Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Zatiaľ vzhľad štandardný, zopár nastavení v rc.lua, na moje prekvapenie nepoužíva sa až tak zle. Po pár pokusoch s rôznymi desktopmi a WM je to asi posledná šanca, ktorú dávam Linuxu na desktope ...
Tiskni
Sdílej:
Po pár pokusoch s rôznymi desktopmi a WM je to asi posledná šanca, ktorú dávam Linuxu na desktope ...To je mysleno vazne? Awesome a posledni sance? Nejen, ze mi prijde v linuxu jakekoli desktopove prostredi lip ovladatelne a prizpusobitelne nez ve Win, ale Awesome povazuji i za neco, co pouziva 0,1% lidi vzhledem ke komplexnosti nastaveni a "nezvyklemu" chovani. Nebo k jakemu OS bys chtel jinak prejit? Treba to chapu spatne a chystas se odejit treba k MacOS (ktery se ale nechova snad jako tiling WM).
Problém je asi taký, že ja nie som vôbec typickým používateľom dlaždicových wm, alebo minimalistických wm. Používal som všeličo a jednou z hlavných vlastností, ktoré požadujem od prostredia je dobré ovládanie pomocou klávesnice (nech nemusím príliš často používať myš). Takže ako wm mi to rozhodne vyhovuje, ale ako desktop ... chcel by som niečo, čo mi ohlási pripojenie USB kľúča, namountuje, chcel by som pokročilý filemanager (všetko v jednom, niečo ako konqueror, lenže vo verzii pre KDE 4 to už nie je ono), používam aplikácie prevažne pre KDE 4, ale v iných wm mi chýba integrácia, vadí mi tona vyskakujúcich okien (každý progressbar ako samostatné okno), nehovorím, že sa to nedá integrovať (teda stačí spustiť kuiserver, ale ten je extrémne zabugovaný, alebo napísať niečo vlastné).
Neviem, kedysi by som dal za Linux ruku do dverí, teraz ak sa ma niekto spýta, že čo to je za prostredie, či je to dobré a tak rovno odpoviem, že nech od Linuxu moc nečaká.
Prostředí winu ani macu přece není ani vzdáleně podobné WM awesome.Ale awesome je prostě awesome!