Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Název adresáře, ve kterém chceme hledat, zadáváme vždy jako první (pokud jej vynecháme, použije se pracovní adresář).To vynechání je AFAIK právě GNU rozšíření a pokud nemáte GNU tak bude find kousat. Jinak pointa je v tom, že těch cest může být jedna a více.
find /bin /usr/bin -name find
V případě, že ukončujeme argumenty hned za uvedením {}, můžeme místo středníku použít znak „+“.Tady by se hodilo říci, že plus mění postup volání programu:
find /bin -exec prog '{}' ';' => prog /bin/bash prog /bin/cp ...
find /bin -exec prog '{}' '+' => prog /bin/bash /bin/cp ...Hodilo by se srovnání s
-execdir
.
Dále by se hodilo vysvětlit co je to -print
, -printf
a -print0
. A že -print
je default. To -print0
tam sice máte ale není z toho člověk moc moudrý.
#!/bin/sh find . -name "$1"Používám ho denně, například:
git add `sifi HlubokoVBalíčcíchPohřbenýSoubor.java` xdg-open `sifi HlubokoVBalíčcíchPohřbenýSoubor.java`
git add **/HlubokoVBalíčcíchPohřbenýSoubor.java xdg-open **/HlubokoVBalíčcíchPohřbenýSoubor.javaNení to lepší? (Nějaký novější bash to už prý umí také)
find -depth -mindepth 1 -maxdepth 5 \( -type f -o -type l \) \( -name '*.docx' -o -iname '*.doc' \) -delete
Oveľa lepšie je: - napísať si kratší find * s pár parametrami * jeho výsledok: 1) prochádzať v cykle 2) vypísať si medzivýsledky!
ls -lR | grep foojednodušší než
find . -name '*foo*'ale chápu že to může chápat někdo jiný :)
find
tedy bude pracovat s tím klasickým vlastníkem a skupinou, ale nebude umět třeba vypsat jen soubory, ke kterým má v ACL nastavená práva určitá skupina.
find -iname *.pdf
a find -iname '*.pdf'
Na dotaz s temi apostrofy mi to vrati vice vysledku, ale nechapu proc.
Muzete mi to nekdo prosim vysvetlit ?
find
je opravdu čistě GNU/Linuxová záležitost. Na ostatních UNIXových či UNIX-like systémech se chová naprosto jinak a spoustu věcí neumí.
Pokud chcete psát cross-platform skripty, je lepší se find
u vyhnout.
Nekamenujte mě. Píšu to jen proto, že seriál se jmenuje Unixové nástroje, nikoli Linuxové nástroje.
Jinak uznávám, že GNU verze je prostě nejlepší a preferuju ji. Bohužel né všude je k dispozici… iconv
em soubor z jednoho kódování do toho samého a tak podobně. Upravit skript tak, aby mu tyto drobnosti nevadily, je v pohodě. V případě find
u je to kolikrát major redesign (a následný major rewrite).
Tiskni
Sdílej: