Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
LinuxDays jsou tradičně postaveny především na přednáškách a i letos si mají návštěvníci z čeho vybrat: 50 přednášek v 8 tématických sekcích, 7 praktických workshopů. „Těžištěm konference jsou vždy přednášky a workshopy, letos jsme si opět nechali záležet, jsou tam přednášky o serverech, sítích, bezpečnosti i vývoji, vybere si každý,“ říká Petr Hodač, hlavní organizátor konference.
Zároveň je pro návštěvníky připravený bohatý doprovodný program včetně stánků mnoha různých (nejen) českých projektů. K vidění bude například stánek sdružení CESNET s ukázkami optických sítí, demonstrace routeru Turris nebo ukázky různého hardware s Bastlíři Silicon Hill. „Výhodou stánků je, že jsou připravené dva dny a návštěvníci si je mohou prohlížet, diskutovat s členy různých komunit a vidět spoustu zajímavých věcí,“ říká Hodač.
K dobré konferenci patří dobré kafe a ani letos nebudou chybět profesionální baristé z Kofárna.cz. „Vloni měla káva obrovský úspěch, vypilo se téměř tisíc hrníčků. Navíc prostor naší virtuální kavárny funguje velmi dobře jako místo pro odpočinek a hlavně debatu mezi návštěvníky. Když chcete něco probrat, prostě zajdete na kafe,“ říká Petr Hodač. Kávu sponzoruje CZ.NIC a něco k zakousnutí obstará Active 24.
Řadu dalších aktivit nabídnou partnerské organizace: CESNET ukáže video stěnu Sage s rozlišením vyšším než 8K, HW Kitchen představí zajímavý hardware pro vývojáře a vpsFree.cz bude naživo předvádět své komunitní VPS. „Snažíme se každý rok spolupracovat se zajímavými organizacemi v naší oblasti, které dokáží našim návštěvníkům něco navíc. Velkou podporu nám poskytuje také FIT ČVUT,“ vysvětluje Hodač.
Tím ale bohatý program nekončí, na LinuxDays bude možné si poskládat server na čas, postavit si vlastní 3D tiskárnu, dozvědět se novinky v paralelním programování na HPG/CPU workshopu, nebo si vytvořit vlastní program v takzvané Otevřené místnosti. „Vyčlenili jsme jednu místnost, do které jsme neumístili žádný konkrétní program. Kterýkoliv návštěvník si v ní může rezervovat čas a připravit vlastní přednášku, prezentaci projektu nebo třeba setkání. Překvapilo nás, jak velký zájem o takovou aktivitu je a komunita si sama začala program komponovat,“ říká Petr Hodač.
LinuxDays 2015 se uskuteční v budově FIT ČVUT v Dejvicích o víkendu 10. a 11. října. Vstup je zdarma, jen je potřeba se zaregistrovat na https://www.linuxdays.cz/.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: