abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 5
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 797 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence jako diskutér

    6. 4. 2021 | Redakce | Různé | 1623×

    V CERNu potvrdili nečekaný rozdíl mezi elektrony a miony. O čem se zdá chobotnicím? Robot z lega jako hudební virtuos. Rekordně účinný termoelektrický materiál. Jedlé hologramy. Magnetická pole černých děr. Věda a koronavirus: co rozhoduje o úspěchu mutace.

    Data z CERNu naznačují existenci zcela nových částic

    Nerovnováha mezi elektrony a miony, leptokvarky a částice Z prime. Experimenty LHCb na velkém hadronovém urychlovači v CERNu posilují možnost, že existují dosud neznámé částice, s nimiž standardní model nepočítá. Samotný výsledek experimentů je založen na rozpadu kvarků b...

    IBM rozvíjí umělou inteligenci jako diskutéra

    Konverzační inteligence Project Debater má mít obecné znalosti o typech logiky, které lidé používají v argumentaci. Navíc ale ke konkrétním otázkám dohledává na internetu i argumenty, které už byly v této nebo v příbuzných souvislostech již použity. Kromě samotného prohledávání by AI měla dokázat také poznat, jak byly příslušné argumenty přijaty (analýza dodatečných diskusí apod.)…

    Hlavonožci mají dvě fáze spánku, snad i sny

    Chobotnice Octopus insularis během spánku mění barvu, to už se vědělo. Nová studie tvrdí, že tyto změny barvy přitom odpovídají i střídání dvou různých druhů spánku – „klidného“ a „aktivního“. Samozřejmě se přímo nabízí to srovnat s REM a non-REM spánkem savců. Pokud by skutečně dávalo smysl, že dva stavy spánku mohou nějak korespondovat s evolucí inteligence, nabízí se to vše nějak zakomponovat do vývoje neuronových sítí…

    Beethoven by se divil: Robot z lega hraje „Pro Elišku“

    Největším dosavadním omezením RHPv2 je, že nedokáže zahrát dva sousední tóny naráz. Každý z motorů ovládá dva sousedící tóny. Při otočení jedním směrem hraje první tón, při otočení opačným směrem druhý, ale zatím se motor nedokáže otočit oběma směry naráz. Naštěstí se tento problém v mnoha skladbách neprojeví.

    Slitina uranu je termoelektrickým rekordmanem

    Největší termoelektrický jev byl dosud zaznamenán u sloučeniny kobaltu, manganu a galia. Nově objevená slitina uranu dokáže z dodaného tepla generovat až 4krát vyšší napětí, 23 mikrovoltů na změnu teploty o 1 K; jde o napětí příčné k teplotnímu gradientu.

    Krátce

    Co by nám přinesla mise k Jupiterovu měsíci Io? Na malém měsíci jsou stovky aktivních sopek, které neustále vyvrhují tuny roztavené lávy a sirných plynů.

    Astronomové zkoumají magnetické pole na okraji černé díry. Jasné výtrysky vystupující z jádra M87 se táhnou minimálně 5 tisíc světelných let od jejího středu.

    Závody ke dnu a zpětná indukce. Naznačené hře se říká Stonožka (když si zakreslíme příslušný rozhodovací strom, vypadá skutečně trochu jako tento členovec) a myšlenkovému postupu, který v ní hraje klíčovou roli, zpětná indukce. (úryvek z knihy Jaroslav Peregrin: Člověk v zrcadle teorie her)

    Samci zase tolik neklamou, samice jim spíše mohou věřit. Usiluje o rozmnožení spíše samec na vrcholu sil, nebo chcípák? A měl by chcípák usilovat spíše o léčení, nebo o rozmnožení?

    Homo sapiens a denisované se křížili na ostrovech. Naopak s místními populacemi ještě starších lidí už v jihovýchodní Asii první migrující Homo sapiens geny nemíchali.

    Pravlk obrovský se s běžnými vlky nekřížil. Pravlk obrovský (Canis dirus, dire wolf) byl samostatný druhem, odlišným od dalších psovitých šelem.

    Výrazné vzplanutí „české“ proměnné hvězdy. V souhvězdí Kassiopeia vzplála relativně jasná nova…

    Vědci mají ve vesmíru první nanosatelit na detekci záblesků gama záření. Cílem mise je ověřit fungování navrženého technického řešení detektoru pro detekci záblesků gama záření, které vznikají při srážkách neutronových hvězd nebo při gravitačním zřícení velmi hmotných, rychle rotujících hvězd.

    Tajemství dlouhověkosti slepce galilejského. Tento hlodavec žije až 20 let, což je desetkrát delší doba než u jeho blízce příbuzných druhů.

    Jedlé hologramy, půvabná kuriozita. Nová technologie umožňuje tištění hologramů (potřebné kvality, „nanostrukturovaných“) i na sušený kukuřičný sirup.

    Věda a koronavirus

    Současné testování buněčné imunity a hladiny antigenu pomůže při léčbě COVID-19. Příčinou těžkého průběhu nemoci může být vysoká replikace viru nebo přehnaná imunitní odpověď – a obě varianty vyžadují jinou léčbu.

    O vývoji epidemie vypovídá analýza RNA koronaviru v odpadních vodách. V řadě případů byly nárůsty počtů kopií virové RNA pozorovány s předstihem 1–2 týdny oproti datům z klinických testů.

    Nově vyvinutá protilátka zabírá na všechny hlavní mutace koronaviru, ověřili čeští vědci. Vědci vytvořili bispecifickou protilátku: molekula cílí současně na dvě nezávislá místa ve struktuře viru.

    Nová mutace koronaviru musí mít především štěstí. Vlny, superpřenašeči a superudálosti. O přežití rozhoduje přírodní výběr, ale vedle toho samozřejmě i prostá náhoda. Kdy má nová mutace koronaviru SARS-CoV-2 šanci se v rámci populace viru rozšířit?

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Jendа avatar 6.4.2021 23:36 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence jako diskutér
    OK, kdy to nasadí na AbcLinuxu?
    10.4.2021 10:46 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence jako diskutér
    Tady to je dávno nasazené. V kterém roce tu Bluebear/Jenda spustil svého Kapicu?
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.