V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
$cat /proc/partitionskterý vám vypíše jaké disky a diskové oddíly (partitions) váš systém vidí. Výstup vypadá nějak takto:
major minor #blocks name 3 0 78150744 hda 3 1 15361888 hda1 3 2 108675 hda2 3 3 5751270 hda3 3 4 1 hda4 3 5 3429846 hda5 3 6 4891761 hda6 3 7 47849571 hda7 8 0 253200 sdaZařízení s číslicí jsou diskové oddíly na disku. Tzn. hda4 je logický oddíl na disku hda a obsahuje další tři diskové oddíly 5-7 Flash disky a bloková zařízení vůbec se po připojení přes USB hlásí v závislosti na tom, jaký ovladač jádro použije dříve. Je-li v jádře zaveden modul
ub
(v konfiguračním souboru jádra volby spojené s BLK), bude začínat název nově vytvořeného zařízení písmeny "ub". Další písmeno se objeví v závislosti na tom, zda již v systému nějaké zařízení vytvořené tímto ovladačem existuje či nikoliv. Jde to podle abecedy od "a" dál. Takže /dev/uba
, /dev/ubb
, /dev/ubc
...
Dalším ovladačem který lze pro tato zařízení použít je usb_storage
. Názvy nově vytvořených zařízení pak začínají písmeny "sd".
Pozor! Je-li zaveden ovladač ub
, může ho vaše jádro upřednostnit, ovšem tento ovladač má problém, je-li na disku víc diskových oddílů než 7(!), v takovém případě se vám nemusí vytvořit všechna potřebná zařízení. Řešení je jednoduché - odebrat tento modul z jádra a pak zařízení zapojit znovu. Abyste nebyli nuceni tuto operaci provádět po každém restartu, přidejte tento modul do blacklist viz Jak zabránit načtení modulu.
Jako bloková zařízení se kromě flash disků, externích optických mechanik a disků, hlásí např. také digitální foťáky, nebo mp3 přehrávače, atp.
Pozor! Na každém systému se může zařízení hlásit trochu jinak, a také není pravidlem, že všechna musí mít datovou část jako diskový oddíl sda1! Např. můj flash disk, nemá žádný diskový oddíl, takže jej připojuji rovnou přes /dev/sda (respektive /dev/uba)
Druhým krokem je kontrola, zda systém vytvořil také příslušné zařízení. Tu lze provést zase velmi jednoduchým způsobem:
$ls -al /dev/sda* brw-rw---- 1 root floppy 8, 0 2006-02-20 09:34 /dev/sdaV případě že toto zařízení neexistuje, můžete zkusit ještě další možnosti, o kterých se zmíním níže. V tuto chvíli vycházím z toho, že zařízení existuje. Podle vypsaných údajů s ním může kromě roota (vlastníka) pracovat také každý člen skupiny "floppy". To lze změnit buď ručo (jednorázově), příkazy
chmod
, chown
či chgrp
, nebo používá-li váš systém udev úpravou souboru /etc/udev/permissions.rules
trvale.
Takže se zařízení pokusím připojit do předem připraveného přípojného bodu /mnt/sda
..
#mount /dev/sda /mnt/sdaNicméně ani pak se nemusí disk připojit. Pak vstupuje do hry jak je disk naformátován a zda jádro podporuje jeho souborový systém. Jaké souborové systémy vaše jádro podporuje si můžete vypsat opět jednoduchým:
$cat /proc/filesystems90% flash disků a blokových usb zařízení pro ukládání dat používá vfat. Zařízení jako cdrom atp. používají iso9660. Pouze u disků zapojených přes USB šuplíky a různé adaptéry se můžete setkat s jinými filesystémy. Systém disk vidí, ale k vytvoření zařízení nedošlo Pokud má váš systém také podporu statického
/dev
, tak můžete zkusit připojit disk přes něj. Na mém stroji je ve skrytém adresáři /dev/.static
Takže bych se pokusil disk připojit přes #mount -vfat /dev/.static/dev/sda /mnt/sdaPokud i toto selže, tak zkusím zda ten disk je vůbec použitelný přes
fdisk
(stačí mi když s ním je vůbec schopen něco dělat). Když i ten selže, tak nastává čas pro kontrolu připojovaného zařízení, je-li nastaveno tak jak má být.
Pozor! osobně jsem se setkal s tím, že některé IDE - USB adaptéry vyžadují disk naswitchovaný jako master, zatímco jiným je to jedno. Možná to je závislé na typu zařízení, nevím.
Postup zde uvedný by měl být obecně použitelný na všech linuxových distribucích. Některé pro tento účel nabízejí různé nástroje a možnost automatického nastavení.
Systém disk nevidí
Tzn. výpis z /proc/partitions
neukáže nic nového. Tak zkusit nejprve jiný USB port. V případě že jde USB box napájený přes USB port, tak si uvědomte, než začnete zmatkovat, že disk je energeticky poměrně náročné zařízení a celý problém může být způsoben jeho nedostatečným napájením. Stává se to u strojů se slabším zdrojem, nebo také tam kde stávající zdroj již nestíhá. Většinou bývá taková situace provázena pomrkáváním kontrolky na boxu. Je-li napájen box dvěma USB konektory, pokuste se je zapojit tak, aby nebyly v portech co jsou těsně vedle sebe - obvykle totiž takové porty mají společné napájení. Má-li box možnost přídavného napájení, zkuste zapojit také sítový adaptér.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 27.7.2005 20:59 | Poslední úprava: Aleš Kapica, 31.10.2006 13:50 | Další přispěvatelé: Robert Krátký | Historie změn | Zobrazeno: 5772×
Tiskni
Sdílej: