Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz: Růst prodeje polovodičů letos zpomalí, příští rok prodej klesneCloud do Heliosu přivane mraky změn. Gartner: Růst prodeje polovodičů letos zpomalí, příští rok prodej klesne. IBM zveřejnila další plány v kvantových počítačích. Automatizace ve světě hybridního cloudu zaměřeného na aplikace. Jakým výzvám čelí české průmyslové podniky v oblasti IT?
Goodoffer24: Windows sice někdy mohou být pomalejší, ale na Microsoft Windows můžete spouštět všechno a za doživotní licenci dáte jen € 12!Vůbec nevadí, jestli máte starou mašinu s Windows 7 nebo stavíte novou, získat licenci na systém je ale třeba. Všichni současní uživatelé Windows 10 PRO dostanou velmi brzy automaticky zdarma aktualizaci na Windows 11. Získat doživotní licenci na Windows nemusí být nákladné, navíc systém Windows 11 byl uvolněn 5. října 2021, takže můžete také najít některé produkty ohledně Windows 11 na denní nabídce od Goodoffer.24.
Jaderné noviny – přehled za červenec 2022Přehled červencových vydání Jaderných novin: stav vydání jádra, citát týdne a seznam článků týkajících se jádra.
Týden na ScienceMag.cz: Spin a náboj elektronu se mohou pohybovat různými rychlostmiPřipravili hmotu se dvěma rozměry času – v kvantovém počítači. Rozpad atomových jader vytvářející temnou hmotu nenašli. Magnetické monopóly mohou teoreticky vznikat i dnes, srážkami. Nestabilní plazma: čeští fyzici testovali náhlé kolapsy energie v tokamaku. Nový typ uhlíkového vlákna by mohl přiblížit výtah na oběžnou dráhu.
Matematický software GNU Octave byl vydán ve verzi 7.2.0. Jde o opravné vydání.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 120 (pdf), HackSpace 57 (pdf), Wireframe 64 (pdf) a Custom PC 228 (pdf).
Richard Hughes z Red Hatu na svém blogu informuje, že GNOME (Plymouth, GNOME Control Center a GDM) bude upozorňovat uživatele na zakázaný UEFI Secure Boot a popisuje související změny ve fwupd (Host Security ID Specification).
Společnost RStudio stojící za stejnojmenným open source integrovaným vývojovým prostředím RStudio (Wikipedie) pro práci v programovacím jazyce R, se přejmenovává na Posit. Open source RStudio zůstane RStudiem. Komerční produkty budou přejmenovány (Posit Connect, Posit Workbench, Posit Package Manager).
Byl vydán Linux Mint 21 s kódovým jménem Vanessa. Na blogu Linux Mintu jsou hned tři oznámení. První o vydání Linux Mintu s prostředím Cinnamon, druhé o vydání Linux Mintu s prostředím MATE a třetí o vydání Linux Mintu s prostředím Xfce. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (Cinnamon, MATE, Xfce) a přehled novinek s náhledy (Cinnamon, MATE, Xfce). Linux Mint 21 bude podporován až do roku 2027.
Po 10 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.18 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.19 (LKML). Díky týmu Asahi tentokrát na MacBooku. Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies. Příští verze pravděpodobně nebude 5.20 ale už 6.0.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.4.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webové aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.17.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na Giteu z Phabricatoru aktuálně přechází vývojáři Blenderu.
Nadace Raspberry Pi informuje, že ovladač V3DV pro Raspberry Pi 4 úspěšně prošel testy kompatibility s Vulkan 1.2 u Khronosu.
Prázdniny pokračují a i když okurková sezóna je v plném proudu, technických novinek je požehnaně. I přes slunce lákající k výletům stále pátráme v internetovém prostoru po nových zajímavostech, které bychom Vám přinesli. A jaké to budou? Jak poznat nebezpečná USB-C zařízení, která vám zapálí telefon a z domu udělají kůlničku na dříví. Jaké se objevily nové mikrokontroléry - konkurenti ESP32, levná a dostupná RISC-V, schopné 8051čky a jak se vůbec mikrokontroléry vyvíjely posledních 50 let. Dobrej hárdvér, a co softvér? Ale ovšem, máme tu nový KiCAD 6.0.7, hustý update FW pro Průša Mini s podporou WiFi, NodeRED pro ESP, IR ovládání hloupých klimatizací a jejich integrace do smart domácnosti. Je to vše? Není Horste! To je jen ochutnávka aktualit, o kterých Vám můžeme něco říct. Mnohem více témat máme v záloze, ale hlavně můžete přijít Vy sami s vlastními tématy - právě o tom Virtuální Bastlírna totiž je! Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 3. srpna od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končíme o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2022.07. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Počítačová hra République (Wikipedie) od herního studia Camouflaj je nově na Steamu zdarma. Díky Protonu běží také na Linuxu a Steam Decku. Vývoj hry podpořilo před 10 lety, v dubnu až květnu 2012, v kampani na Kickstarteru 11 611 přispěvatelů celkovou částkou 555 662 dolarů.
8bitový domácí počítač Commodore 64 slaví 40 let. Na trh byl uveden v srpnu 1982.
Po půl roce od vydání verze 2.35 byla vydána nová verze 2.36 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
ImHex je svobodný pokročilý hexadecimální editor. Vhodný také pro reverzní inženýrství. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Byly zveřejněny informace o bezpečnostní chybě CVE-2022-29154 v utilitě rsync pro synchronizaci obsahu souborů a adresářů mezi dvěma různými umístěními. Rsync server pod kontrolou útočníka může přepsat libovolný soubor v cílovém adresáři a podadresářích rsync klienta. Chyba bude opravena v rsync 3.2.5.
Po pěti měsících od vydání verze 1.18 byla vydána nová verze 1.19 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 2.6.0 svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Google Chrome 104 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 104.0.5112.79 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 27 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 4.1 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Současně byly vydány verze 4.0.7 a 3.2.15 řešící bezpečnostní chybu CVE-2022-36359.
Tomáš Matějíček vydal živou distribuci Slax ve verzích 11.4, založené na Debianu „Bullseye“, a 15.0, znovu po 9 letech založené na Slackwaru.
V červnu Google ve spolupráci se Skywater Technologies a Efabless představil iniciativu Open Source Silicon umožňující komukoli navrhnout open source integrovaný obvod a nechat si jej zdarma vyrobit. Při představení byla k dispozici pouze výrobní technologie 130 nm. Před týdnem bylo oznámeno, že společnost Skywater Technologies nabízí už také výrobní technologii 90 nm. Včera se k iniciativě Open Source Silicon připojila společnost GlobalFoundries a nabídla výrobní technologii 180 nm.
Údajně jako experiment nahrál italský školák do PyPI repositáře balíčky pojmenované podle nejčastějších překlepů. Jako cíl si vybral balíček "requests". Nahrál tedy do repositáře balíčky s názvy requesys, requesrs, requesr. Do těchto balíčků umístil ransomware. Např. balíček requesys byl stažen 258x. PyPI není jediným cílem podobných snah, ale dost často i npm repositář. Celé počtení na School Kid Uploads Ransomware Scripts to PyPI Repository as 'Fun' Project.
Docusaurus byl vydán ve verzi 2.0. Jedná se o generátor statických webových stránek, především stránek s dokumentací. Za vývojem stojí společnost Meta (Facebook).
Byla vydána nová verze 1.70 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.70 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána verze 8.0.0 vizuálního programovacího jazyka Snap! (Wikipedie) inspirovaného jazykem Scratch (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.
Alexandre Prokoudine publikoval na serveru Libre Arts článek 8+1 audio editorů pro Linux, které nejsou Audacity. Věnuje se editorům: Sweep, mhWaveEdit / gWaveEdit, KWave, ReZound, EKO, Snd, Gtk Wave Cleaner, WaveSurfer a SoX.
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Aktualizace XUBUNTU 22.04 | 4 | 1.8. 12:57 |
FreeIPA + sdílení home přes Sambu | 11 | 2.8. 13:54 |
Rozbite Kubuntu 22.04 po update z 20.04 | 4 | 4.8. 16:16 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jak si vytvořit vlastní hash | 15 | 3.8. 17:39 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: