abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    dnes 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.5. 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 547 hlasů
     Komentářů: 24, poslední dnes 17:10
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Kvantový počítač vydržel 10 000krát déle: 22 milisekund

    28. 8. 2020 | Redakce | Různé | 1397×

    Jak psi vnímají magnetické pole. Černý křemík v optoelektronice. Fotony lepí k sobě jinak se odpuzující elektrony. `Oumuamua prý z vodíkového ledu nebyla. Jak to bylo s Betelgeuse. Vodní bomby. Mléčná dráha může být plná osamělých planet bez hvězd.

    Kvantový počítač vydržel 10 000krát déle: 22 milisekund

    Až dosud výpočetní kvantové systémy většinou dokázaly přežívat a počítat pouze řádově miliontiny sekundy. Vědci nyní uvádějí, že svou novou technikou dokáží životnost kvantového stavu prodloužit až o 4 řády. Autoři studie svou techniku zatím ověřovali na jedné konkrétní třídě kvantových počítačů, qubitech v pevné fázi v podobě karbidu křemíku.

    Fotony mohou lepit záporně nabité částice k sobě

    Nová forma hmoty kombinující fotony a excitony (Photon Bound Exciton) není zajímavá jen z hlediska čisté fyziky, ale slibuje i řadu aplikací. Stejně elektricky nabité částice se normálně odpuzují, nicméně tuto elektrostatickou sílu lze překonat. Jako lepidlo mohou fungovat fotony

    Změna: `Oumuamua prý z vodíkového ledu nebyla

    Názory se liší a poznatky vyvíjejí. Nová studie zpochybňuje, že by objekt `Oumuamua, zajímavý svým původem z oblastí mimo Sluneční soustavy, byla kusem zmrzlého molekulárního vodíku. A jak to souvisí s temnou hmotou…

    Magnetický smysl psů je fascinující

    Jak lovečtí psi nacházejí cestu zpět? Jsou toho schopni i v prostředí, které dosud neznali. Někdy se vracejí po vlastní stopě, někdy využívají orientaci podle magnetického pole – což může znamenat výrazné zkrácení trasy. Zajímavé je, že při použití druhé metody (tzv. scoutingu) psi zahajují krátkým během podél severojižní osy, zřejmě aby tak získali celkovou „kompasovou orientaci“ (podrobnější rozbor již dříve publikovaného výzkumu, rozhovor s autory).

    Z jednoho fotonu 1,3 elektronu

    Označuje se to jako 130% externí kvantová účinnost a týká se to solárních technologií, pochopitelně nikoliv však ve smyslu konverze energie. Nově zkonstruovaný systém na bázi černého křemíku dokáže z 1 dopadajícího fotonu vygenerovat odezvu 1,3 elektronu, což má být i tak dost revoluční a podobný jev dosud nikdy pozorován nebyl.

    Krátce

    Stíny na Plutu. Nový výzkum naznačuje, že pevné částice jsou podle všeho do atmosféry Pluta neustále doplňovány, takže zákal by mohl být stabilní.

    Jak to bylo s Betelgeuse. Analýza dat z Hubbleova dalekohledu vede k závěru, že oslabování jasu Betelgeuse bylo s největší pravděpodobností způsobeno chrlením a ochlazováním hustých horkých plynů.

    Již na počátku eneolitu jedli mocnější lépe. Byli tehdy lidé jen mocnější, nebo i přímo bohatší? Měli díky tomu pohodlnější život?

    Nečekané dopady vodních bomb. Kolik vody musí být v hasicím vaku shozeném z vrtulníku z určité výšky?

    COVID-19: vazbu viru na buňky umožňuje kladný náboj na čepičce. Této elektrické interakce si dosud nikdo nevšiml, protože kladně nabitý bod se na virovém proteinu nachází asi 10 nanometrů od místa, kde dochází k přímému fyzickému kontaktu s buňkou.

    Technika v Československu po roce 1945. Měkké kontaktní čočky, verzatilka, remoska… (úryvek z knihy Ivo Kraus, Štefan Zajac: Česká a slovenská fyzika 1945-2005)

    Nejvzdálenější galaxie podobná Mléčné dráze. Raný vesmír nemusel být natolik chaotický, jak jsme se dosud domnívali.

    Rozbor sto let starého léku ukázal, čím se před smrtí léčil Antonín Dvořák. Rozbor pomocí Ramanova mikroskopu. Lék byl identifikován jako hexamethylentetramin.

    Jak ovládat ryby: Mechanickým plotem, nebo elektřinou? Vědci zjišťují, jak odradit ryby z Lipna plout do horní Vltavy. Cílem je záchrana vzácné perlorodky.

    Budoucnost chytrých lamp: Co všechno umí? Snadnější parkování, veřejně dostupná Wi–Fi, pohodlné dobíjení elektromobilů, snížení spotřeby energie…

    Jak na parodontitidu. Parodontitida je chronickým zánětlivým onemocněním, které vede k postupnému rozpouštění alveolární kosti kolem zubů.

    Astronomové objevili exoplanetu pomoci radioteleskopu. K objevování exoplanet nemusíme využívat jen klasické dalekohledy, ale jde to i prostřednictvím radioteleskopů na dlouhých vlnách.

    Osamělých planet může být v Mléčné dráze víc než hvězd. O četnosti těchto objektů nevíme prozatím prakticky nic, známe jich dosud pouze několik. Netušíme ani, zda k nějakému vyhození planet(y) ze systému nedošlo i v rané fázi formování Sluneční soustavy.

    Rok 1066 toho moc nezměnil – v Anglii a v jídle. Jak ovlivnila bitva u Hastingsu život prostých lidí?

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    29.8.2020 03:28 .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Kvantový počítač vydržel 10 000krát déle: 22 milisekund
    Už ty kvantový počítače umí louskat AES?
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.