Portál AbcLinuxu, 16. května 2025 12:05
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 13. 9. 2012: Vývojové procesy v jádřeAktuální verze jádra: 3.6-rc5. Citáty týdne - pohled zvenčí. Jaderný summit 2012: Údržba stabilních jader; Lepší trasování a ladění; Zlepšování vývojového procesu: linux-next.
Raspberry Pi: Co to vlastně jeV prvním díle tohoto seriálu si Raspberry Pi představíme a povíme si něco o jeho počátcích.
HW novinky: Photokina 2012 speciál č. 2Dva roky se se dvěma roky sešly, a tak tu máme tradiční monstrakci zvanou Photokina. To se vždy po dvou letech v Kolíně slezou firmy, které mají alespoň něco společného s fotografií a snaží se vzájemně trumfnout. A že letos vytáhly opravdu zajímavé trumfy…
Zpravodaj o Víně – 2. 10. 2012: RandR 1.2 a NVIDIANové verze Wine. Wine, fullscreen aplikace a RandR 1.2. Globálně instalované aplikace. Wine Mono 0.0.8. Změny v databázi aplikací.
HW novinky: TDK předvedla technologii pro 10TB+ pevné diskyAč to na první pohled vypadalo, že pro tento týden bude tématicky “mírně sucho“, nakonec se oblačnost objevila a i trochu káplo. Vedle nejnovější demonstrace společnosti TDK, která je předzvěstí toho, čím budou HDD v této dekádě žít, se podíváme na nová APU AMD Trinity pro desktop, jedny zajímavé „konvenční“ HDD od Western Digital, novou čtečku knih od Amazonu a trochu dalších drobností…
Blender Foundation představuje po Elephants Dream (2006), Big Buck Bunny (2008) a Sintel (2010) svůj čtvrtý open-source film Tears of Steel. Stejně jak u předchozích filmů se jedná o ukázku možností nejnovější verze Blenderu. Dvanáctiminutový film lze volně stáhnout nebo zhlédnout na YouTube.
Po více než roce vývoje vyšel Slackware 14.0 (oficiální oznámení, poznámky k vydání, seznam balíčků). Nový Slackware běží na linuxovém jádru 3.2.29 a přináší Xfce 4.10.0, KDE 4.8.5, SeaMonkey 2.12.1, Mozilla Firefox 15.0.1 nebo GIMP 2.8.2. Další vývoj lze podpořit nákupem v Slackware Store (doporučit lze tričko Slackware 14.0). Současně vyšel také Slackware 14.0 pro ARM (ARMedslack). Novinkou je podpora Raspberry Pi.
Testovacie grafické prostredie určené pre Slax 7 bolo dnes uvoľnené na verejené testovanie. Takže sťahujme a testujme.
Okolo decentralizované měny Bitcoin vznikla Bitcoin Foundation. Podobně jako Linux Foundation má tři hlavní cíle: vývoj další infrastrukury okolo měny (včetně hlavního klienta), sledování hrozeb a případné vylepšování protokolu a pak samozřejmě propagaci měny.
Nutno dodat, že vzhledem k decentralizované povaze měny nakonec v síti vždy rozhoduje většina, nehledě na Bitcoin Foundation. Např. při nekompatibilní změně protokolu by došlo k forku blockchainu (historie transakcí) a uživatelé by rozhodli, kterou verzi chtějí používat. V čele je 6členná skupina tvořena hlavními vývojáři a zakladateli největších bitcoinových služeb. Roční členský poplatek se pohybuje od 2,5 do 10 000 BTC (momentálně cca 600 Kč - 2,4 mil. Kč).Vyšlo FFmpeg 1.0. Jak je u podobných "velkých" vydání v poslední době časté, tak ani tato verze není vlastně ničím přelomová a jde o obvyklou hromadu různých změn a vylepšení. FFmpeg je ve vývoji už 12 let.
Vyšel Open webOS 1.0. Mezi novinky patří to, že mají konečně hotový build OpenEmbedded, byly zařazeny kritické aplikace pro poštu a web a přibyla podpora Enyo2 (aplikační framework v JavaScriptu).
Vyšel Linux 3.6 (LKML). Mezi nejdůležitější novinky patří podpora "uspání oběma způsoby" (hybrid sleep), kvóty na podjednotky v Btrfs, VFIO (Virtual Function I/O) umožňující bezpečné vytváření ovladačů zařízení v uživatelském prostoru nebo rychlé otevření protokolu TCP. Podrobnosti na The H, Kernel Newbies a samozřejmě v Jaderných novinách.
Dnešním dnem začíná Česká televize vysílat seriál osvětových videí Jak na Internet. Cílem projektu, za nímž stojí sdružení CZ.NIC, je edukace v oblasti Internetu, domén, internetových služeb a souvisejících technologií. Jedná se celkem o 40 přibližně dvouminutových spotů, které bude Česká televize vysílat do konce listopadu ve všední dny po hlavní zpravodajské relaci Události. Více v tiskové zprávě na webu CZ.NIC.
Vyšel Python 3.3 (vyčerpávající seznam změn). Asi nejvýraznější novinkou je po dvou letech změna syntaxe — přibyl nový výraz yield from
.
Bol vydaný XEN 4.2. Medzi najzaujímavejšie novinky, ktoré prinieslo 18 mesiacov vývoja, patrí nový ovládací nástroj xl (namiesto teraz už odsunutého xm), podpora upstream verzie QEMU, podpora EFI, viaceré výkonnostné zlepšenia a zvýšené limity na počet procesorov fyzického hostiteľa i virtuálnych strojov. Samozrejmosťou je oprava veľkého množstva chýb. Verzia 4.3 by mala podľa plánov prísť po kratšom časovom období – naplánovaných je 9 mesiacov prác a vydanie v júni 2013.
Byly vyhlášeny výsledky 21. ročníku soutěže International Obfuscated C Code Contest (IOCCC), tj. soutěže o nejnepřehlednější (nejobfuskovanější) zdrojový kód v jazyce C. Letošní nejlepší kódy budou zveřejněny později. K dispozici jsou výsledky předešlých ročníků. Doporučit lze například letadlo, půl nebo 8. Zamyslet se lze nad jednořádkovými programy (1, 2, 3, ...).
NIST vybral vítěze SHA-3. Z pětice finalistů se jím stala funkce KECCAK. Mezi hlavní důvody výběru patří elegantní konstrukce algoritmu umožňující snadnou analýzu, rychlá hardwarová implementace a designová odlišnost od SHA-2.
V San Franciscu probíhá od 30. září do 4. října konference Oracle OpenWorld 2012. Vybrané přednášky jsou k dispozici na YouTube nebo na OpenWorld Live. Jedna z úterních sekcí byla věnována Oracle Linuxu. Dle článku na The Register se Wim Coekaerts bránil nařčení, že Oracle Linux pouze vykrádá Red Hat Enterprise Linux.
Ve čtvrtek 11.října se koná testovací den zaměřený na správu napájení v chystané Fedoře 18. Jedná se o akci, které se může zúčastnit každý a odkudkoliv. Stačí si projít instrukce na wiki stránce. Stejně jako na jaře je ale připravené zpestření pro účastníky, kteří to nemají daleko do brněnské pobočky Red Hatu. Mezi 13. a 19. hodinou si budou moct otestovat vlastní hardware a konzultovat problémy s vývojáři, kteří se správou napájení zabývají ve Fedoře a RHELu. Vzhledem k tomu, že minule se podařilo většinu nalezených problémů opravit, je to skvělá příležitost, jak mohou uživatelé zlepšit podporu svého hardwaru v připravované verzi Fedoře.
Rádi byste začali přispívat do svobodných softwarových projektů? Pokud zrovna nechcete vyvíjet jádro (i když i to je bezpochyby zábava), Greg Kroah-Hartman vypíchnul pět projektů, kam se může člověk připojit i jako začátečník v open source. Nejde ale o žádná překvapení.
Registrační systém FRED, který vznikl ve sdružení CZ.NIC, slaví dnes pět let. Zavedení tehdy nového systému má poměrně výsadní postavení v historii sdružení. Doména .CZ byla do konce září 2007 spravována externě. Přechod na vlastní systém s sebou přinesl řadu výhod a nových možností. Jaromír Talíř z CZ.NIC byl v roce 2007 u toho. I proto dnes připravil na blog CZ.NIC krátkou vzpomínku, v níž mimo jiné píše: "Stávající systém se od toho z před pěti let již značně liší. Některá původní rozhodnutí týkající se návrhu FREDa jsme museli přehodnotit a změnit, museli jsme reagovat na provozní statistiky a také jsme realizovali některé nové nápady. FRED ale nezůstal jen před hranicemi naší země. V průběhu pěti let ho do své správy domény zaintegrovali v Angole, Tanzanii, Kostarice, Faerských ostrovech a v Estonsku. To nás těší a zavazuje zároveň."
Wired.com představuje "nejgeekovější" espézetky. Vítězem je HTTP418, chybový kód protokolu HTCPCP/1.0 (Hyper Text Coffee Pot Control Protocol) (RFC 2324). Dále jsou představeny espézetky DEBIAN, PEBKAC, FSCK, TCPIP a IPV6. Zmínit se musí Porsche s espézetkou RM-RF *. Své místo zde má také na první pohled obyčejná espézetka DAD OF 3. Jejím majitelem je ale samotný Mr. Linux a King of Geeks Linus Torvalds. Zajímavé espézetky lze najít také v diskusi. Příkladem je Mustang s HTML5.0.
