Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Tiskni
Sdílej:
Přehrávač je ncmpc, kterým ovládám mpd. Jinak to urxvt mám nastavený přes konfiguráky. V .config/openbox/rc.xml mám toto
<application name="urxvt"> <focus>yes</focus> <desktop>all</desktop> <decor>no</decor> <skip_pager>yes</skip_pager> <skip_taskbar>yes</skip_taskbar> <layer>below</layer> </application>a v .Xdefaults mám pro nastavení písma, průhlednosti atd. toto
urxvt*transparent: true urxvt*tintColor: black urxvt*shading: 80 urxvt*font: xft:Terminus:pixelsize=12 urxvt*termName: rxvt urxvt*background: #000000 urxvt*foreground: #ffffff urxvt*scrollBar: false Xft*dpi: 96 Xft*antialias: true Xft*hinting: full
a potom v .config/openbox/autostart.sh je spouštím s parametrem geometry kterej určuje jejich polohu, např.
urxvtc -geometry 65x30+20+20
Tuhle základní funkci podporuje můj wm v základu. Menu mohu vyvolat i klikem na okraj obrazovky, takže nepotřebuji volné mezery, jak bylo výše zmiňováno v případě OB.
Používám Pekwm. Jako nevýhodu Pekwm oproti OB vidím méně aktivnější vývoj a opravování bugů, protože na tom dělá jeden nebo dva lidé, a nejsou pro něj grafické nástroje, jako je obconf atd.
Včera jsem zkoušel přiblížit OB nastavením blíže k Pekwm, ale daleko jsem se nedostal a vzdal jsem to.