Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Cílem soutěže bylo zachytit na fotografii situace, které volají po chytřejším použití počítačů. Mohly to být případy hloupého použití počítačů, ale také místa, která se použití počítačů vyhýbají, ačkoliv by jim prospělo. Více se dočtete v článku se zadáním. Zúčastnit se mohl každý, kdo poslal fotografii a krátký textový popis zachycené situace.
Pro výherce jsme připravili řadu cen:
Bližší popis všech cen najdete opět v článku se zadáním.
Ceny věnovala společnost IBM, partner soutěže (vizte Pojďte s námi budovat chytřejší planetu), a Stickfish, provozovatel AbcLinuxu.cz.
V průběhu uplynulého týdne probíhalo veřejné hlasování, ve kterém jste vybírali ze sedmi finalistů. Dopadlo to takto:
Počty hlasů byly velmi vyrovnané – až na první a poslední místo. Zatímco „Výpočetní cluster“ odskočil druhému místu o dvacet procentních bodů, poslední „Počítačová učebna“ získala jen polovinu hlasů co předposlední „Hokynářka“.
Připomínám, že všechny fotografie včetně slovních popisů od svých autorů najdete v článku s hlasovacím formulářem: Vyberte výherce letní fotosoutěže.
První místo:
Výpočetní cluster jedné pražské knihovny. Na snímku dva storage servery s databází výpůjček a čtenářů. Řešení je nasnadě, plánuje se upgrade na IBM 305 RAMAC s kapacitou neuvěřitelných 4,4 milionu slov.
Všechny výherce budeme kontaktovat v průběhu následujících dnů, abychom se dohodli na předání či odeslání výher.
I ti, kteří hlasovali a vybírali nejpovedenější fotografie, měli šanci na výhru. Ze všech hlasujících, kteří vyplnili i e-mailovou adresu, jsme vylosovali tři, kteří obdrží trička a čepice AbcLinuxu.cz. I vám se co nejdříve ozveme.
Všem výhercům gratulujeme a doufáme, že jim ceny budou užitečné a potěší. Děkujeme všem, kteří se soutěže zúčastnili, i těm, kteří hlasováním pomohli vybrat výherce.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
vždy stvrzujete podpisem, že jste ji převzaliTo není pravda. Do knihovny chodím, a převzetí knih nepodepisuji ručně, ani elektronickým podpisem.