Vláda USA nařídila společnosti Anthropic pozastavit přístup k modelům Fable 5 a Mythos 5 pro všechny cizince, včetně zaměstnanců Anthropicu.
Společnost Murena představila (YouTube) novou verzi 4.0 mobilního operačního systému /e/OS (Wikipedie) založeného na Androidu a LineageOS bez aplikací a služeb od Googlu.
V Arch User Repository (AUR) bylo kompromitováno přes 400 opomíjených balíčků (jejich seznam). Útočník do nich začlenil škodlivý npm balíček atomic-lockfile, který krade citlivá data uživatelů. Publikována byla předběžná analýza spouštěného malwaru deps.
Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.
Byla nalezena a 9. června opravena kritická zranitelnost ve FreeBSD v Kernel TLS (KTLS). Pojmenována byla Bumsrakete (FreeBSD-SA-26:26.ktls, CVE-2026-45257). Lokální neprivilegovaný uživatel může přepisovat soubory, ke kterým má právo pouze pro čtení. Přepsáním setuid binárky a jejím spuštěním může získat roota. Na všech verzích od verze 13.0 vydané v dubnu 2021.
Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.
Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Žádná velká změna oproti desktopu předešlému, jen jsem vyměnil urxvt za gnome-terminal, protože ten překvapivě funguje mnohem lépe (urxvt má furt nějaké problémy se změnou velikosti, která je ovšem u tiling WM tak nějak… často). A pro něj samozřejmě nové, skvělé, barevné téma!
Tiskni
Sdílej:
xD ... proc vsichni maj to hnusne pismo v terminalu ??
to asi jo... ale ja sem jen napsal ze to nechapu,,, nektere pismenka se daji blbe precist nebo vypadaji osklive... IMHO terminus je o hodne hezci... navic to default pismo je i silene malinke.. ale jak rikas je to proto ze se vam libi
hh... vubec jsem nenapsal ze to nechapu soryyxD ale myslel sem to tak
Napadlo tě, že malinkost toho konkrétního bitmapového fontu je závislá na výstupním zařízení? Na mém displeji je to velké dost i při mé nemalé krátkozrakosti.
coze, hnusne? Tohle je misc-fixed, nejlepsi terminalovy font, ktery znam.
ja mam 19'' 1280x1024 a prijde mi celkem malinke, ale da se jeste v pohode cist.. a ty ?
no jiste na velikosti dane tim fontem ;] ale my jsme asi mluvili o te default velikosti co ma ten s tim desktopem