tak mohli být vybaveni dočasnými senzory pro detekci chemických nebo biologických látek. Lidé na cestách by si mohli nechat natisknout solární článek a ten pak využívat k dobíjení mobilní elektroniky.

    Neutronová anomálie a temná hmota

    Více než dvacet let nedokázali vědci zdůvodnit, proč dva typy experimentů udávají různé hodnoty střední doby života neutronů. Američtí fyzici teď přišli s novým vysvětlením. Podle nich se některé neutrony rozkládají na zatím neznámé částice, které by mohly objasnit existenci temné hmoty.

    Nedokazatelná normalita π?

    Je π normální? Paradoxně je tato otázka stále nezodpovězená a znovu a znovu si ji klade mnoho matematiků. Iracionální číslo je normální, pokud platí, že se v jeho v desítkovém zápisu číslice 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 a 9 objevují se stejnou frekvencí. (Úryvek z knihy: Joaquín Navarro: Tajemné ? - lze provést kvadraturu kruhu?)

    Umělá inteligence má umožnit hlavně lepší kontakt se zákazníky

    Gartner: Hodnota globálního trhu umělé inteligence dosáhne v roce 2018 objemu 1,2 bilionu dolarů. „Růst hodnoty související s AI bude sledovat křivku ve tvaru S, která je pro rodící se technologie typická. V roce 2018 očekáváme nárůst o 70 procent, toto tempo ale před rokem 2022 zpomalí. Od roku 2020 tak bude růst po několik let pomalejší.“

    Česko má nejstarší rostlinnou makrofosílii světa

    Kuriozita: Rostlina stará asi 450 milionů let na svou příležitost čekala v muzejních depozitářích celých 150 let. Nalezl ji totiž ve skalách u středočeských Loděnic už věhlasný francouzský paleontolog Joachim Barrande, s jehož sbírkou se později dostala do sbírek Vlasteneckého (dnešního Národního) muzea. Nikdo však fosílii nevěnoval pozornost. Až dosud.

    Krátce

    MATLAB a Simulink Release 2018a. Nové funkce v nástroji Neural Network Toolbox umožňují využití Long short-term memory sítí pro řešení regresních úloh.

    Proč Čína ztratila zájem o střelné zbraně? Proč si Čína neudržela svůj náskok v oblasti palných zbraní … pokud jde o odpověď, panuje mezi odborníky jen malá shoda. (Úryvek z knihy: Ian Morris: K čemu je dobrá válka? Konflikty a pokrok civilizace)

    První česká pacientka s transplantovaným brzlíkem. Holčička se narodila se závažnou, životem neslučitelnou a extrémně vzácnou poruchou imunity.

    Nákaza běžným virem ovlivňuje lidskou inteligenci. S dobou od nákazy cytomegalovirem ze skupiny herpes virů se inteligence osob snižuje, a to i tehdy, když se odfiltroval možný vliv stárnutí (plus o metodologii výzkumů tohoto typu).

    Virtuální testování turbín Turbíny budou patřit k hlavním technologickým tahounům v energetickém a dopravním průmyslu.

    Potenciálně obyvatelná planeta Kepler-452b možná vůbec neexistuje. Před necelými třemi lety představila NASA objev exoplanety Kepler-425b; tehdy okolo toho byl slušný humbuk.

    Editované kvasinky nahradí chmel v pivu. Do kvasinek vědci vložili čtyři geny s promotory, které zařizují produkci vonných látek.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    5.5.2018 15:57 Petr Ježek | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: K čemu je 3D tisk přímo na kůži?
    Příprava genocidy středoevropských pivařů pomocí GMO kvasinek? Já se bez piva obejdu, ale zjevně nepatřím k většině české populace...
    Archlinux for your comps, faster running guaranted!
    9.5.2018 10:34 HonzaRez | skóre: 19 | blog: Jsou_mezi_nami
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: K čemu je 3D tisk přímo na kůži?
    Genocida není nástroj pokroku, tito osobové by mohli vykonat ještě spoustu užitečné práce, mají velké zásoby energie na přední čísti těla...
    http://bandzone.cz/_90972
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.