Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den,
chci se zeptat, jestli má smysl si pořizovat LCD monitor, když používám různé emulátory a hraju na nich hry o různých rozlišeních. Jak moc to rozmazává obraz, když se to dá na fulscreen? A rozmaže to obraz i když to spustím v okně tu hru ? (fakt se omlouvám, ale nemám s LCD takové zkušenosti.)
Ale rozplizlý to je ne? I když to by mi tolik nevadilo, pač používám např. v dosboxu vyhlazování super2xsai. Ale už by mi to vadilo například u her co používají SVGA. To se mi na mojem monitoru zobrazuje např. hra Settlers 2 pěkně. Pěkná pixel art grafika. Ale na LCD ta SVGA už bude pravděpodobně rozmazaná. Můžeš poslat prosím nějaký screenshoty?
xterm
u s nastaveným konzolovým fontem a škálovat jej na 125 % – (odpovídá zobrazení 640×480 na 800×600) s různým nastavením interpolace (jako u novějších panelé) či úplně bez ní (na starých panelech). Ani jedno nebude tak dobré jako CRT monitor. (Pokud by byl zájem, můžu sem dát večer i nějaké fotky.)
Další věcí je poměr stran panelu. CRT má zpravidla 4:3, levné LCD panely mají 5:4 (1280×1024), 16:10 (1680×1050, 1440×900, 1280×800), 16:9 (1600×900), původní 4:3 je vidět málokdy, ale 1600×1200 by na ty staré hry bylo
kvůli poměru stran i za cenu vyšší investice nejvhodnější, v jiném případě bude obraz deformovaný nebo s pruhy po stranách.
Zájem o fotky je . Dík.
Tady jsou fotky:
Textový režim 720x400
X11/SDL 640x480x16, LTris
X11/Wine 640x480x16, StarCraft
Monitor je Benq FP202W (20" 1680x1050, TN) připojený přes D-SUB ke kartě Riva TNT2 Ultra. Vyhlazování provádí panel, nastavení pro něj v nabídce není.
No ten starcraft vypadá děsně . Teď jde o to jestli to je tím foťákem nebo fakt tím rozpliznutím. Menší rozlišení by na tom bylo předpokládám ještě hůř.
Bože já snad zůstanu u CRTčka 17palcovýho co mám. žádnýho známýho v shopu nemám :-/. Navíc bych taky chtěl barevnou stálost a ne takovej LCD jakej mám v práci, kde se barvy mění podle toho kde na obrazovce se nachází. To pak člověk ani nemůže nic kreslit v gimpu nebo inscapu . Ty LCDčka sou prostě kancelářský monitory. Už by měli vymyslet sakra novou technologii.
Zůstaň. Mám podobné "postižení" jako ty a svému CRT začnu nejspíš v brzké době přinášet krvavé oběti, aby mi ještě pár let vydržel...
Zůstanu. Rozhodnuto. Hned jak přijdu z práce, tak to označím jako vyřešené. Holt si budu muset počkat na lepší technologii. LED LCD asi taky nebude to pravé.
Nejakého kámoša nemáš, u ktorého by si si to skúsil? Možno by si bol prekvapený.
Překvapený bych byl pokud by to LCD umělo technologii S-PVA nebo jak to je, ale takový LCD i dneska stojí 20 000,-. Já mám na monitor tak 5000,- kč.
Většina monitorů od Eizo, kromě modelů s TN (i ty jsou u Eizo slušné) se hodí na základní grafickou práci. Já mám 17" FlexScan L568, v roce 2006 jsem za něj dal už jen 12000Kč, obdobné modely dnes stojí dokonce tak 7000 - 8000Kč. Jsou to S-PVA, pouze 10bit gama, nemají šestiosé barvy. Ale na základní práci s fotkami stačí.
Tiskni
Sdílej: