OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Adresa tématu či pozadí: http://manicho.deviantart.com/art/Aurora-Reloaded-wallpaper-86270318
Tiskni
Sdílej:
fuj ja na mac osx nemam rad...proc na abicka davate appleticky veci
To je zajimavy, ze drtiva vetsina uzivatelu Mac OS X nema vubec potrebu tohle resit...Ja som našiel tých sťažností po Internete dosť.
Ty mas proste pocit, ze kdyz Windows a Linux umoznuji zmenit pismo, ze je to proste nutnost a ze to bez toho nejde.Neviem ako je to vo Windows, ale v Gnome je to vyriešené pekne. A nejde o pocit - možno si iba nechcem namáhať oči.
Jenze tak to neni (nepocitam accessibility, v takovem pripade Mac OS X samozrejme umi s velikosti pisma pracovat).S veľkosťou písma to samozrejme neviem pracovať. Je tam iba zväčšenie časti obrazovky - to je ale niečo úplne iné.
Me se Apple libi, hlavne diky propracovanemu hardwaru. System je take skvely, ale to same co udelam na unixu (Mac), to same provedu pod linuxem, systemy jsou si dosti podobne. Kdybych volil apple pocitac, tak kvuli hw. Nicmene tato polocha, resil bych to jinak, ale kdyz se to uzivateli libi, proc ne.
A ako? Rád sa inšpirujem...Nicmene tato polocha, resil bych to jinak, ale kdyz se to uzivateli libi, proc ne.
NÁDHERA....jak jsi udělal tu postraní lištu..nemáš nákej stručnej návod jak by to i amatér zvládl..prostředí mam gnome na ubuntu..a apple design mam a na tom sem skončil..lištu nejsu schopen zvládnout..díky za radu
Jak se jmenuje program na tu boční lištu s ikonkama??