Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
iconv -f UTF-8 -t iso-8859-2 < soubor.iso-8859-2.txt > soubor.utf-8.txt editor soubor.utf-8.txt iconv -t UTF-8 -f iso-8859-2 > soubor.iso-8859-2.txt < soubor.utf-8.txt
echo $LANG
root@mail:/# echo $LANG en_US.UTF-8 root@mail:/#
+ - |
. Dialog jsem si ted zkusil a v xtermu nema s utf8 problem.
Tak když nastavím soubor na utf-8, putty na utf-8 a spustím soubor, je vše česky ale zase je deformovaný dialogvyplývá mi z toho, že putty nastavené na ISO-8859-2 dává dialog správně. V tom případě nějaká část komunikace z vaším serverem (asi mc) ignoruje nastaveni
$LANG
a posílá data podle jiného kódu (ISO). Musíte najít proč. Já s putty nemám problémy. Jedině je třeba nastavit správný překlad (takový, který posílá server) a mít znakovou sadu, která všechny potřebné znaky poskytuje.
Cygwin + ssh je OKTo potvrzuji, jedinou výhradu co bych měl je to, že je to strašně pomalé, a to nevím jestli jen u mě nebo je to normální stav, pc nemám taky žádnou stařenku (i7 + 32GB RAM + SSD RAID) tak nechápu to strašné zpoždění při použití dialogu a nějakého seznamu ovládaného klavesama. Jinak ale zatím spokojenost, sice to má o nějakých 200MB více než Putty ale to mi je jedno.
Tiskni
Sdílej: