Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: V CERNu našli tři další exotické částice10 let od objevu Higgsova bosonu. Co byste ukázali mimozemšťanům ve Sluneční soustavě, čím je výjimečná? Opět planeta Devět. Webbův dalekohled se zaměřil na Jupiter a jeho měsíce Rekordní rychlost hvězdy kolem černé díry. Výkonné lasery by mohly vytvářet hmotu a antihmotu přímo ze světla.
Týden na ITBiz: Soud řeší, zda lze umělé inteligenci přiřknout autorství patentuSoud řeší, zda lze umělé inteligenci přiřknout autorství patentu. Repasované servery, úložiště a síťová zařízení mohou podnikům ušetřit. Capgemini je připravena ke spolupráci i s českými FinTechy. Za co všechno mohl Internet Explorer. VMware představuje řešení vSphere+ a vSAN+.
Distribuční novinky 26-28/2022Letní dny provází pověstná okurková sezóna, vychází i méně linuxových distribucí, přesto se sešly zbrusu nový Condres OS, „živý“ Porteus, Network Security Toolkit, metadistribuce T2 SDE nebo Rocky Linux 9.0 a dále pravidelné aktualizace Ubuntu Touch, Univention Corporate Server, Debianu, Tails či IPFire.
Týden na ScienceMag.cz: Nejsilnější známé magnetické pole ve vesmíruTrocha paradoxních výpočtů: Co se stane, když led roztaje; kouzla s hustotou i gravitací. Speciální zvrásněný nanopovrch umožní efektivně vařit vodu. Nejstarší kvasary, umělá fotosyntéza.
Byla vydána nová minor verze 4.1.13 kancelářského balíku Apache OpenOffice. Jedná se o bezpečnostní vydání.
Byla vydána nová verze 0.13 počítačové hry Veloren. Jedná se o open source open world multiplayer voxel RPG. Hra je inspirována hrami Cube World, Legend of Zelda: Breath of the Wild, Dwarf Fortress a Minecraft. Videoukázka na YouTube. Zdrojové kódy jsou ke stažení na GitLabu pod licencí GNU GPL 3.0. Veloren je k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 5.1 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Mimo jiné přináší podporu IPFS/IPNS.
Richard Fontana oznámil v diskusní skupině věnované právním otázkám kolem Fedory, že ve Fedora Linuxu nebude moci být kód po licencí CC0. Licence CC0 (volné dílo) je shovívavá k softwarovým patentům.
V deníku The Washington Post byl publikován celostránkový otevřený dopis Mozilly (s více než 4 000 spolupodpisů) adresovaný Kongresu Spojených států amerických žádající přijetí zákona American Innovation and Choice Online Act (AICOA).
Desktopové prostředí NsCDE (Not so Common Desktop Environment) bylo vydáno ve verzi 2.2. Jedná se o retro ale moderní a funkční CDE (Common Desktop Environment) desktop založený na FVWM.
Spisovatel Cory Doctorow, který se dlouhodobě věnuje svobodné kultuře a kampaním proti DRM, vysvětluje, proč jeho knihy nejsou dostupné v online obchodě s audioknihami Audible, který má na některých trzích prakticky monopol. Audible totiž používá DRM a Doctorow, ani jako autor knih a držitel práv, nemůže zákazníkům legálně umožnit ho obejít. Proto raději audioknihy nechává natáčet a nabízí nezávisle. Ale na platformě ACX provozované Audible se mezitím objevují nelegální, často nekvalitní verze namluvení jeho knih, které mu konkurují.
Byla vydána nová verze 5.3 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 11.5.1.
Byl vydán Mozilla Firefox 103.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Firefox 103 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Nicholas Nethercote se na svém blogu věnuje 20 letům Valgrindu. Valgrind (Wikipedie) je sada nástrojů pro debugování a profilování programů. Verze 1.0.0 byla vydána 27. července 2002.
Značka ThinkPad letos slaví 30 let. Do prodeje se dostávají nejnovější ThinkPady Z13 a Z16 (US) s procesorem AMD Ryzen PRO 6000.
Byla vydána OpenMandriva Lx ROME (Rolling) Technical Preview, tj. technický náhled průběžně aktualizované linuxové distribuce OpenMandriva Lx ROME (Rolling) a časem také nové stabilní verze OpenMandriva Lx 5.0 (Rock).
V listopadu 2012 byla na Kickstarteru spuštěna kampaň na podporu počítačové hry, vesmírného simulátoru, Limit Theory (YouTube). Její vývojář Josh Parnell žádal 50 tisíc dolarů a získal více než 180 tisíc dolarů. Hra byla ale příliš ambiciózní a nebyla nikdy dokončena. Po šesti letech, v září 2018, to naprosto vyčerpaný Josh Parnell oficiálně vzdal a slíbil alespoň uvolnit zdrojové kody. Ty zveřejnil na GitHubu pod licencí Unlicense minulou neděli.
Samba, svobodná implementace síťového protokolu SMB/CIFS, byla vydána ve verzích 4.16.4, 4.15.9 a 4.14.14. Řešeno je 5 bezpečnostních chyb: CVE-2022-2031, CVE-2022-32742, CVE-2022-32744, CVE-2022-32745 a CVE-2022-32746. Nejvážnější z nich CVE-2022-32744 má CVSSv3 8.8. Uživatel může změnit heslo administrátorovi a převzít doménu.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu červencový souhrn novinek (YouTube). Vypíchnout lze vylepšenou páječku (pájecí pero) Pinecil V2.
Firma Huawei zveřejnila HarmonyOS 3 (shrnutí v angličtině na GSMArena), novou verzi mobilního systému založeného na Linuxu (IoT verze ale linuxová není). Dostupný má být např. na novém tabletu MatePad Pro 11.
Často se neměnným systémům s kontejnerizovanými aplikacemi vyčítá, že jsou náročnější na množství místa na disku. Jorge Castro se rozhodl udělat srovnání Fedora Workstation a Fedora Silverblue, aby si ověřil, jestli to je pravda a jak velký problém to představuje. Když oba systémy nainstaloval, varianta Workstation zabírala 3 GB, Silverblue 6,8 GB. To je docela podstatný rozdí, ale jak Jorge poznamenává, nikdo nepoužívá systém ve výchozí instalaci. Rozhodl se tedy nainstalovat 10 populárních aplikací (LibreOffice, OBS, Steam, Blender, Thunderbird, Krita, Kdenlive, VLC, GIMP, Discord). Do Workstation instaloval aplikace v RPM balíčcích, do Silverblue ve Flatpaku. Po jejich instalaci byl rozdíl mezi Workstation a Silverblue podstatně menší: 7,1 vs 8,3 GB.
Czkawka, grafická aplikace pro hledání duplicitních souborů, byla s vydáním 5.0 portována na GTK 4, konkrétně 4.6. Krom toho také např. vylepšuje porovnávání obrázků, hledání vadných souborů některých typů a opravuje chyby.
Byla vydána nová verze 22.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 22.7 je Powerful Panther. Přehled novinek v oznámení v diskusním fóru.
Unixový shell Oil určený převážně pro skriptování byl vydán ve verzích 0.11.0 a 0.12.0. Změny představuje souhrnný zápisek. Stěžejní novinkou je deklarativní jazyk Hay pro psaní konfigurace.
Fedora Hatch 2022 se uskuteční 11. srpna v prostorách Red Hat Brno. Přijďte se podívat na přednášky věnované Fedoře a seznámit se s dalšími nadšenci v rámci social eventu po hlavní části programu. Vstup po registraci zdarma.
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Otázka k hostingu | 38 | 26.7. 19:05 |
Jak na nepodporovaný software pro linux ( Ubuntu ) | 8 | 27.7. 20:33 |
wireguard win11 reconnect nefunguje | 6 | 28.7. 10:26 |
Samba - sdílení adresáře uloženého na jiném samba serveru | 3 | 28.7. 14:20 |
MariaDB / Active: active / ERROR 2002 (HY000) | 5 | včera 10:27 |
Indexování v baloo | 6 | včera 23:12 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Laravel - vlastni atributy modelu | 2 | 25.7. 00:24 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: