Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Společnost IGNUM, která v roce 2009 spustila český mirror SourceForge.net (ignum.dl.sourceforge.net), plánuje jeho vypnutí. Dle informací poskytnutých redakci je důvodem rostoucí provoz pocházející z jiných států (které jinak mají vlastní mirrory), což vede k zátěži infrastruktury. Podmínky SF neumožňují dle slov společnosti provoz směrovat jiným způsobem. UPDATE: O převzetí mirroru projevil zájem CZ.NIC.
Tiskni
Sdílej:
O převzetí mirroru projevil zájem CZ.NIC.Konečně zase něco smysluplného.
Dohodli jsme se se zástupci společnosti IGNUM na převzetí tohoto projektu, k vypnutí SF zrcadla tedy nedojde. V tuto chvíli probíhají intenzivní jednání mezi technickými řediteli společností IGNUM a CZ.NIC. Děkujeme zástupcům IGNUMu za provozování tohoto prospěšného projektu a za bezproblémovou a plynulou spolupráci při jeho předávání. Ke změně provozovatele, kterým se tedy nově stane sdružení CZ.NIC, dojde v nejbližší době.
Jít na sourceforge je podobnej zážitek jako výlet do Žďáru nad Sázavou.Zkusil jsem obojí a nedá se to srovnat.
Data se uvnitř Česka stahují výrazně rychleji než z libovolného zahraničního mirroru.No jak u čeho. Nad českými mirrory Debianu jsem už zlomil hůl a používám německé. Ikdyž to teda nebylo čistě jen kvůli rychlosti.
Data se uvnitř Česka stahují výrazně rychleji než z libovolného zahraničního mirroru.Opravdu je to postřehnutelný rozdíl mezi stahováním z Česka, z Německa nebo dejme tomu z Ameriky? No já nevim ... ale já mám jiná měřítka, tady na konci světa je svátek když to fičí 500kB/s ;)
Opravdu je to postřehnutelný rozdíl mezi stahováním z Česka, z Německa nebo dejme tomu z Ameriky?Ano. Z českého mirroru SF to zrovna teď jede cca 1,5 MB/s (což zhruba odpovídá tomu, kolik ADSL dokáže reálně běžet). Z pár dalších mirrorů to jede několikanásobně pomaleji, většinou okolo 100 KB/s. U malých programů to nevadí, u větších už je to ale znát.
Ano. Z českého mirroru SF to zrovna teď jede cca 1,5 MB/s (což zhruba odpovídá tomu, kolik ADSL dokáže reálně běžet).To teda není nic extra.