Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Openbox (motiv: SublimeWhite - v openbox uz byl po instalaci) Panel: tint2 Conky Terminator Wallpaper: http://interfacelift.com/wallpaper/details/2154/stand_alone.html... za kvalitu se omluvam ale hranice 1 MB nekomu proste nestaci :)
Tiskni
Sdílej:
Akorát kazíš dobrý jméno Ubuntu.
koukám, že nám tady roste nová hvězda diskuzí ...
Nejdřív jsem se nemohl rozhodnout, jestli být jenom smutný nebo se pokusit o nějaký protiargument. Nakonec jsem zvolil vzít to celé jenom jako vtip, takže děkuji pane Metalico, projasnil jste mi odpoledne.
Mimochodem samotné ubuntu lze také samozřejmě nainstalovat bez jakéhokoliv grafického rozhraní a přesto nepřestane mít nárok na svůj název. Krom toho, ač se musím přiznat, že operační systémy rozhodně nejsou oborem ve kterém bych přetékal znalostmi, mám takový neurčitý pocit, že grafické prostředí OS nedělá, dokonce ani jeho jednotlivé varianty.
Teď se za sebe trochu stydím, jelikož jsem nakonec přeci jen vypotil nějakou tu reakci, ale což, nemůže být každý den posvícení.