Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Název adresáře, ve kterém chceme hledat, zadáváme vždy jako první (pokud jej vynecháme, použije se pracovní adresář).To vynechání je AFAIK právě GNU rozšíření a pokud nemáte GNU tak bude find kousat. Jinak pointa je v tom, že těch cest může být jedna a více.
find /bin /usr/bin -name find
V případě, že ukončujeme argumenty hned za uvedením {}, můžeme místo středníku použít znak „+“.Tady by se hodilo říci, že plus mění postup volání programu:
find /bin -exec prog '{}' ';' => prog /bin/bash prog /bin/cp ...
find /bin -exec prog '{}' '+' => prog /bin/bash /bin/cp ...Hodilo by se srovnání s
-execdir
.
Dále by se hodilo vysvětlit co je to -print
, -printf
a -print0
. A že -print
je default. To -print0
tam sice máte ale není z toho člověk moc moudrý.
#!/bin/sh find . -name "$1"Používám ho denně, například:
git add `sifi HlubokoVBalíčcíchPohřbenýSoubor.java` xdg-open `sifi HlubokoVBalíčcíchPohřbenýSoubor.java`
git add **/HlubokoVBalíčcíchPohřbenýSoubor.java xdg-open **/HlubokoVBalíčcíchPohřbenýSoubor.javaNení to lepší? (Nějaký novější bash to už prý umí také)
find -depth -mindepth 1 -maxdepth 5 \( -type f -o -type l \) \( -name '*.docx' -o -iname '*.doc' \) -delete
Oveľa lepšie je: - napísať si kratší find * s pár parametrami * jeho výsledok: 1) prochádzať v cykle 2) vypísať si medzivýsledky!
ls -lR | grep foojednodušší než
find . -name '*foo*'ale chápu že to může chápat někdo jiný :)
find
tedy bude pracovat s tím klasickým vlastníkem a skupinou, ale nebude umět třeba vypsat jen soubory, ke kterým má v ACL nastavená práva určitá skupina.
find -iname *.pdf
a find -iname '*.pdf'
Na dotaz s temi apostrofy mi to vrati vice vysledku, ale nechapu proc.
Muzete mi to nekdo prosim vysvetlit ?
find
je opravdu čistě GNU/Linuxová záležitost. Na ostatních UNIXových či UNIX-like systémech se chová naprosto jinak a spoustu věcí neumí.
Pokud chcete psát cross-platform skripty, je lepší se find
u vyhnout.
Nekamenujte mě. Píšu to jen proto, že seriál se jmenuje Unixové nástroje, nikoli Linuxové nástroje.
Jinak uznávám, že GNU verze je prostě nejlepší a preferuju ji. Bohužel né všude je k dispozici… iconv
em soubor z jednoho kódování do toho samého a tak podobně. Upravit skript tak, aby mu tyto drobnosti nevadily, je v pohodě. V případě find
u je to kolikrát major redesign (a následný major rewrite).
Tiskni
Sdílej: