Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
OSNews informuje o uvolnění desktopového prostředí CDE (Common Desktop Environment) pod licencí LGPL. Zdrojové kódy jsou k dispozici na stránkách SourceForge. Prostředí CDE je známo z unixových operačních systémů jako HP-UX, Solaris nebo AIX. Problémem CDE byla jeho licence. O open-source implementaci se snažil projekt OpenCDE. Název prostředí KDE také vychází z CDE, slovo Common bylo nahrazeno slovem Kool, dnes se používá pouhé K.
Tiskni
Sdílej:
Fuj to jsem se lek
Pokud se někdo v zaměstnání rozhoduje o výběru technologie na základě X let staré zkušenosti z jakéhosi "školního labu", pak tedy chudák zaměstnavatel.On se ale takto nerozhoduje. Jen je to součástí dlouhodobého procesu, který ho k určitému rozhodnutí navede. Ve výsledku se rozhoduje zcela logicky a jde dělat to, co umí. Předtím se rozhodl naučit se to, co na první pohled vypadalo smysluplně a cítil v tom dobré vyhlídky do budoucna. „Student VŠ“ není magické slůvko pro člověka, který přesně ví, co chce, spíš naopak. Někdy je lepší si s těmi studenty zajít pokecat, než „předpokládat“.
Jen je na ČVUT ten systém takhle nestandardně nastavený, protože HW nároky. Pokud se pracuje na ČVUT se Solarisem v grafickém prostředí a u někoho to vyvolává představu, že pracovat v Solarisu v grafice je běžné..pak je to omyl. Solaris (myslím v tomto století) nikdy neměl ambice ovládnout desktopy, s workstationy se Sun/Oracle dávno rozloučil. Xka jsou tam imho pouze kvůli server aplikacím (např. grafický instalátor Oracle DB), kde je opravdu v tu chvíli jedno, jestli jsou zavolané z CDE nebo z KDE. end-user aplikace jako browser/pálení DVD atp. 99% adminů na Solarisu nezajímají.
To je ten rozdíl od Linuxu, který se jako plnohodnotný desktop chová (nebo si na to v mnoha případech alespoň hraje). Já jen cítím z mnoha příspěvků zde vůči komerčním Unixům iracionální despekt (asi jako když uživatel Windows mluví o Linuxu a pracoval s ním dvakrát v životě). Spíš než "student VŠ" jsem asi měl napsat "student VŠ IT zaměření", protože ten ví, že technologie se mění velice rychle. O tom, že u některých lidí se tvoří špatné názory na základě jediné špatné pseudozkušenosti se asi nemusíme bavit, to je fakt.
Jen je na ČVUT ten systém takhle nestandardně nastavený, protože HW nároky.Jo to vím, že to bylo kvůli HW nárokům.
Spíš než "student VŠ" jsem asi měl napsat "student VŠ IT zaměření"Já jsem to tak pochopil. Jde jen o to, zda se bavíme o ideálním studentovi IT či průměrném nebo jakém.
protože ten ví, že technologie se mění velice rychle.A nebo taky velice pomalu. Tohle není míra.
O tom, že u některých lidí se tvoří špatné názory na základě jediné špatné pseudozkušenosti se asi nemusíme bavit, to je fakt.Řekněme, že u většiny. Nebo s trochou odvahy můžeme říct i u všech aneb kdož jsi bez viny, hoď kamenem. Kdybych měl říct, že jsem se nikdy při něčem podobném nepřistihl, musel bych lhát.