Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Když nastavíte písmo nebo barevné schéma v gVimu, po dalším zapnutí je to zase při starém. Řešením je do globálního (/etc/vimrc
, ovlivní nastavení všech uživatelů), nebo uživatelského (~/.vimrc
nebo ~/.gvimrc
- ovlivní pouze gVim) konfiguračního souboru připsat:
set guifont=Nazev\ Fontu\ [velikost v px]
takže pro Lucida Console ve velikosti 12px to bude vypadat takto:
set guifont=Lucida\ Console\ 12
a pro nastavení schématu:
colorscheme název\ schématu
např. pro schéma Desert:
colorscheme desert
Vim zalamuje řádky uprostřed slov a vám to nevyhovuje? Do konfiguráku přidejte:
set lbr!
Když chcete do vimu něco vložit pomocí prostředního myšítka,
vloží se to takhle divně?
Na to pomůže:
set paste
ale tento mód zase nespolupracuje například při psaní kódu, protože nezachovává odsazení. Zpátky se to přepne takto:
set nopaste
Pro zobrazování aktuálního režimu ve spodní části obrazovky pomůže:
set showmode
pro zobrazení psaného příkazu v normálním (příkazovém) režimu:
set showcmd
pokud chcete mít přehled, v jaké části souboru právě jste:
set rulerpro zobrazení čísel řádků
set numberPoznámka: Všechna tato nastavení se dají jednorázově spustit i v (g)Vimu, není nutné je psát do konfiguráku. Přidáme si před ně dvojtečku a napíšeme je v příkazovém režimu. Třeba takto:
:set lbr!
Dokument vytvořil: David Watzke, 18.1.2006 14:11 | Poslední úprava: David Watzke, 29.1.2007 04:44 | Další přispěvatelé: imout | Historie změn | Zobrazeno: 741×
Tiskni
Sdílej: