V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Nově objevená unikátní kvazičástice by mohla zjednodušit ovládání elektroniky. Pozemské a mimozemské biologické invaze. Pro ochranu Země navrhují natírat rizikové asteroidy lesklým kovem. Červí díry a paralelní vesmíry. Psi rozlišují jednotlivé lidské jazyky. K čemu jsou léky s deuteriem. Mutace omikron mohla vzniknout u myší.
Dlouhá léta jsme si mysleli, že k udržení stabilního hrdla červí díry je zapotřebí exotická látka, jejíž vlastnosti se příčí běžné zkušenosti – látka s repulzivní (negativní) gravitací. Uvažovali jsme ale o červí díře jako o důsledku mimořádně silných gravitačních jevů popsaných alternativní gravitací. Naše novější studie ovšem počítají s tím, že červí díry mají také elektrický náboj a magnetické pole, a právě zohlednění silného elektromagnetického pole nám nabízí existenci stabilních červích děr za přítomnosti běžných forem látky…
Co se můžeme s pozemských biologických invazí naučit z hlediska možného kontaktu pozemského a biologického života? Jak takové události předejít a kdo by byl ohroženější? Je pravděpodobnější, že by nějaký importovaný vetřelec zlikvidoval život na Zemi, nebo naopak?
Vědci se rozhodli použít techniky zobrazování mozku. Kun-kun a dalších 17 psů bylo vycvičeno, aby nehybně leželi ve skeneru mozku, a přitom se jim přehrávaly úryvky z Malého prince ve španělštině a maďarštině. Na žádného z psů přitom doma nemluvili oběma těmito jazyky.
Spojitost má být podle nové studie výsledkem toho, že supernovy ovlivňují pozemské klima. Vysoký počet výbuchů supernov v našem okolí vede k chladnějšímu klimatu s výrazným rozdílem teplot mezi rovníkem a polárními oblastmi. To má za následek silné větry a promíchávání oceánů, což usnadňuje přísun limitujících živin do biologických systémů. Vysoká koncentrace živin pak vede k větší bioproduktivitě a rozsáhlejšímu pohřbívání organických látek v sedimentech.
Asteroidy představují hrozbu, a to nemusí jít u událost, která nejspíš způsobila konec dinosaurů. Astronomové aktuálně odhadují, že ke srážce s asteroidem o průměru asi 1 km může docházet až jednou za půl milionu let (těleso dopadlé na konci druhohor mělo průměr asi desetinásobný). Jonathan Katz z Washington University v St Louis nyní navrhuje natírat povrch nebezpečných asteroidů kovovým povlakem. Nátěr změní množství slunečního světla, které asteroid odráží (albedo), a vytvoří tak tah/tlak, který dráhu tělesa posune.
Kombinace elektronu s fononem by mohla být pro naše technologie v mnohém výhodná. S touto částicí by mělo jít efektivně manipulovat, ovlivněním jednoho člena současně změnit i stav druhé částice. Takže např. světlo nebo elektrické pole bude působit na elektron (jako obvykle), ale přitom změní i stav fononu a tedy třeba i magnetické vlastnosti. Jediným signálem by tak bylo možné ladit více vlastností materiálu současně…
Deuterium může vylepšit fungování léků. Deuterium může chemickou reaktivitu léku ovlivnit dost podstatně – třeba zvýšit stabilitu molekuly (měřeno v čase) i řádově. Tento efekt je dán tím, že molekuly s těžkým vodíkem potřebují k chemickým reakcím vyšší aktivační energii.
Obří vlákno vodíku je dlouhé 3 900 světelných let. Astronomové identifikovali dosud největší strukturu v Mléčné dráze.
Štěstí u soudu a na čem všem závisí. Soudci se stejně jako jiní lidé dopouštějí kognitivních zkreslení – ke smůle či štěstí těch, o jejichž osudu se rozhoduje. Jakou roli hraje např. oběd?
Je náš vesmír nestabilní? Představa vesmírných prostor 10 na 50 větších, než je pozorovaný vesmír, je jistě ohromující. Teorie velkého sjednocení i teorie superstrun však v sobě skrývají ještě jednu zneklidňující možnost… (úryvek z knihy Michio Kaku: Hyperprostor)
Mutace omikron mohla vzniknout u myší. Nová teorie nemá nic společného s úvahami o tom, kde se vzal samotný COVID-19, jde v ní pouze o novou mutaci. Tvrdí, že lidským koronavirem mohla být infikována myš…
Ježci v hlavní roli příběhu o vzniku bakteriální rezistence. Rezistence k antibiotikům je důsledkem evolučních závodů ve zbrojení mezi mikroskopickými houbami a bakteriemi na tělech ježků…
Senzory z FEI VŠB-TUO pomáhají na covidových jednotkách. Vědci vyvinuli bezdrátový senzor monitorující koncentraci kyslíku v ovzduší na covidových jednotkách Fakultní nemocnice Ostrava, kde probíhá léčba kyslíkovou terapií.
Nový nanomateriál připomíná povrch Marsu. Z křemenné hmoty vyrůstají tyčovité nanočástice železa, které vytváří krátery na povrchu katalyzátoru.
Drobní pěvci stárnou obdobně jako lidé. O drobných ptácích se dlouho soudilo, že mají v důsledku predace tak vysokou úmrtnost, že prakticky „nemají čas“ zestárnout.
13. ledna 2022 zachytili nad česko-slovenskou hranicí jasný a velmi dlouhý bolid. Bolid byl velmi dobře viditelný na velkém území i několik set kilometrů od jeho dráhy a tak v místech, kde bylo jasno, upoutal pozornost velkého počtu náhodných svědků.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: