Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Sice jsem furt Debian user, ale než bude finále Debianu 11, tak zůstávám "dočasně" na Ubuntu.
Tiskni
Sdílej:
Tak už jsem ho nahodil
Viz příloha
A jede líp než Ubuntu 20.10 ;)
No, není zabugované snapem, cizí témata se zobrazují korektně ve všech aplikacích (u Ubuntu třeba v GIMPu se cizí témata zobrazovala v menším okně, člověk musel GIMP minimalizovat a vzápětí maximalizovat, až pak to šlapalo). Obecně mi Debian 11 přijde ve všech aspektech o fousíček rychlejší než Ubuntu 20.10 - otevírání i zavírání aplikací, přechody v plochách i mezi mnoha otevřenými okny. A má vyšší verzi GS. 3.38.2 oproti 3.38.1 v Ubuntu. I to možná hraje roli. A dnes mi probíhala pravidelná týdenní záloha v DejáDup - řekl bych, že o třetinu rychleji než v Ubuntu 20.10 (spoubory v /home zůstaly v podstatě totožné).
Je to z forku Mainline: https://github.com/bkw777/mainline >>> původní ukuu
supr šutry co vypadaj jako dřevo ten wallpaper :D ;D
Já si myslím, že díky Linuxu máme svobodu si vybrat, které DE chceme používat. Nechápavost je logická, já třeba taky nechápu, jak mohou lidi používat třeba KDE nebo XFCE. Prostě každý má svoje priority a cpát lidem do hlavy, že tohle nebo tamto DE je lepší je kontraproduktivní a nováčky třeba zcela odradí, protože si řeknou: oni se i ti linuxáci hádají nebo si ukazují, kdo má většího pindíka...
Nikomu nenutím Gnome, já ho považuji za nejlepší DE, co šlo vymyslet a na druhou stranu nechci, aby mi někdo nutil jiné DE nebo mě kvůli tomu jakkoliv dehonestoval či zesměšňoval.
OK?
gnome toho umí 1000000000x míň než kde ;D ;D virtuální plochy srovnaný do 2d přepínací šikama tam nejsou aktivity tam nejsou hromady možnejch stylů tam taky jako nejsou a když si v gnome chceš neco změnit tak to věčinou nejde jakoby samo vod sebe ale musí se instalovat nějakej mod a vubec jeto jako celý takový divný :O :O :/ :/ měl bys jako kde zkusit používat chvilku. netrolim ber to jako dobrou radu ;D ;D
No, používám Firefox - taky už ze zvyku, a Tor Browser. Vivaldi jsem ještě nevyzkoušel, juknu na to.
ff protože je menčí zlo :D ;D ale moc doplňků coby jako řešili jenom zhed tam zase jako nemam jestli vůůbec nějaký :D :D ;D ;D
Vivaldi will send a message using HTTPS directly to our servers located in Iceland every 24 hours containing this IDa jestli posila jen to co pise mas overene? A proc vubec posila ID uz to je telemetrie.
"Your browsing history such as visited URLs, typed search keywords and downloaded content are stored in your client profile and only accessible by your own action. Vivaldi AS has no access to this data. "
na androidí verzi firefoxu jakoby přestalo fungovat zobrazení/editování about:config takže asi jako jenom za hledadlo ne :O :O :/ :/
ve firefoxku de skoro všecko povipínat ale dá to moc práce a asi jako nikdy všecko neuhlídáš :/ :/
proč je teda jako tor browser postavenej na firefoxu ane na vivaldim???? :O :O
KDE jsem samozřejmě mnohokrát zkoušel, ale jaksi mi nepřirostlo k srdci - myslím to ovládání. Gnome 3 mi naopak velice vyhovuje.
mě zase jakoby nesedí to gnome ovládáním :D ;D si myslim žeto je jako jenom vo zvyku. kdybys trošičku delší chvilku používal kde byti pak připadalo víc lepší než gnome ;D ;D