Byla vydána verze 2.4 svobodného nelineárního video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůraznit lze přechod na Python 3.
Vyšel toolkit Qt verze 5.14. Změny se týkají především Qt Quick, jeho odstínění od konkrétních nízkoúrovňových grafických API a zlepšení výkonu zvláště ve 3D. Začíná tím proces postupných příprav na Qt 6. Příští vydání (5.15) bude s dlouhodobou podporou. Aktuálně také vyšlo vývojové prostředí Qt Creator 4.11 – vedle oprav chyb a řady zjednodušení konfigurace přidává mj. experimentální podporu WebAssembly.
Byla vydána nová verze 1.41 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.41 bylo vydáno také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
J2EE, nověji Java EE a nejnověji Jakarta EE, tj. Java pro vývoj a provoz podnikových aplikací a informačních systémů (Java Platform, Enterprise Edition), slaví 20 let. První verze J2EE 1.2 byla vydána 12. prosince 1999.
V kancelářích společnosti NGINX, tj. společnosti stojící za stejnojmenným webovým serverem a reverzní proxy, v Moskvě proběhla policejní razie. Na NGINX si nárokuje práva společnost Rambler. Igor Sysoev, zakladatel společnosti NGINX, ve společnosti Rambler pracoval v letech 2000 až 2011. V březnu letošního roku byla společnost NGINX prodána společnosti F5 Networks za 670 milionů dolarů.
Vyšel Vim 8.2. Jedná se převážně o opravnou verzi tohoto textového editoru, ale mezi několika novými funkcemi je také možnost používat vyskakovací okna v uživatelském rozhraní, což využijí zvláště vývojáři doplňků pro dialogová okna či okna s nápovědou, napovídáním atp. Ukázkou je hra killersheep.
Byla vydána nová verze 19.12.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení, kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation vydala obsáhlý článek vysvětlující plošné techniky online sledování používané k hromadění dat korporacemi, shrnuje další využití těchto dat a naznačuje, jak se tomu bránit: technicky a legislativně.
Ve středu, 18. prosince od 17:00 do 20:00, se uskuteční šestý Avast C++ Meetup. Přednášet bude Timur Doumler (člen ISO C++ komise) na téma „Type punning in modern C++“ a Chandler Carruth (Google, LLVM, člen ISO C++ komise) na téma „Programming Language Design for Performance Critical Software“. Registrace zdarma na meetup.com. Video stream bude dostupný v YouTube playlistu meetupu.
Daniel Vetter se v příspěvku Upstream Graphics: Too Little, Too Late (Grafika v upstreamu: příliš málo, příliš pozdě) na svém blogu věnuje podpoře a problémům grafiky v upstream Linuxu. Jedná se o souhrn jeho stejnojmenné přednášky na Linux Plumbers Conference (videozáznam, pdf).
Věda podle Teorie velkého třesku: speciální vlastnosti čísla 73. Supravodivost je cílem i u elektridů. Nový tuzemský superpočítačovým projekt Lexis. Magická čísla a stabilita těžkých atomových jader. Skutečně některé mitochondrie přišly o všechny geny? K čemu může být dobrá ochočená liška?
Sheldon Cooper, jedna z hlavních postav seriálu Teorie velkého třesku, má, jak známo, ve zvláštní oblibě číslo 73. 73 je v řadě 21. prvočíslo, obráceně 73 je 37, což je 12. prvočíslo… Je to opravdu tak speciální vlastnost?
Oxid grafenu dosud bylo problematické skladovat. V podobě prášků nebo jinak suchých substancí se tato látka dále snadno oxiduje, může být ale dokonce i explozivní. Navržené těsto je kupodivu tvořeno pouze oxidem grafenu a vodou. Směs lze dále tvarovat, příslušné struktury jsou chemicky i mechanicky stabilní a elektricky vodivé.
Elektridy jsou látky složené z iontů, kde však roli aniontu hraje samotný elektron. Bývají výbornými vodiči, nicméně supravodivost se u nich vyskytuje maximálně za velmi nízkých teplot. Vědci se nyní elektridy zabývali podrobněji a zjistili, že nejdéle si uchovává supravodivost látka s podivným vzorcem Li6P.
Aneb jakou moc mají magická čísla. Dvojitě magická atomová jádra jsou taková, v nichž se počet protonů i neutronů rovná magickým číslům (to jsou počty, zvyšující vazebnou energii na nukleon, a tím i stabilitu jádra). Nikl s 28 protony má obvykle v jádře 30 nebo 32 neutronů. 50 neutronů je na počet protonů u tak relativně lehkého prvku strašně moc.
Kvarteriony a oktoniony. Kvaterniony jsou příkladem toho, čemu dnes říkáme „algebra s dělením“. (úryvek z knihy Ian Stewart: Neuvěřitelná čísla profesora Stewarta)
Bílého trpaslíka obíhá obří kus kovu. Jednou za 123 minut. Pomoci Velkého kanárského dalekohledu objevil tým vědců, že v rámci disku obíhá okolo bílého trpaslíka obří oblak plynu, jehož zdrojem je objekt o velikosti většího asteroidu.
Šok: Mitochondrie bez DNA. Pokud se objev u jednoho druhu obrněnek potvrdí, šlo by o velké překvapení.
Nemocnice potřebují stále více radiologických fyziků. Počet přístrojů pracujících s ionizujícím zářením, jako jsou různé typy klinických urychlovačů, mamografy či výpočetní tomografy (CT), v českém zdravotnictví významně roste.
Projekt LEXIS kombinuje superpočítač, cloud a big data. Datově a výpočetně náročné úlohy z leteckého průmyslu, meteorologie, klimatických modelů, problematika zemětřesení a tsunami.
Češi dodají rentgenový detektor X-IFU pro družici Athena. ČR se podařilo zapojit do mezinárodního konsorcia nejkomplexnějšího vědeckého přístroje, který byl kdy navržen pro vědecký výzkum ve vesmíru.
Jednotlivé atomy jako katalyzátory. Atomy mědi na povrchu grafenu mají rekordní účinnost v urychlení chemických reakcí. Spojení výhod kapalných a pevných katalyzátorů.
České vědě, výzkumu a IT dominují Praha a Brno. Evropské dotace z velké části mířily na investice, a to především na výstavbu nových výzkumných center.
Ochočené španělské lišky z doby bronzové. Lišku lze ochočit kupodivu docela snadno, alespoň tu sibiřskou – jak víme z experimentů ruského genetika Dmitrije Beljajeva.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: