Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Takze aktualny SCREENSHOT ! kazdy mame nejaku tu podivnost a mojou je ze rad hodim tu na na abicko ako vyzera pracovna plocha. Tentokrat Slax s cerstvo nahodenym WindowMakerom
Tiskni
Sdílej:
Mám rád tenhle retro styl (je mi to příjemnější než dnešní trendy v GUI), ale chtělo by to trochu jiné ikony, aby to k sobě ladilo. Taky styl použitý ve VLC do toho moc nezapadá.
Myslím, že je čas, aby přišla nějaká syntéza, která bude vycházet z těch starých dobrých GUI, ale zároveň bude čistější a využije současné možnosti (rozlišení, škálovatelná grafika atd.).
to xkucf03: ja mam strasne rad window managery a nie kompletne desktopove rozhrania..... trochu syntezy mam tuna http://www.abclinuxu.cz/desktopy/skywaker-20180906
kedsom videl akoze sato vola sway na waylande tak dufam ze spravia nejak aj wmakera fluxbox :D
Tiež mi je sympatickejší retro štýl. Zameraný prevažne na účelnosť, ako ľúbivosť. Nakoniec, aj tak je starý technický štýl vzhľadnejší ako dnešné strakaté hračkárske témy pre sedemročných. Ale hold, je to vôľa ľudu. Nepríjemné je to, že už prakticky neexistuje dobrý technický dizajn, kde by napríklad nebolo nutné nastaviť tiene len preto, aby sme videli okraj kontextového menu, alebo okien samotných. Vrchol prásáckosti predstavuje gnome shell menu a vlastne celé Gnome, alebo KDE plasma. Maté je svojim výzorom nechutné, lebo jeho koncept sa nehodí pre súčasné témy. Trpí na to aj inak celkom skvelé XFCE. Vyhľadávač Google zobrazuje nad svojim vyhľadávacím poľom akýsi infantilný zvratok, nejakú animáciu či čo, ktorá má informatívnu hodnotu večerníčka a jediné čo robí, je že kradne z grafického výkonu a vyhovuje vkusu priemernej opice. Zásadne nepoužívam!
Silnú mieru infantilizácie je vidieť vo všetkom. Napríklad, čo sa notebookov týka, priemerného osla zaujíma stenšovanie a look. Vytrvalým demokraticko/kapitalistickým postojom si vydobil právo nahradiť funkčné klávesy mediálnymi, Beethovena nahradil Armstrongom a Kirschnerovou a sochy Michelangela nahradil záhradnými trpaslíkmi. Odvracia sa od veľkých kultúrnych celkov a podľa svojich individuálnych chutí zakladá opäť kmeňové spoločenstvá (pod záštitou demokracie), kde sa príslušne oblieka, prepichuje si kožu a machlí na ňu nevídané pitoresknosti. Už zabudol, že kmene sa medzi sebou pravidelne vybíjali a že preto od kmeňového života kedysi upustil. Pád naspať do jamy, z ktorej sa tisícročia hrabe prehlasuje za progres a redkuckiu umenia na estetické hakybaky prehlasuje za rozmach tvorivosti.
Dochádza k prekotnému vývoju aj v oblasti linuxu, ale ten sa vyvíja od účelnosti k ľúbivosti, v snahe vyhovieť infantilným "potrebám" masovej opice. Už z tohto aspektu je Ubuntu tým najhorším, čo mohlo svet linuxu postihnúť. Atď...
pravda uz pokukujem po divnych rieseniach lebonepacisa mi systemd ktory je v linuxe a nie je to len o citoch ale o normalnej funkcionalite a ceresnickou na torte je ze mi nechce vypnut pc stlacim ctrl+alt-del a naraz vypise stlactev priebehu 2 minut 7x toto .. si hovorim boze to co je k? nejaky zly vtip. bsdckari sa na nic nehraju tam ti rovno vyskoci vypis stlac klaves na restart a nie jak "opica" tukat ctrl+alt+del :D a taktiez davam sancuopenbsd koli xenocara ked uz linux pojde na waylande verim ze tito to potiehnu dalej
neviem ci reagovat aleaj tak dam proti otazku: ak chcem pouzivat linux nadalej co mi ostava nez prijat ze uz tu je ten systemd ono je to vsade rovnake ak si kupis 2 in1 mas tam windows ak si kupis android tablet tiez neriesis zetam je android ale pouzivas takje to aj s linuxom uz neriesis cojepod kapotou.