Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
útek od linuxu kakto by sa dal nazvat moj terajsi stav, v ktorom som..... aj ked osobne mi nerobi problem nainstalovat si gnome3 napr len na skusku Fedoru 15 beta alebo unity v tychto prostrediach vyrazne klesa moje pohodlie a aj produktivita... XFCE a Fluxbox je pre mna asik jeidnou volbou ako prezit v "zdravy" s linuxom.. momentalne mam dualboot Windows a Haiku. Xpcko je odladene a stabilne a Haiku len tak pre zaujimavost obsahuje Bash a vsetky spciality ktore sa daju najst v linuxe aj ked take veci ako uisp, avrdude este v haiku nefunguju a to je jedine co my chyba .ale zase moc az tak toho nerobim len sem tam si zapnem AVR Studio a napisem par riadkov je to skor len tak odychovka ako vazny zaujem. Windows XP je uzasne aj ked v dnesnej dobe ak je clovek pripojeny na internet tak je to risk lebo tento system je dost zranitelny ale pouzitelnost GUI je u mna 10000000percentna..... skoda ze linuxacky developery pochovali zboznovane KDE3, u gnome2 sa ma to moc nedotyka lebo som ho pouzil sem tam. takze momentalne ak linux tak len vo virtuale a aj to na sto mil daleko od tych sraciek (kde4,gnome3,unity.. a ak su este nejake dajte vediet aby som sa im vyhol). vyzera to na najblizsie ze nainstalujem OpenBSD na fileserver ked ho dokoncim..
Tiskni
Sdílej:
možno som použil tvrde nevhodne slovo lebo linux ako taky mam rad. ale priznam sa a to teraz nesnazim sa klamat alebo si vymyslat "linuxove gui ma sklamalo" myslim tym kde4 a gnome3 ktore prijde alebo unity.. jedine co mi dava nadej je XFCE ale povedzme si to rovno je malo podporovane nikde som nenasiel forum nemusi byt slovenske staci ceske o XFCE.. proste tak ... pouzival som dlhu dobu Zenwalk ale ten je hrozne zabugovany... mozno tak Xubuntu je distro mojich predstav aspon co sa tyka technickej stranky.. ma novsie xfce nez debian a zaroven odladenejsie novsie apps ale ta kumunita okolo xubuntu je mensia nez u zenwalka... a preco davam prednost Windows ? preto uz ma nebavi pouzivat nieco s coho mam depku.. nebavi ma KDE ktore vytazi moj celeron E3300 na 30percent obe jadra alebo unity ktore som aj skusal vsak mam tu par shotov na abicku a ktore mi pripada ako omalovanka.. a gnome3 ktore neda sa vobecnastavit.. plocha sa da spustit len cez nejaky hack.. nie dakujem neprosim!!!
I just lol'd man...
vie mi niekto poradit (nazvyme to vymenovat) nejake distra s fluxboxom? viem ze Salix ma XFCE a Fluxbox verzie, taktiez do OpenBSD sa da nahoditlahko fluxbox... co vy na to ake su alternativy pre XFCE a Flux?
fluxbox je super...... asik skusim nahodit xubuntu a donstalovat si fluxa taze budem mat podla nalady bud xfce alebo bud flux.