Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Adresa tématu či pozadí: http://kde-look.org/content/show.php/QtCurve+(KDE4%2C+KDE3%2C+%26+Gtk2+Theme)?content=40492
I přes pozvolné zlepšování KDE4 stále považuji za nejlepší desktop KDE3. Nicméně řada aplikací pro KDE4 již dospěla do fáze kdy předčí svoje verze pro KDE3 takže se nechci nechat omezovat a samozřejmě chci používat to nejlpší dostupné. Digikam takovou aplikací je. Na obrázku čerstvě vydaná 1.0.0.beta2. Soužití KDE3 desktopu a KDE4 aplikací je téměř harmonické, přibnejhorším, stejné jako spouštění Gnome aplikací pod KDE. Trochu té paměti rád oželím pokud pokud získám vyšší kvalitu.
Tento obrázek má demonstrovat, že s použitím vhodného tématu se KDE4 vizuálně neliší od KDE3 a rozhodně neztrácí nic v ergonomii jaké jsme zvyklí od KDE3. QtCurve takovým tématem je. Plně konfiurovatelný. Měli by ho nabízet jako výchozí. Vůbec netuším proč ztráceli čas vytvářením nového defaultního tématu pro KDE4 :(
Netrénované oko nepozná, že 4 zobrazené aplikace jsou postavené nad 3 různými frameworky. Gnome QtCurve samo přebralo hodnoty z KDE, takže není nutné nijak speciálně nastatvovat. Velmi příjemná vlastnost. Jen ouška záložek nějak nezapadají a lištám nástrojů chybí tear-off mark. Na Gnome QtCurve by ještě trochu chtělo zapracovat.
Zlobí hlavně ikony, KDE3 ikonsety nepasují do KDE4, takže KDE3 aplikace na obrázku mají defaultní Crystal SVG iconset, který překvapivě zafungoval i v Gnome. Crystal SVG lze použít i v KDE, ale "mezery"jsou vyplněny Oxygen ikonami, které považuji z aslabší než Tango, tak jsem tam dal Tango iconset rovnou.
Tiskni
Sdílej:
Ještě bych dodal, že fotky tučňáků jsou moje vlastní. Jde o kolonii tučňáka afrického na Boulders Beach poblíž Kapského Města.
KDE3 menu je samozřejmě Kickoff, jehož KDE3 verze funguje na rozdíl od KDE4 bez problémů. Zásadní je pro mě integrování vyhledávání aplikací a dokumentů (via Kerry, Beagle). Dokumentů mám také mraky, stejně jako fotek.
Právě se mi asi podařilo odstřelit štítkování. Má tam být, KDE, KDE 3.5, KDE4, Tango, Crystal SVG, Krusader, Konqueror, Nautilus. Bylo to tam, znmizelo a nejde vybrat zpět. Jdou jen nerelevatní štítky :)
Přesně tak, nejlepší desktop je prostě stále KDE3