Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Paměti na bázi antiferomagnetů slibují rychlé ukládání dat. Optimalizace elektrolytů a životnost elektrod. Čočky z metamateriálů na bázi zlata a grafenu. Hádanky z neeukleidovské geometrie. K čemu je houbám psilocybin.
Širokou pozornost vzbudily objevy mezinárodního vědeckého týmu projektu ASPIN pod vedením Tomáše Jungwirtha z Oddělení spintroniky a nanoelektroniky Fyzikálního ústavu AV ČR. K vytvoření nového typu paměti totiž jeho členové jako první na světě použili antiferomagnety, tedy materiály, o jejichž využitelnosti se dříve nespekulovalo ani teoreticky. Nové objevy nejen umožňují tisícinásobně rychlejší zápis do pamětí, ale mají i slibné aplikace v oblastech jako umělá inteligence a neuronové sítě. Jak se ale vůbec dají antiferomagnety pro práci s informací využít?
Léto roku 1983 se stalo létem intermediálních bosonů – těžkých částic, které předpovídal Standardní model. Byly objeveny všechny tři – zprvu ohlásila objev aparatura UA-1 a posléze objev potvrdili fyzikové z aparatury UA-2. Za tento objev dostal Carlo Rubbia již zmíněnou Nobelovu cenu. (úryvek z knihy: Jan Hladký: Paměti kosmika Fyzikálního ústavu ČSAV)
Vědci pro baterii lithium-kov připravili tzv. asymetrický elektrolyt, který má u obou elektrod různé mechanické vlastnosti. U anody je látka tuhá, což by mělo elektrodě umožnit držet tvar a ani při vylučování iontů lithia by nevznikala škodlivá vlákna. Naopak na straně katody je elektrolyt měkký, aby se tak minimalizoval elektrický odpor.
Čočky z metamateriálů mohou být prakticky ploché – podobně jako u jiných využití metamateriálů se zde funkčnost dosahuje speciální úpravou povrchu/volbou materiálů. Nový typ metačočky, který je vyroben z grafenu a propíchaného zlatého povrchu. Zlato se jako základ pro metamateriály používá běžně, u grafenu jde podle všeho o nově navrženou aplikaci.
Robert chce koupit pozemek, který by byl zcela rovný a ohraničený čtyřmi rovnými čarami. Dvě z těchto čar musí vést ze severu na jih a druhé dvě z východu na západ. Každá z nich navíc musí být dlouhá přesně 1 km. Najde Robert takovýto pozemek v Mexiku? (Dvě matematické hříčky podle knihy Joan Gómez: Neeukleidovské geometrie – když se přímky zakřivují.)
Počet sad chromozomů rostlin a jejich invazivnost. Vzrůstá s vyšším počtem sad chromozomů v jádru rostlinné buňky, čili s vyšší ploidií, šance na úspěch rostliny v invazi?
Astrofotografie: Jednorožec a Liščí kožich. Česká astrofotografie měsíce za březen 2018.
Výjimečně velká planeta u hnědého trpaslíka. Nejedná se o první takový případ, ale je to velmi důležitý objev.
Už první Homo sapiens mohli obchodovat. Před více než 300 000 lety bychom nečekali doklady obchodu ani zdobení okrem.
Cytokininy chrání kůži před škodlivým zářením. Otestováno na háďátku: Nově vyvinuté látky z Olomouce by se mohly uplatnit v kosmetickém průmyslu.
Halucinogenní houby mohou cílit na hmyz. Zdá se, že psilocybin má adaptivní funkci. Druhy hub, které ho syntetizují, mají něco společného.
Slavné historické stavby ve VR i pro 3D tisk. Ohrožené světové památky jsou nyní dostupné online ve 3D – prohlédněte si je ve VR či si je vytiskněte na 3D tiskárně.
Kolik exoplanet najde nový lovec TESS? Nová družice TESS během dvou let prohlédá téměř celou severní i jižní oblohu.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: