Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Kvantový algoritmus zrychlí hledání gravitačních vlnKolik váží informace: nápad hodně divný, ale testovatelný. Po 20 letech přečetli zbývajících 8 % lidského genomu. Metan může být primární biosignatura na exoplanetách. Ticho na Marsu. Jak zlevnit aktualizace programovacích jazyků.
Týden na ITBiz: Nejmenší baterie na světě – 2D systém na čipuVýdaje na IT by v letošním roce navzdory všem nepříznivým okolnostem měly celosvětově vzrůst o 4 %. Nejmenší baterie na světě: 2D systém na čipu. Společnost GIST v letošním roce pokračuje v sérii Workshopů Praktického Controllingu (WPC). Pandemický zájem o počítače slábne, jejich prodej v prvním čtvrtletí klesl. Videokonferenční monitor Dell C2423H nejen do podniku.
Týden na ScienceMag.cz: Světlo umožňuje manipulovat s excitony i magnetismemNeutrina a antineutrina nebudou totožná. Pozorovali změny antiferomagnetismu na úrovni jednotlivých atomů. Obří simulace popsala období reionizace vesmíru. Proč mají Uran a Neptun různé barvy.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.7. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Maemo Leste shrnuje vývoj za posledního půl roku. Zlepšení jsou ve výkonu a stabilitě OMAP/PowerVR zařízení. Opraveny byli problémy s vykreslováním na PinePhone a PineTab. Nokia N900 je založena na jádře 5.15. Vylepšené byly aplikace kontakty, konverzace, podpora telefonování. Zlepšila se i výdrž na baterii zařízení Motorola Droid.
Projekt GNU Guix, tj. správce balíčků a na něm postavený stejnojmenný operační systém, slaví 10 let. V aktuálním příspěvku na blogu se několik přispěvatelů rozepsalo o tom, jak se k GNU Guixu dostali, co se jim na něm líbí nebo jak vidí jeho budoucnost.
Byla vydána nová verze 2.36.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 96 vývojářů, z toho 26 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání. Zdůraznit lze novou volbu --remerge-diff.
Desktopové prostředí LXQt bylo vydáno ve verzi 1.1.0. Nově např. podporuje portály XDG pro použití nativního souborového dialogu.
NÚKIB vyzývá odbornou veřejnost k zasílání návrhů na změny zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti. Na formuláři v Microsoft Wordu .
Firma Volla spustila na Kickstarteru kampaň na telefon Volla 22. Za 380 eur můžete získat smartphone s Ubuntu Touch, Volla OS a dalšími OS poháněný osmijádrovým procesorem Mediatek s taktem 2GHz, 4 GB paměti a 48 MPix fotoaparátem, ve kterém bude možné snadno vyměnit baterii. Firma už nějakou dobu vyrábí telefony Volla (yggdrasil) a VollaX (yggdrasilx).
Travis Long z Mozilla Glean Teamu řešícího v Mozille telemetrii (about:telemetry) se v článku Co náhodně mění vaše bity? zamýšlí nad chybou 1762568. Jak je možné, že přijata data místo "web.background-perceivable" obsahují "web.bAckground-perceivable" nebo místo "web.background" obsahují "web*background"? Rozdíl je v jediném bitu. Může za to kosmické záření?
Byla vydána beta verze AlmaLinuxu 9 vycházející z beta verze Red Hat Enterprise Linuxu 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 7.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 225 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 500 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 18 (Current) otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 18 s kódovým jménem Hydrogen stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2025.
RustPython je interpret Pythonu napsaný v Rustu. Vyzkoušet lze online demo. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Firma BIGTREETECH vyrábí Raspberry Pad 5, což je základní deska sloužící pro Raspberry Pi Compute Module, která poskytuje 5 palcovou dotykovou obrazovku, HDMI, USB porty a čtečku SD karet. To celé za 100 dolarů. Zařízení má baterii pro RTC, ale neobsahuje baterii pro napájení celého zařízení (není to tablet).
Společnost Bloomberg zveřejnila nástroj Memray pro profilování paměti pro Python jako open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Vyšel oVirt 4.5.0, open source virtualizační řešení nad KVM. Mezi novinkami je např. podpora běhu na CentOS Stream 8 (experimentální pro 9), podpora guest os Windows Server 2022, Windows 11, rychlejší export do ova na nfs, dále je už možné měnit power state VM při jejím zálohování, poprvé je možnost provést obnovu zálohy VM ze starší verze oVirt, konkrétně z 4.4. Kompletní seznam novinek v release notes. Je dobré i zmínit, že proprietární zálohovací nástroj Veeam minulý rok uvolnil betu pro zálohování RHEV (oVirt), což by mohlo někomu usnadnit přechod od konkurence.
Qualcomm a MediaTek obsahují bezpečnostní chyby (CVE-2021-0674, CVE-2021-0675, CVE-2021-30351), na které již byly v prosinci 2021 vydány opravy. Starší Android telefony pravděpodobně nebudou nikdy opraveny. Jedná se o chyby v audio dekodérech, které lze jednoduše využít infikovaným audio souborem. Útočník tak může velmi jednoduše získat vzdálený přístup k audio části Androidu (kamera, hovory, video apod.). Podrobnější informace na Check Point, nebo The Hacker News.
Balík aplikací KDE Gear 22.04 byl vydán. Shrnuje novinky (úplný seznam) napříč aplikacemi od základních jako Dolphin nebo Konsole po specializované jako průvodce skenováním Skanpage nebo nový kalendář Kalendar.
Sdružení CZ.NIC začalo zveřejňovat seznam jmen domén, které vyřadilo z DNS. Seznam bude aktualizován každou hodinu, nyní čítá necelých 800 záznamů.
Oficiálně bylo vydáno Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Tato verze s prodlouženou podporou bude podporována 5 let, tj. do dubna 2027. Přehled novinek a také odkazy na oficiální deriváty (Ubuntu Budgie, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, UbuntuStudio a Xubuntu) v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.1. Bez oficiální písně. Jedná se již o 52. vydání OpenBSD.
Byla vydána nová opravná vydání 21.02.3 (Changelog) a 19.07.10 (Changelog) linuxové distribuce primárně určené pro routery a vestavěné systémy OpenWrt (Wikipedie). Řešena je celá řada bezpečnostních chyb. S verzí 19.07.10 skončila podpora řady 19.07.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL). Vedoucím zůstává Jonathan Carter.
Společnost Framework Computer stojící za modulárním notebookem Framework Laptop oznámila dostupnost samostatných základních desek. Desky lze používat jako výkonné "jednodeskové počítače". Stačí vložit paměť, do USB-C přivést napájení a zapnout. Na GitHubu jsou vedle popisů také modely krabiček k vytištění na 3D tiskárně.
Společnost Wolfire Games uvolnila zdrojové kódy (YouTube) počítačové hry Overgrowth. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.2.0. Její kódové jméno je Vigorous Calisthenics.
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Lxqt - Midnight commander | 9 | 18.4. 21:30 |
Bounce z jednoho mailu na jiný gmail | 7 | včera 19:18 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Skrinka pre 20+ diskov | 21 | 20.4. 12:37 |
Nelze se připojit k Mikrotiku | 10 | 21.4. 17:50 |
Nelze se připojit k Mikrotiku | 11 | včera 16:43 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: