Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz: Tranzistory pro EuropuLokální IT prodejci objevují výhody automatizace, již 39 % nabízí služby MSP či MSSP. Zajištění bezpečnosti dat v kvantové éře. Programovací jazyky: pokračuje pokles popularity Javy a PHP. 6G sítě jsou klíčem k budoucnosti s robotizovaným průmyslem. Tranzistory pro Europu.
Goodoffer24 říká – v únoru dáte za doživotní licenci Windows 10 jen €12 a za Office €23Zdaleka ne každý má stovky dolarů na upgrady svého počítačového softwaru. To je také důvod, proč Goodoffer24 staví Microsoft ohledně cen za Windows 10 a Office na vedlejší kolej, a tím činí proces updatdů o mnoho dostupnějším. Dokonce můžete koupit obojí naráz, čímž ušetříte ještě více. Zde je, co můžete dostat.
Týden na ScienceMag.cz: Příze z uhlíkových nanotrubiček generuje elektřinuCigaretové nedopalky umožní čištění vod. Na neutronových hvězdách mohou soptit vulkány. Mléčná dráha je na svou kosmologickou stěnu příliš velká. Poslepované asteroidy jde rozbít jen obtížně.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.
Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.
GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.
Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru oznámila, že analytické nástroje na Portálu občana a dalších webech na Portálu veřejné správy byly nahrazeny nástrojem Matomo (Wikipedie).
Článek na Libre Arts představuje open source prohlížeč a převodník 3D CAD souborů Mayo.
Linuxová distribuce elementary OS byla vydána ve verzi 7 „Horus“. Založená je na Ubuntu 22.04. Přináší zjednodušený instalátor, offline aktualizace, četná vylepšení desktopového prostředí Pantheon a balíku aplikací, např. přepracovaný hudební přehrávač aj.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 126 (pdf), HackSpace 63 (pdf), Wireframe 70 (pdf), Custom PC 234 (pdf) a Hello World 20 (pdf).
Firma System76 na blogu představuje lednové novinky v desktopovém prostředí COSMIC, které vyvíjí pro vlastní distribuci Pop!_OS. Pod githubovým profilem se objevil také nový repozitář core – „neměnný“ základ systému s transakčními aktualizacemi založenými na souborovém systému Btrfs.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2022. Ke konci roku 2022 vlastnila 235 608 pevných disků. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, stoupla na 1,37 %. V roce 2021 to bylo 1,01 %. V roce 2020 to bylo 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 to bylo 1,95 %.
V úterý 7. února odpoledne budou vydány verze 3.0.8, 1.1.1t a 1.0.2zg kryptografické knihovny OpenSSL. Opravena bude vážná bezpečnostní chyba.
Po půl roce od vydání verze 1.19 byla vydána nová verze 1.20 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Po půl roce od vydání verze 2.36 byla vydána nová verze 2.37 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Penpot je open source webová platforma pro designování a prototypování. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MPL-2.0 (Mozilla Public License 2.0). Včera vydána verze 0.17 byla prohlášena za první stabilní verzi (Twitter). Videoukázky na YouTube.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.5 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Tomáš Matějíček vydal nové verze živé linuxové distribuce Slax: 15.0.1 založenou na Slackware-current a 11.6.0 založenou na Debianu 11.6 Bullseye. S novou verzí souborového systému DynFileFS.
Byla vydána nová verze 1.75 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.75 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Od 9. února nebude podporován bezplatný přístup k Twitter API.
Ronin byl vydán ve verzi 2.0.0. Jedná se o sadu nástrojů napsaných v Ruby určených pro výzkumníky a vývojáře v oblasti počítačové bezpečnosti. Ronin lze přirovnat k Metasploitu.
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2023 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 34 místností, 63 tracků, 787 přednášejících, 775 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Společnost Razer představila svou novou bezdrátovou myš Razer Viper Mini Signature Edition. Je z hořčíkové slitiny a váží pouze 49 gramů. Její cena je 279,99 dolarů (6 tisíc korun).
Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
problem s oteviranim portu | 12 | 31.1. 16:02 |
Chyba navázání spojení s databází - nefunkční web | 6 | včera 09:48 |
network.target a network-online.target | 2 | 1.2. 21:52 |
osTicket - nastavení konkrétního workflow | 6 | 2.2. 11:24 |
cz-qwertz a byobu | 1 | 2.2. 16:23 |
Rozdil fe funkcnosti stroju na adresach /24 oproti /25 pri pouziti bridge-utils na Debianu | 3 | 2.2. 13:35 |
Podpora od mpsv obcanum CR | 49 | včera 23:59 |
GRUB v dualbootu po nastartovani Win10 uz nenajede | 4 | včera 23:31 |
Wireguard (sendmsg: Požadovaný klíč není dostupný) | 2 | včera 12:03 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
PHP - problem pri generovani cisel | 4 | včera 14:43 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: