Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.7 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Hříčka xsnow, která na ploše spustí sněžení, je protestware. Pokud jste v Rusku (LANG=ru), zobrazuje ukrajinské vlajky.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala beta verzi Ubuntu Touch 24.04-2.0. Nová verze již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.
V Praze probíhá Flock 2026, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory. Přednášky lze sledovat také na YouTube.
Node-RED (Wikipedie, GitHub), webová aplikace postavená na Node.js pro vizuální programování a propojování hardwarových zařízení, API a online služeb, byl vydán ve verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byla vydána nová verze 3.27.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 5 zranitelností.
Řídící výbor GCC schválil záměr do GCC začlenit backend WebAssembly.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.0 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.1. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a časem také na Linux Kernel Newbies.
Cheat Engine (Wikipedie) je s verzí 7.7 k dispozici už také pro Linux. Jedná se o proprietární skener/debugger paměti používaný především k cheatování v počítačových hrách.
Vláda USA nařídila společnosti Anthropic pozastavit přístup k modelům Fable 5 a Mythos 5 pro všechny cizince, včetně zaměstnanců Anthropicu.
Tak jsem se nechal strhnout vlnou nových uživatelských prostředí, od KDE 4, Windows a jejich Metro až po GNOME Shell. Jdu sice trochu proti proudu myšlence Shellu a přidal jsem si panel s aplikacemi, ale zvyk je železná košile.
Jinak se jedná o standard, přidán doplněk pro počasí, místa a sledování systému. Při rozlišení 1920 na šířku je ten horní panel stále dost nevyužitý, snad mě časem napadne, jestli by se nedal nějak účelověji využít. Mám pocit, že s využitím místa na tomto panelu mají problém i sami vývojáři GNOME Shellu. Co bych ještě vyzdvihl je IM přímo prostřednictvím Shellu, strašně návyková věc =) Takže zatím jsem spokojen, nic mě vyloženě neirituje. Snad jen nutnost občas pustit kouzelný příkaz "r", který restartuje Shell, jelikož má tendence bobtnat v paměti. Naštěstí je to rychlovka, takže se s tím dá žít a snad ten memory leak časem opraví.
Tiskni
Sdílej:
).
Jinak pokud jde o SSD tak to vidím už jako samozřejmost. Mám sice jen nějaký mini 16GiB pro systémový oddíl, ale víc není potřeba a rychlost systému je k nezaplacení. A shutdown taky nepoužívám, naštěstí mi bezproblémově funguje uspávání.
GNOME Shell se sice skvěle (bezkonkurenčně) ovládá na klávesnici
přesně tak - na netbooku, kde mám ruce pořád na touchpadu a malíček hned u win klávesy je to paráda - u velkého notebooku, nebo na stolním počítači už mi to nejde a práce s gnome shellem je pro mě utrpení