Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
OSNews informuje o uvolnění desktopového prostředí CDE (Common Desktop Environment) pod licencí LGPL. Zdrojové kódy jsou k dispozici na stránkách SourceForge. Prostředí CDE je známo z unixových operačních systémů jako HP-UX, Solaris nebo AIX. Problémem CDE byla jeho licence. O open-source implementaci se snažil projekt OpenCDE. Název prostředí KDE také vychází z CDE, slovo Common bylo nahrazeno slovem Kool, dnes se používá pouhé K.
Tiskni
Sdílej:
Fuj to jsem se lek
Pokud se někdo v zaměstnání rozhoduje o výběru technologie na základě X let staré zkušenosti z jakéhosi "školního labu", pak tedy chudák zaměstnavatel.On se ale takto nerozhoduje. Jen je to součástí dlouhodobého procesu, který ho k určitému rozhodnutí navede. Ve výsledku se rozhoduje zcela logicky a jde dělat to, co umí. Předtím se rozhodl naučit se to, co na první pohled vypadalo smysluplně a cítil v tom dobré vyhlídky do budoucna. „Student VŠ“ není magické slůvko pro člověka, který přesně ví, co chce, spíš naopak. Někdy je lepší si s těmi studenty zajít pokecat, než „předpokládat“.
Jen je na ČVUT ten systém takhle nestandardně nastavený, protože HW nároky. Pokud se pracuje na ČVUT se Solarisem v grafickém prostředí a u někoho to vyvolává představu, že pracovat v Solarisu v grafice je běžné..pak je to omyl. Solaris (myslím v tomto století) nikdy neměl ambice ovládnout desktopy, s workstationy se Sun/Oracle dávno rozloučil. Xka jsou tam imho pouze kvůli server aplikacím (např. grafický instalátor Oracle DB), kde je opravdu v tu chvíli jedno, jestli jsou zavolané z CDE nebo z KDE. end-user aplikace jako browser/pálení DVD atp. 99% adminů na Solarisu nezajímají.
To je ten rozdíl od Linuxu, který se jako plnohodnotný desktop chová (nebo si na to v mnoha případech alespoň hraje). Já jen cítím z mnoha příspěvků zde vůči komerčním Unixům iracionální despekt (asi jako když uživatel Windows mluví o Linuxu a pracoval s ním dvakrát v životě). Spíš než "student VŠ" jsem asi měl napsat "student VŠ IT zaměření", protože ten ví, že technologie se mění velice rychle. O tom, že u některých lidí se tvoří špatné názory na základě jediné špatné pseudozkušenosti se asi nemusíme bavit, to je fakt.
Jen je na ČVUT ten systém takhle nestandardně nastavený, protože HW nároky.Jo to vím, že to bylo kvůli HW nárokům.
Spíš než "student VŠ" jsem asi měl napsat "student VŠ IT zaměření"Já jsem to tak pochopil. Jde jen o to, zda se bavíme o ideálním studentovi IT či průměrném nebo jakém.
protože ten ví, že technologie se mění velice rychle.A nebo taky velice pomalu. Tohle není míra.
O tom, že u některých lidí se tvoří špatné názory na základě jediné špatné pseudozkušenosti se asi nemusíme bavit, to je fakt.Řekněme, že u většiny. Nebo s trochou odvahy můžeme říct i u všech aneb kdož jsi bez viny, hoď kamenem. Kdybych měl říct, že jsem se nikdy při něčem podobném nepřistihl, musel bych lhát.