Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ubuntu One sice ruší, ale mám dojem, že jen jako úložiště. Nadále jej budou používat pro účty uživatelů, něco jako má MS svoje Live.
Co se týká videí, problémem nebude Totem. Mně to jede bez problému, ale mám grafiky Intel a AMD.
+1 :)
samozrejmne
Tak určitě.
Teda až na to, že tu zvukovku mám, Fedoru 19/20, jehoVisty, Mint 16 a Kubuntu 14.04 taky. Pokud by laskavého čtenáře zajímalo, co do toho strkám, tak jsou to primárně Sennheiser HD 25-13 (600 Ω) nebo HD 250 Linear II (300 Ω). Závěr: nepřeslechnutelné praskání se ozývá jenom na distribucích založených na Ubuntu.
Ale upřímně, verze kernelu průměrného, převážně klikajícího uživatele nijak netrápí, stejně tak třeba X.Org či GCC.
LTS verze bude podporována 5 let, varianty jako Lubuntu či Kubuntu dostanou tříletou podporu.
Mně osobně na Ubuntu vadí spíše nedostatek základních GUI aplikací pro nastavení a správu systému.
Ubuntu se prezentuje jako "systém pro běžné uživatele" a přitom postrádá i základní nástroje, například pro nastavení firewallu (který je navíc defaultně vypnutý)...
Tiskni
Sdílej: