Společnost Arm v rámci Total Compute Solutions 2022 představila nová CPU (Cortex-X3, Cortex-A715) a nová GPU (Immortalis-G715, Mali-G715, Mali-G615).
Bram Moolenaar oznámil vydání nové major verze 9.0 textového editoru Vim (Vi IMproved). Zdůraznil podporu skriptů Vim9.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu červnový souhrn novinek (YouTube). Příští týden bude spuštěno PINE64 EU.
Byl vydán Mozilla Firefox 102.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Firefox 102 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová verze 22.06.23 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit integraci vektorového animačního programu Glaxnimate. Využít jej lze například k maskování videa (YouTube). Vedle zdrojových kódů jsou již k dispozici také balíčky ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Byla vydána nová verze 2.37.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 75 vývojářů, z toho 20 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Relační databázový systém SQLite byl vydán ve verzi 3.39. Přidává podporu RIGHT a FULL OUTER JOIN a další.
Společnost Atari (Wikipedie) slaví 50 let. Založena byla 27. června 1972.
V reálném světě smícháním modré a žluté barvy vznikne barva zelená. V grafických editorech tomu ale tak není. Šárka Sochorová z ČVUT prezentovala na konferenci SIGGRAPH Asia 2021 možné řešení (Practical Pigment Mixing for Digital Painting) aneb blackbox Mixbox (online demo) snadno integrovatelný do grafických editorů s implementací modelu Kubelka-Munk. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence ale nedovoluje jejich použití v open source grafických editorech. Nemělo by platit Public Money, Public Code?
ZombieTrackerGPS je lokální správce a prohlížeč záznamů tras z GPS lokátoru/navigace, napsaný s využitím knihoven KDE a Qt. Současná verze je 1.11, podrobnosti v seznamu změn.
Vyšel oVirt 4.5.0, open source virtualizační řešení nad KVM. Mezi novinkami je např. podpora běhu na CentOS Stream 8 (experimentální pro 9), podpora guest os Windows Server 2022, Windows 11, rychlejší export do ova na nfs, dále je už možné měnit power state VM při jejím zálohování, poprvé je možnost provést obnovu zálohy VM ze starší verze oVirt, konkrétně z 4.4. Kompletní seznam novinek v release notes. Je dobré i zmínit, že proprietární zálohovací nástroj Veeam minulý rok uvolnil betu pro zálohování RHEV (oVirt), což by mohlo někomu usnadnit přechod od konkurence.
Tiskni
Sdílej:
Teď nasazuji forknutý oVirt od Oracle do produkcejen pro zajimavost: je nejaky duvod pouzivat ten Oracle fork (pokud to neni z duvodu supportu dalsich veci, co napr. bezi na tech VM)? Kdysi jsem se na to dival a neprislo mi, ze by pridavali neco navic oproti oVirt. Navic byli nekolik releasu zpet za oVirt.