Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Sice jsem furt Debian user, ale než bude finále Debianu 11, tak zůstávám "dočasně" na Ubuntu.
Tiskni
Sdílej:
Tak už jsem ho nahodil
Viz příloha
A jede líp než Ubuntu 20.10 ;)
No, není zabugované snapem, cizí témata se zobrazují korektně ve všech aplikacích (u Ubuntu třeba v GIMPu se cizí témata zobrazovala v menším okně, člověk musel GIMP minimalizovat a vzápětí maximalizovat, až pak to šlapalo). Obecně mi Debian 11 přijde ve všech aspektech o fousíček rychlejší než Ubuntu 20.10 - otevírání i zavírání aplikací, přechody v plochách i mezi mnoha otevřenými okny. A má vyšší verzi GS. 3.38.2 oproti 3.38.1 v Ubuntu. I to možná hraje roli. A dnes mi probíhala pravidelná týdenní záloha v DejáDup - řekl bych, že o třetinu rychleji než v Ubuntu 20.10 (spoubory v /home zůstaly v podstatě totožné).
Je to z forku Mainline: https://github.com/bkw777/mainline >>> původní ukuu
supr šutry co vypadaj jako dřevo ten wallpaper :D ;D
Já si myslím, že díky Linuxu máme svobodu si vybrat, které DE chceme používat. Nechápavost je logická, já třeba taky nechápu, jak mohou lidi používat třeba KDE nebo XFCE. Prostě každý má svoje priority a cpát lidem do hlavy, že tohle nebo tamto DE je lepší je kontraproduktivní a nováčky třeba zcela odradí, protože si řeknou: oni se i ti linuxáci hádají nebo si ukazují, kdo má většího pindíka...
Nikomu nenutím Gnome, já ho považuji za nejlepší DE, co šlo vymyslet a na druhou stranu nechci, aby mi někdo nutil jiné DE nebo mě kvůli tomu jakkoliv dehonestoval či zesměšňoval.
OK?
gnome toho umí 1000000000x míň než kde ;D ;D virtuální plochy srovnaný do 2d přepínací šikama tam nejsou aktivity tam nejsou hromady možnejch stylů tam taky jako nejsou a když si v gnome chceš neco změnit tak to věčinou nejde jakoby samo vod sebe ale musí se instalovat nějakej mod a vubec jeto jako celý takový divný :O :O :/ :/ měl bys jako kde zkusit používat chvilku. netrolim ber to jako dobrou radu ;D ;D
No, používám Firefox - taky už ze zvyku, a Tor Browser. Vivaldi jsem ještě nevyzkoušel, juknu na to.
ff protože je menčí zlo :D ;D ale moc doplňků coby jako řešili jenom zhed tam zase jako nemam jestli vůůbec nějaký :D :D ;D ;D
Vivaldi will send a message using HTTPS directly to our servers located in Iceland every 24 hours containing this IDa jestli posila jen to co pise mas overene? A proc vubec posila ID uz to je telemetrie.
"Your browsing history such as visited URLs, typed search keywords and downloaded content are stored in your client profile and only accessible by your own action. Vivaldi AS has no access to this data. "
na androidí verzi firefoxu jakoby přestalo fungovat zobrazení/editování about:config takže asi jako jenom za hledadlo ne :O :O :/ :/
ve firefoxku de skoro všecko povipínat ale dá to moc práce a asi jako nikdy všecko neuhlídáš :/ :/
proč je teda jako tor browser postavenej na firefoxu ane na vivaldim???? :O :O
KDE jsem samozřejmě mnohokrát zkoušel, ale jaksi mi nepřirostlo k srdci - myslím to ovládání. Gnome 3 mi naopak velice vyhovuje.
mě zase jakoby nesedí to gnome ovládáním :D ;D si myslim žeto je jako jenom vo zvyku. kdybys trošičku delší chvilku používal kde byti pak připadalo víc lepší než gnome ;D ;D