abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    14.7. 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 399 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Kryogenní čipy pro kvantové počítače

    1. 3. 2020 | Redakce | Různé | 1377×

    Jak efektivně řídit systémy qubitů? Nová oběžnice Země, Betelgeuse jako supernova a exopolární záře. Antivodík se chová stejně jako vodík běžný. Změna gravitace umožňuje ihned zachytit zemětřesení. Slitiny s vysokou entropií a robotická slunečnice pro solární články.

    Co bychom viděli, kdyby se Betelgeuse stala supernovou

    Výsledkem simulace je závěr, že jas Betelgeuse na noční obloze by dosáhl asi poloviny „normálního Měsíce“, nebo jinak řečeno, byl by devětkrát slabší než Měsíc v úplňku. Jenže veškerý jas by se soustředil do jednoho bodu, Betelgeuse bychom tedy viděli i během dne a v noci by její světlo vrhalo stíny.

    V CERNu žádnou odlišnost antihmoty neobjevili

    Při zkoumání symetrie hmoty a antihmoty bylo nejprve třeba připravit antivodík. V CERNu mají zařízení na výrobu antiprotonů, z nich a z pozitronů potom v magnetických pastech a vysokém vakuu vytvořili stabilní atomy antivodíku. Na ty se pak svítilo laserovými paprsky a zkoumala se generovaná spektra. V jednom z experimentů byly navíc atomy antivodíku přitom umístěny do vnějšího magnetického pole.

    Kryogenní čip Intel Horse Ridge slibuje zefektivnit kvantové počítače

    Jeden integrovaný obvod Horse Ridge by měl dokázat ovládat 128 qubitů, a to bezdrátově. CMOS je vyráběn stejnou technologií jako tyto prvky pracující v rámci běžné elektroniky. Samotný čip Horse Ridge by měl pracovat tak, aby dokázal řídit qubity pracující při teplotě 3 K, tj. mohl by být přímo součástí příslušné „ledničky“, kde se budou provádět kvantové výpočty.

    Změna gravitace umožňuje ihned zachytit zemětřesení

    Blesk spatříme rychlostí světla, zvuk hromu k nám dojde podstatně později, rychlostí asi 340 metrů za sekundu. Seismické vlny v zemské káře jsou sice rychlejší (8 km/s), ale proti světlu stále příliš pomalé. Zemětřesení přitom vyvolává změny gravitace a gravitační vlna se šíří rychlostí světla – v tomto případě dokážeme zachytit dopředu ne sice přímo gravitační vlnu, ale její efekt: změnu gravitace vyvolanou posunem hmot Země.

    Umělá slunečnice se otáčí ke zdroji světla

    Vědci vytvořili zařízení SunBOT, které se dokáže chovat podobně jako květiny, a to na základě velmi jednoduchých principů. Umělý stonek obsahuje kompozitní polymer složený ze dvou různě aktivních materiálů: jeden absorbuje světlo a přeměňuje ho na teplo, druhý se teplem smršťuje. Budou se na podobné systémy třeba umísťovat solární články?

    Nanočástice s vysokou entropií jako katalyzátory

    Když se nedaří vyrobit slitinu dvou prvků, může být řešením jich smíchat pět. Příkladem je kobalt a molybden, které se smíchat dají jen obtížně. Potíž se dá obejít tak, že vědci vytvořili nejprve slitinu železa, niklu a mědi. Do té se již kobalt a molybden přimíchat dá…

    Krátce

    Země získala nový měsíc, ale asi jen do dubna. Elon Musk popřel, že by šlo o jeho dílo… 2020 CD3 je asi uhlíkatým asteroidem.

    Povaha sítí, firmy, jedinci a inovace. Proč nedokážeme přenášet své myšlenky a chování dále než k přátelům přátel našich přátel? (úryvek z knihy Niall Ferguson: Věž a náměstí – Mocenské sítě od svobodných zednářů po Facebook)

    Jak se chemie stala biologií. Fakticky existují dvě chemie! Jedna z nich je jednoduše „normální“ či tradiční chemie, kterou se zabýváme už několik staletí a jíž rozumíme poměrně dobře – je to zralá věda. Tou druhou je replikační chemie. (úryvek z knihy Addy Pross: Co je život? Jak se chemie stává biologií)

    3D tisk z polymerního betonu. Směsi tvoří recyklované termoplasty a plnivo, nejčastěji písek nebo drcené odpadní sklo. Až 4 milimetry velká zrnka představují pro obyčejný 3D tisk problém…

    Nepodařilo se určit, zda srnce na okraji Prahy ulovil vlk. Analýza DNA bez výsledku. Srnu dokáže ulovit i pes…

    NASA volí mezi Venuší, Io a Tritonem. DAVINCI+, IVO, TRIDENT nebo VERITAS? NASA vybrala čtyři koncepční studie.

    Hnojení oceánů železem by proti oteplování prý moc nefungovalo. Obohacování oceánů o železo patří k zajímavým geoinženýrským nápadům umožňujícím hýbat s klimatem.

    Exopolární záře: Vědci poprvé zachytili rádiové emise z interakce mezi hvězdou a planetou. Astronomové objevili neobvyklé rádiové vlny přicházející od červeného trpaslíka GJ 1151.

    Exoplanety s rekordně krátkou oběžnou dobou. Mediálním prostorem nyní rezonuje objev exoplanety NGTS-10 b.

    Biotechnologické využití larev bráněnky – přeměna mláta na hmyzí moučku. Nový zdroj proteinů pro hospodářská zvířata?

    Nově založený spin-off LAM-X vyvíjí nanotkaniny pro využití v medicíně. Singletový kyslík produkovaný membránou po aktivaci viditelným světlem je efektivní při hojení ran.

    Archeologové objevili dosud neznámou říši, která porazila krále Midase. Stát na jihu Malé Asie, objev nových písemných památek.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.