Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Věda podle Teorie velkého třesku: speciální vlastnosti čísla 73. Supravodivost je cílem i u elektridů. Nový tuzemský superpočítačovým projekt Lexis. Magická čísla a stabilita těžkých atomových jader. Skutečně některé mitochondrie přišly o všechny geny? K čemu může být dobrá ochočená liška?
Sheldon Cooper, jedna z hlavních postav seriálu Teorie velkého třesku, má, jak známo, ve zvláštní oblibě číslo 73. 73 je v řadě 21. prvočíslo, obráceně 73 je 37, což je 12. prvočíslo… Je to opravdu tak speciální vlastnost?
Oxid grafenu dosud bylo problematické skladovat. V podobě prášků nebo jinak suchých substancí se tato látka dále snadno oxiduje, může být ale dokonce i explozivní. Navržené těsto je kupodivu tvořeno pouze oxidem grafenu a vodou. Směs lze dále tvarovat, příslušné struktury jsou chemicky i mechanicky stabilní a elektricky vodivé.
Elektridy jsou látky složené z iontů, kde však roli aniontu hraje samotný elektron. Bývají výbornými vodiči, nicméně supravodivost se u nich vyskytuje maximálně za velmi nízkých teplot. Vědci se nyní elektridy zabývali podrobněji a zjistili, že nejdéle si uchovává supravodivost látka s podivným vzorcem Li6P.
Aneb jakou moc mají magická čísla. Dvojitě magická atomová jádra jsou taková, v nichž se počet protonů i neutronů rovná magickým číslům (to jsou počty, zvyšující vazebnou energii na nukleon, a tím i stabilitu jádra). Nikl s 28 protony má obvykle v jádře 30 nebo 32 neutronů. 50 neutronů je na počet protonů u tak relativně lehkého prvku strašně moc.
Kvarteriony a oktoniony. Kvaterniony jsou příkladem toho, čemu dnes říkáme „algebra s dělením“. (úryvek z knihy Ian Stewart: Neuvěřitelná čísla profesora Stewarta)
Bílého trpaslíka obíhá obří kus kovu. Jednou za 123 minut. Pomoci Velkého kanárského dalekohledu objevil tým vědců, že v rámci disku obíhá okolo bílého trpaslíka obří oblak plynu, jehož zdrojem je objekt o velikosti většího asteroidu.
Šok: Mitochondrie bez DNA. Pokud se objev u jednoho druhu obrněnek potvrdí, šlo by o velké překvapení.
Nemocnice potřebují stále více radiologických fyziků. Počet přístrojů pracujících s ionizujícím zářením, jako jsou různé typy klinických urychlovačů, mamografy či výpočetní tomografy (CT), v českém zdravotnictví významně roste.
Projekt LEXIS kombinuje superpočítač, cloud a big data. Datově a výpočetně náročné úlohy z leteckého průmyslu, meteorologie, klimatických modelů, problematika zemětřesení a tsunami.
Češi dodají rentgenový detektor X-IFU pro družici Athena. ČR se podařilo zapojit do mezinárodního konsorcia nejkomplexnějšího vědeckého přístroje, který byl kdy navržen pro vědecký výzkum ve vesmíru.
Jednotlivé atomy jako katalyzátory. Atomy mědi na povrchu grafenu mají rekordní účinnost v urychlení chemických reakcí. Spojení výhod kapalných a pevných katalyzátorů.
České vědě, výzkumu a IT dominují Praha a Brno. Evropské dotace z velké části mířily na investice, a to především na výstavbu nových výzkumných center.
Ochočené španělské lišky z doby bronzové. Lišku lze ochočit kupodivu docela snadno, alespoň tu sibiřskou – jak víme z experimentů ruského genetika Dmitrije Beljajeva.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: