Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V CERNu potvrdili nečekaný rozdíl mezi elektrony a miony. O čem se zdá chobotnicím? Robot z lega jako hudební virtuos. Rekordně účinný termoelektrický materiál. Jedlé hologramy. Magnetická pole černých děr. Věda a koronavirus: co rozhoduje o úspěchu mutace.
Nerovnováha mezi elektrony a miony, leptokvarky a částice Z prime. Experimenty LHCb na velkém hadronovém urychlovači v CERNu posilují možnost, že existují dosud neznámé částice, s nimiž standardní model nepočítá. Samotný výsledek experimentů je založen na rozpadu kvarků b...
Konverzační inteligence Project Debater má mít obecné znalosti o typech logiky, které lidé používají v argumentaci. Navíc ale ke konkrétním otázkám dohledává na internetu i argumenty, které už byly v této nebo v příbuzných souvislostech již použity. Kromě samotného prohledávání by AI měla dokázat také poznat, jak byly příslušné argumenty přijaty (analýza dodatečných diskusí apod.)…
Chobotnice Octopus insularis během spánku mění barvu, to už se vědělo. Nová studie tvrdí, že tyto změny barvy přitom odpovídají i střídání dvou různých druhů spánku – „klidného“ a „aktivního“. Samozřejmě se přímo nabízí to srovnat s REM a non-REM spánkem savců. Pokud by skutečně dávalo smysl, že dva stavy spánku mohou nějak korespondovat s evolucí inteligence, nabízí se to vše nějak zakomponovat do vývoje neuronových sítí…
Největším dosavadním omezením RHPv2 je, že nedokáže zahrát dva sousední tóny naráz. Každý z motorů ovládá dva sousedící tóny. Při otočení jedním směrem hraje první tón, při otočení opačným směrem druhý, ale zatím se motor nedokáže otočit oběma směry naráz. Naštěstí se tento problém v mnoha skladbách neprojeví.
Největší termoelektrický jev byl dosud zaznamenán u sloučeniny kobaltu, manganu a galia. Nově objevená slitina uranu dokáže z dodaného tepla generovat až 4krát vyšší napětí, 23 mikrovoltů na změnu teploty o 1 K; jde o napětí příčné k teplotnímu gradientu.
Co by nám přinesla mise k Jupiterovu měsíci Io? Na malém měsíci jsou stovky aktivních sopek, které neustále vyvrhují tuny roztavené lávy a sirných plynů.
Astronomové zkoumají magnetické pole na okraji černé díry. Jasné výtrysky vystupující z jádra M87 se táhnou minimálně 5 tisíc světelných let od jejího středu.
Závody ke dnu a zpětná indukce. Naznačené hře se říká Stonožka (když si zakreslíme příslušný rozhodovací strom, vypadá skutečně trochu jako tento členovec) a myšlenkovému postupu, který v ní hraje klíčovou roli, zpětná indukce. (úryvek z knihy Jaroslav Peregrin: Člověk v zrcadle teorie her)
Samci zase tolik neklamou, samice jim spíše mohou věřit. Usiluje o rozmnožení spíše samec na vrcholu sil, nebo chcípák? A měl by chcípák usilovat spíše o léčení, nebo o rozmnožení?
Homo sapiens a denisované se křížili na ostrovech. Naopak s místními populacemi ještě starších lidí už v jihovýchodní Asii první migrující Homo sapiens geny nemíchali.
Pravlk obrovský se s běžnými vlky nekřížil. Pravlk obrovský (Canis dirus, dire wolf) byl samostatný druhem, odlišným od dalších psovitých šelem.
Výrazné vzplanutí „české“ proměnné hvězdy. V souhvězdí Kassiopeia vzplála relativně jasná nova…
Vědci mají ve vesmíru první nanosatelit na detekci záblesků gama záření. Cílem mise je ověřit fungování navrženého technického řešení detektoru pro detekci záblesků gama záření, které vznikají při srážkách neutronových hvězd nebo při gravitačním zřícení velmi hmotných, rychle rotujících hvězd.
Tajemství dlouhověkosti slepce galilejského. Tento hlodavec žije až 20 let, což je desetkrát delší doba než u jeho blízce příbuzných druhů.
Jedlé hologramy, půvabná kuriozita. Nová technologie umožňuje tištění hologramů (potřebné kvality, „nanostrukturovaných“) i na sušený kukuřičný sirup.
Současné testování buněčné imunity a hladiny antigenu pomůže při léčbě COVID-19. Příčinou těžkého průběhu nemoci může být vysoká replikace viru nebo přehnaná imunitní odpověď – a obě varianty vyžadují jinou léčbu.
O vývoji epidemie vypovídá analýza RNA koronaviru v odpadních vodách. V řadě případů byly nárůsty počtů kopií virové RNA pozorovány s předstihem 1–2 týdny oproti datům z klinických testů.
Nově vyvinutá protilátka zabírá na všechny hlavní mutace koronaviru, ověřili čeští vědci. Vědci vytvořili bispecifickou protilátku: molekula cílí současně na dvě nezávislá místa ve struktuře viru.
Nová mutace koronaviru musí mít především štěstí. Vlny, superpřenašeči a superudálosti. O přežití rozhoduje přírodní výběr, ale vedle toho samozřejmě i prostá náhoda. Kdy má nová mutace koronaviru SARS-CoV-2 šanci se v rámci populace viru rozšířit?
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: