abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 1
    včera 15:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:55 | Komunita

    Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    28.4. 23:33 | Nová verze

    Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:22 | Zajímavý projekt

    TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    27.4. 21:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 23:00 | Komunita

    V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 481 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Kombinace elektronu s fononem

    21. 1. 2022 | Redakce | Různé | 2422×

    Nově objevená unikátní kvazičástice by mohla zjednodušit ovládání elektroniky. Pozemské a mimozemské biologické invaze. Pro ochranu Země navrhují natírat rizikové asteroidy lesklým kovem. Červí díry a paralelní vesmíry. Psi rozlišují jednotlivé lidské jazyky. K čemu jsou léky s deuteriem. Mutace omikron mohla vzniknout u myší.

    Záhadné záření od černých děr může naznačovat červí díry a paralelní vesmíry

    Dlouhá léta jsme si mysleli, že k udržení stabilního hrdla červí díry je zapotřebí exotická látka, jejíž vlastnosti se příčí běžné zkušenosti – látka s repulzivní (negativní) gravitací. Uvažovali jsme ale o červí díře jako o důsledku mimořádně silných gravitačních jevů popsaných alternativní gravitací. Naše novější studie ovšem počítají s tím, že červí díry mají také elektrický náboj a magnetické pole, a právě zohlednění silného elektromagnetického pole nám nabízí existenci stabilních červích děr za přítomnosti běžných forem látky…

    Pozemské a mimozemské biologické invaze: kdo bude spíš obětí?

    Co se můžeme s pozemských biologických invazí naučit z hlediska možného kontaktu pozemského a biologického života? Jak takové události předejít a kdo by byl ohroženější? Je pravděpodobnější, že by nějaký importovaný vetřelec zlikvidoval život na Zemi, nebo naopak?

    Psi rozlišují jednotlivé lidské jazyky

    Vědci se rozhodli použít techniky zobrazování mozku. Kun-kun a dalších 17 psů bylo vycvičeno, aby nehybně leželi ve skeneru mozku, a přitom se jim přehrávaly úryvky z Malého prince ve španělštině a maďarštině. Na žádného z psů přitom doma nemluvili oběma těmito jazyky.

    Pozemský život ovlivňovaly výbuchy supernov

    Spojitost má být podle nové studie výsledkem toho, že supernovy ovlivňují pozemské klima. Vysoký počet výbuchů supernov v našem okolí vede k chladnějšímu klimatu s výrazným rozdílem teplot mezi rovníkem a polárními oblastmi. To má za následek silné větry a promíchávání oceánů, což usnadňuje přísun limitujících živin do biologických systémů. Vysoká koncentrace živin pak vede k větší bioproduktivitě a rozsáhlejšímu pohřbívání organických látek v sedimentech.

    Kuriózní idea: pro ochranu Země navrhují natírat rizikové asteroidy lesklým kovem

    Asteroidy představují hrozbu, a to nemusí jít u událost, která nejspíš způsobila konec dinosaurů. Astronomové aktuálně odhadují, že ke srážce s asteroidem o průměru asi 1 km může docházet až jednou za půl milionu let (těleso dopadlé na konci druhohor mělo průměr asi desetinásobný). Jonathan Katz z Washington University v St Louis nyní navrhuje natírat povrch nebezpečných asteroidů kovovým povlakem. Nátěr změní množství slunečního světla, které asteroid odráží (albedo), a vytvoří tak tah/tlak, který dráhu tělesa posune.

    Připravili další unikátní kvazičástici, pár elektronu s fononem

    Kombinace elektronu s fononem by mohla být pro naše technologie v mnohém výhodná. S touto částicí by mělo jít efektivně manipulovat, ovlivněním jednoho člena současně změnit i stav druhé částice. Takže např. světlo nebo elektrické pole bude působit na elektron (jako obvykle), ale přitom změní i stav fononu a tedy třeba i magnetické vlastnosti. Jediným signálem by tak bylo možné ladit více vlastností materiálu současně…

    Krátce

    Deuterium může vylepšit fungování léků. Deuterium může chemickou reaktivitu léku ovlivnit dost podstatně – třeba zvýšit stabilitu molekuly (měřeno v čase) i řádově. Tento efekt je dán tím, že molekuly s těžkým vodíkem potřebují k chemickým reakcím vyšší aktivační energii.

    Obří vlákno vodíku je dlouhé 3 900 světelných let. Astronomové identifikovali dosud největší strukturu v Mléčné dráze.

    Štěstí u soudu a na čem všem závisí. Soudci se stejně jako jiní lidé dopouštějí kognitivních zkreslení – ke smůle či štěstí těch, o jejichž osudu se rozhoduje. Jakou roli hraje např. oběd?

    Je náš vesmír nestabilní? Představa vesmírných prostor 10 na 50 větších, než je pozorovaný vesmír, je jistě ohromující. Teorie velkého sjednocení i teorie superstrun však v sobě skrývají ještě jednu zneklidňující možnost… (úryvek z knihy Michio Kaku: Hyperprostor)

    Mutace omikron mohla vzniknout u myší. Nová teorie nemá nic společného s úvahami o tom, kde se vzal samotný COVID-19, jde v ní pouze o novou mutaci. Tvrdí, že lidským koronavirem mohla být infikována myš…

    Ježci v hlavní roli příběhu o vzniku bakteriální rezistence. Rezistence k antibiotikům je důsledkem evolučních závodů ve zbrojení mezi mikroskopickými houbami a bakteriemi na tělech ježků…

    Senzory z FEI VŠB-TUO pomáhají na covidových jednotkách. Vědci vyvinuli bezdrátový senzor monitorující koncentraci kyslíku v ovzduší na covidových jednotkách Fakultní nemocnice Ostrava, kde probíhá léčba kyslíkovou terapií.

    Nový nanomateriál připomíná povrch Marsu. Z křemenné hmoty vyrůstají tyčovité nanočástice železa, které vytváří krátery na povrchu katalyzátoru.

    Drobní pěvci stárnou obdobně jako lidé. O drobných ptácích se dlouho soudilo, že mají v důsledku predace tak vysokou úmrtnost, že prakticky „nemají čas“ zestárnout.

    13. ledna 2022 zachytili nad česko-slovenskou hranicí jasný a velmi dlouhý bolid. Bolid byl velmi dobře viditelný na velkém území i několik set kilometrů od jeho dráhy a tak v místech, kde bylo jasno, upoutal pozornost velkého počtu náhodných svědků.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.