JFS je dalším ze souborových systémů, které podporují příkaz TRIM. Ten disku říká, že daná oblast není využitá, což je prospěšné u SSD.
KDE oznámilo dostupnost říjnové aktualizace. Bylo opraveno 110 chyb, převážně v Dolphinu, kdelibs, Konqueroru, Kmail2, kwinu a Plasmě.
Společnost IGNUM, která v roce 2009 spustila český mirror SourceForge.net (ignum.dl.sourceforge.net), plánuje jeho vypnutí. Dle informací poskytnutých redakci je důvodem rostoucí provoz pocházející z jiných států (které jinak mají vlastní mirrory), což vede k zátěži infrastruktury. Podmínky SF neumožňují dle slov společnosti provoz směrovat jiným způsobem. UPDATE: O převzetí mirroru projevil zájem CZ.NIC.
Do soboty 6. října můžete hlasovat, které přednášky byste rádi viděli na letošním ročníku již tradiční brněnské konference LinuxAlt. Ta se uskuteční první listopadový víkend (3. a 4. 11. 2012). Formulář najdete úvodní stránce webu akce.
Včera byla vydána druhá opravná verze kancelářského balíku LibreOffice 3.6, zaměřená na další opravy chyb a zvýšení stability. Oznámení o vydání doprovází kromě tradičního seznamu změn (opravy ve verzích 3.6.2.1, 3.6.2.2) infografika prezentující stav a příspěvky vývojářů.
Není tomu ani měsíc od doby, kdy byly vyčerpány IPv4 adresní bloky, a už tu máme první poptávku po IPv4 adresách. Svoji včerejší zkušenost popisuje na blogu CZ.NIC Ondřej Filip.
Konference RuPy, která proběhne 17. a 18. listopadu v Brně, uvolnila první dávku vstupenek, které jsou k dostání na adrese http://www.amiando.com/rupy12.html.
RuPy hostí mnoho zajímavých přednášejích o jazycích jako Ruby, Python, JavaScript a dalších veskrze dynamických technologiích. K již ohlášeným přednášejícím ještě přibudou vybrané přednášky z CfP a několik speciálních hostů. Věříme, že je na co se těšit!
V případě dotazů se nebojte obrátit na organizátory – hello@rupy.eu.
Linux 3.7 přinese řadu zajímavých novinek: podporu 64bitového ARM, podporu Xen na ARM, podporu Intel SMAP (zvyšující odolnost proti exploitům s novými CPU), vylepšení open source grafických ovladačů a další věci. Více na Phoronixu.
Oracle není spokojen s prohrou (a povinností zaplatit Google škodu) ve sporu ohledně patentů a autorských práv na části Androidu, a tak se proti rozhodnutí odvolal.
Greg Kroah-Hartman zveřejnil na Google+ videoukázku své práce na stabilních větvích linuxového jádra, konkrétně jak z emailů vytáhne patche a aplikuje je na zdrojové kódy.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
nejde mikrofon v Linuxove distribuci | 10 | 2.10. 12:07 |
Domácí servřík s nízkou spotřebou | 20 | 4.10. 19:04 |
3D akcelerace pro starší ATI radeon - Mint Lisa | 1 | 30.9. 00:44 |
Intel Z77BH-55K - nejde najet Grub na AMD64 | 1 | 30.9. 23:07 |
Rpi - priepustnost USB zbernice | 0 | 2.10. 09:25 |
Apache pravdepodobne kvuli disku neodesle stranku | 3 | 4.10. 10:34 |
koupě IP kamery | 0 | 4.10. 09:27 |
Propojeni 2 PC pres VOIP branu | 12 | včera 07:13 |
Bezdrátové propojení dvou sítí: Comtrend VR-3026e a Edimax EW-7228Apn | 0 | včera 23:53 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Stromová databáze - nevynalézám kolo ? | 12 | včera 19:12 |
Upgrade PostgreSQL | 9 | 3.10. 17:12 |
MySQL nový užívateľ a nastavenie práv | 1 | 2.10. 15:46 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Problem s funkci getchar() | 4 | 29.9. 16:36 |
Problem s algoritmem | 27 | 3.10. 11:03 |
NetBeans C: kompilace a spuštění jednotlivých souborů | 4 | 1.10. 20:57 |
OOP návrh aplikace | 18 | včera 00:34 |
Language C optimalizace cheat programku | 4 | 2.10. 01:02 |
jak najit nejhloubeji lezici uzel v libovolnem - tedy ne-binarnim stromu | 2 | 2.10. 13:16 |
Python - konceni programu uzivatelem | 4 | 3.10. 15:55 |
BASH - Sečtení dvou proměnných | 16 | 4.10. 14:40 |
Prodávání softwaru pod GPL v2 | 10 | včera 19:16 |
tvorba tutorialu | 0 | včera 10:24 |
Jak vypsat jednotlivé položky v array v shelu | 2 | včera 23:59 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.