Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Opět čas bilancovat. Kapota se téměř nezměnila, zato motor je jiný. Mandriva 2011 byla jedna velká potíž, Mageia se ukázala jako jasná volba, praktická, konzervativní a hlavně funkční. KDE 4.6.5, jádro 2.6.38.8-desktop-8.mga x86-64
Tiskni
Sdílej:
Na svem 17" LCD mam 1280x1024, takze nemam siroky bazmek. Na novy monitor mam pozadavky, aby byl na vysku vyssi nez 1000px, protoze vic se do zorneho pole stejne rozumne nevejde. Jak se tak poohlizim, tak vidim, ze snad vsechny monitory vetsi nez 20" tech 1000px na vysku maji, tak kde je problem?
Problem by mohl mit jen nekdo, kdo je zvykli pracovat stylem, ze ma vsechny okna maximilizovane a postupne je jen prepina - pozustalost z minule dekady? Je na case zacit pouzivat inteligentniho okeniho spravce. Vzdyt uz i Gnome se svym Mutterem prestalo zaostavat.
Jo tak to je důležitá věc. Vždycky když vidím něčí plochu se spoustou rozházených otevřených oken, začíná se mi motat hlava a nedokážu se na to soustředit. Funguju jedině s maximalizovaným oknem. Jestli to má něco společného s minulou dekádou nevím... Určite to nemá nic společného s rozlišením, na větší displeje se jenom vejdou webové stránky, které jsou splácané do šířky, jiný přínos to pro mě nemá...Problem by mohl mit jen nekdo, kdo je zvykli pracovat stylem, ze ma vsechny okna maximilizovane a postupne je jen prepina