Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
pozeram ze mas Avasta... odporucam radsej Microsoft Antivirus (Ms Essecial security) je lepsi.. aspon mne sa osvedcil...
nic v zlom proti vam.. ale fakt na windowse je antivirak nutnost ak clovek surfuje po internete teda nie ze mam otvorene abicko a nic viac... par krat sa mi stane ze MS Antiivr. mi otvori pop-up okno ze nejaky trojan sa dobija do vnutra takze co povedat? antivirak ma zmysel aspon na windowse.. MS Sec oproti AVastu mi pride jednoduchsi na udrzbu a aj nieco zachiti
na windowse je antivirak nutnost ak clovek surfuje po interneteLOL! Podle mně teda bohatě stačí firewall a IQ 80+
Na matiku prostě nemam myslivnu (žeby diskalkulik? ale nikdy mi to nezjišťovali tak nevim), nepochopil sem nic ani když sem se snažil a pak už to bylo zbytečný. Rukama dělat nemůžu a hlavou taky ne (páč nemam na nic papír, kromě toho že sem vyučenej z balení salámů), jedině snad jako žrádlo pro tygry bych se hodil Neni každýmu dáno bejt geniální a zdatnej jako polobůh Kolibáč ...
Na matiku prostě nemam myslivnu
Tohle jsem si ještě do konce základní školní docházky myslel taky, byl jsem o tom velmi hluboce přesvědčen. A co najednou dělám za školu? Ne-ne-ne, tohle není otázka geniality, nýbrž píle.
Já si vždycky vzpomenu na zápisek a jdu dělat něco smysluplnéhoAno běž, vypni ten komp a ušetři nás svejch mouder...
kolibac-mind-decoder
verze 2.0 nebo novější. To v Mandrivě ještě neni kotyz-universal-translator
ale ten funguje jenom ve středu ráno a v sobotu večer pokud je úplněk a prší. A rok musí bejt dělitelnej osmičkou. Jinak to pokaždý vyhodí chybu "beer not found, refill fridge" ikdyž je v lednici piva dost ...
Já chci taky takové vyhlazování , to linuxí se mi ne a nelíbí (to raději vyhlazování vypnu uplně a hinting necham na málo) s použitim třeba fontu http://download.damieng.com/fonts/original/EnvyCodeR-PR7.zip )
Ale mít to co maj 7čky tak to neumim nastavit. (ikdyž 7čky mam ale chci jen mít v linuxu tak to písmo jako je na ploše)