Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz: Geopolitika mění trh s čipy, podíl Tchaj-wanu podle IDC klesneGeopolitika mění trh s čipy, podíl Tchaj-wanu podle IDC klesne. Infor uvádí nové verze svých odvětvově specifických řešení CloudSuite. Amazon rozvíjí služby umělé inteligence: rozhraní Bedrock je nyní všeobecně dostupné, firma nabízí i další novinky. Absencí energetického managementu přicházejí tuzemské firmy ročně o stovky tisíc korun. Zmrazená část kvantového počítače může komunikovat bezdrátově. Řešení pro generativní umělou inteligenci od Dell Technologies urychlují podnikovou transformaci.
Distribuční novinky 39-41/2023Jako každý říjen vyšlo nové Ubuntu s deriváty a tentokrát také s komplikacemi. Začátek podzimu krom toho přinesl další povýšení na Debian 12 v odvozených distribucích Linux Mint Debian Edition, SpiralLinux či Raspberry Pi OS, nové obrazy přímo Debianu a aktualizace IPFire, Porteus, Tails, elementary OS, Slax, OpenWrt či Window Maker Live.
Týden na ScienceMag.cz: Elektrony v grafenových kvantových tečkách obíhají extrémně rychleVědci zkoumali, jak to vlastně je s padáním mince. Vysokoškoláci z let krize mají dnes lepší platy. První černé díry mohly vznikat bez hvězd. Galaxie v Andromedě zažila ve srovnání s Mléčnou dráhou dramata.
Open Footwear, open source běžecké boty pod licencí Creative Commons (CC BY-SA 4.0).
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.2.1.
qBittorrent (Wikipedie), tj. multiplatformní open source BitTorrent klient, byl vydán ve verzi 4.6.0. Přidává experimentální podporu I2P, vylepšuje UI i WebUI.
Eben Upton oznámil, že první sériově vyráběny Raspberry Pi 5 začnou být odesílány už tento týden.
Standard Matter (Wikipedie, GitHub), původně Project Connected Home over IP (CHIP), pro propojení IoT a domácí automatizaci byl vydán ve verzi 1.2. Z novinek lze vypíchnout podporu nových typů zařízení: chladničky, pokojové klimatizace, myčky nádobí, pračky, robotické vysavače, …
Ubuntu 24.04 bude Noble N...
Za poslední měsíc se událo spoustu nového. Se strahovskými bastlíři jste se mohli potkat na LinuxDays, kde jste si mohli zapájet demoboard s novým procesorem CH32V003 (RISC-V za deset centů, pro který mimochodem Vojta Suk napsal programátor běžící na Flipper Zero). Vyšlo Raspberry Pi 5 se spoustou inovací (i nových bugů), nový iPhone s Thread rádiem a USB-C místo Lightningu (který začali bastlíři hned hackovat) a v KiCADu už jde dělat databázové knihovny přes Inventree.
Ze světa hardwaru si můžete něco poslechnout o nových osciloskopech od Rigolu (a jak probíhá jejich hackování), nové knize o Micro:bit deskách, koprocesoru RP1 na Rapsberry Pi 5, novém Turrisu nebo jak si postavit reléovou ústřednu s ethernetem a SCPI. Možná dojde i na ukázku redukce mezi USB a komunistickou kopií GPIB známou jako IMS-2. Pokud jde o měkčí stránku bastlířství, tedy software, představí bastlíři nový Node-RED. Nedávno se objevil také levný čínský radar schopný rozeznat více objektů najednou a proběhlo další kolo TinyTapeout, ve kterém je možné nechat si vyrobit vlastní ASIC. Že byl tento měsíc velmi plodný a náročný, lze poznat i z toho, že tentokráte mají strahováci neobvykle málo bizarních témat, mezi nimiž tentokrát kralují ESD kroksy a masivně paralelní instalace Rapsberry Pi v průmyslovém prostředí, která samozřejmě skončila neslavně. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 25. října od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.Byl vydán Mozilla Firefox 119.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout lze vylepšený Přehled Firefoxu (Firefox View). Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 119 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
X.Org X server 21.1.9 a Xwayland 23.2.2 řeší 3 bezpečnostní chyby: CVE-2023-5367, CVE-2023-5380 a CVE-2023-5574.
Byl vydán TrueNAS SCALE 23.10 “Cobia”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byly publikovány informace o bezpečnostním problému iLeakage (pdf) zařízení od společnosti Apple. Po více než roce od nahlášení Applu. S vlastní doménou a logem. Útočník může využít spekulativního provádění instrukcí a například z jednoho panelu webového prohlížeče Safari získat jméno a heslo použito v druhém panelu, viz YouTube.
Microsoft přispěje projektu OpenStreetMap částkou 150 tisíc dolarů.
Modální textový editor Helix, napsaný v Rustu, byl vydán ve verzi 23.10. Jde o velké vydání po půl roce. Přidává podporu více různých language serverů současně, fuzzy matching přes Nucleo, registry inspirované editorem Kakoune a mnoho dalšího. Více v seznamu změn.
Byla vydána nová stabilní verze 6.4 (aktuálně 6.4.3160.34) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 118. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Přehrávání videa v režimu obraz v obraze (Pop-out Video) má nově nastavování hlasitosti. Vylepšena byla také synchronizace, poštovní klient i kalendář.
Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za říjen 2023. Dočíst se lze například, že Cinnamon 6.0 přijde s experimentální podporou Waylandu. V září přispělo na vývoj Linux Mintu 335 dárců celkovou částkou 8 922 dolarů. Dalších 869 patronů přispívá na Patreonu celkovou částkou 3 006 dolarů.
Byla vydána beta verze AlmaLinuxu 9.3 s kódovým názvem Shamrock Pampas Cat. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Ubuntu 24.04 bude Noble Numbat (vznešený mravencojed žíhaný).
Byly publikovány informace o bezpečnostní chybě CVE-2023-5631, Cross Site Scripting (XSS), ve webmailu Roundcube (Wikipedie). V upstreamu ve verzích 1.6.4 a 1.5.5 a 1.4.15 byla již chyba opravena.
Na GOG.com běží Halloween Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Blacksad: Under the Skin (ProtonDB).
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Nextcloud - PHP OPcache | 16 | 22.10. 23:52 |
mám v PC virus? | 5 | 22.10. 20:22 |
správné zobrazení stránek | 6 | 25.10. 09:38 |
Jak zkompilovat libcompizconfig? | 15 | 25.10. 18:59 |
Převod souřadnic z S-JTSK do WGS-84 | 4 | včera 19:02 |
Skylink Live Tv na linuxe | 7 | včera 20:41 |
Lepsi Gnome hry v Linuxu | 2 | včera 21:35 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: