plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Zatiaľ vzhľad štandardný, zopár nastavení v rc.lua, na moje prekvapenie nepoužíva sa až tak zle. Po pár pokusoch s rôznymi desktopmi a WM je to asi posledná šanca, ktorú dávam Linuxu na desktope ...
Tiskni
Sdílej:
Po pár pokusoch s rôznymi desktopmi a WM je to asi posledná šanca, ktorú dávam Linuxu na desktope ...To je mysleno vazne? Awesome a posledni sance? Nejen, ze mi prijde v linuxu jakekoli desktopove prostredi lip ovladatelne a prizpusobitelne nez ve Win, ale Awesome povazuji i za neco, co pouziva 0,1% lidi vzhledem ke komplexnosti nastaveni a "nezvyklemu" chovani. Nebo k jakemu OS bys chtel jinak prejit? Treba to chapu spatne a chystas se odejit treba k MacOS (ktery se ale nechova snad jako tiling WM).
Problém je asi taký, že ja nie som vôbec typickým používateľom dlaždicových wm, alebo minimalistických wm. Používal som všeličo a jednou z hlavných vlastností, ktoré požadujem od prostredia je dobré ovládanie pomocou klávesnice (nech nemusím príliš často používať myš). Takže ako wm mi to rozhodne vyhovuje, ale ako desktop ... chcel by som niečo, čo mi ohlási pripojenie USB kľúča, namountuje, chcel by som pokročilý filemanager (všetko v jednom, niečo ako konqueror, lenže vo verzii pre KDE 4 to už nie je ono), používam aplikácie prevažne pre KDE 4, ale v iných wm mi chýba integrácia, vadí mi tona vyskakujúcich okien (každý progressbar ako samostatné okno), nehovorím, že sa to nedá integrovať (teda stačí spustiť kuiserver, ale ten je extrémne zabugovaný, alebo napísať niečo vlastné).
Neviem, kedysi by som dal za Linux ruku do dverí, teraz ak sa ma niekto spýta, že čo to je za prostredie, či je to dobré a tak rovno odpoviem, že nech od Linuxu moc nečaká.
Prostředí winu ani macu přece není ani vzdáleně podobné WM awesome.Ale awesome je prostě awesome!