Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Všetky distribúcie Linuxu obsahujú Linux. Všetky distribúcie tiež obsahujú množstvo softwaru, ktoré z holého operačného systému robia použiteľný systém.
Najlepšia distribúcia je tá, ktorá Vám bude vyhovovať. Z tohto dôvodu nie je možné dať "správnu" odpoveď na túto otázku. Pokiaľ chcete konkrétnu odpoveď, tak musíte zároveň poskytnúť informáciu o tom, na aké účely daný systém plánujete použiť (desktop,web/file/mailserver,router, ...), na akom hardware ho chcete nainštalovať a podobne. Aj tak však najskôr dostanete množstvo odpovedí, v ktorej každý vyzdvihuje svoju obľúbenú distribúciu. Prakticky všetky distribúcie možno (s menším či väčším úsilím) upraviť na ktorýkoľvek účel. Nemá zmysel inštalovať každý týždeň inú distribúciu v nádeji, že vás jedna uchváti a pri nej zostanete. Vhodnejšie je zobrať jednu a pokúsiť sa preniknúť do nej a pochopiť jej fungovanie, tak aby ste ju dokázali upraviť podľa svojich potrieb.
Pokiaľ s Linux-om nemáte skúsenosti, tak "najlepšou" distribúciou je tá, s ktorou vám má kto pomôcť.
V praxi si přečtěte několik recenzí a charakteristik nejpopulárnějších distribucí (viz např. výsledky každoroční ankety ABCLinuxu o nejpopulárnější distribuci) a máte-li čas a chuť zkuste si ty nejslibnější zkusmo nainstalovat a vyzkoušet.
Důležite je, zda máte v okolí někoho, kdo je vám schopen s nějakou distribucí pomoci, případně zda máte nějaký dobrý zdroj informací a dokumentace. Také není vhodné zkoušet nějakou jednoúčelovou distribuci, i když by se mohlo na první pohled zdát, že je přesně určena pro daný účel. Pokud jste ochotni věnovat čas studiu, zkuste spíše nějakou "univerzální" distribuci. Nestane se vám tak, že když budete chtít na routeru rozjet nějakou další službu, zjistíte, že vaše SuperRoutingLinux 5.0 neumí třeba VoIP proxy...
Také je vhodné (vždy) oddělovat uživatelská a systémová data, usnadní to případný přechod na jinou distribuci. Také je dobré si někam ukládat kopie konfiguračních souborů, které měníte;snadno pak nový systém podle nich nastavíte, i když třeba nepůjdou použít přímo.
Dokument vytvořil: rastos, 20.10.2005 08:30 | Poslední úprava: xkesh, 6.5.2009 09:20 | Další přispěvatelé: multi, mess | Historie změn | Zobrazeno: 4099×
Tiskni
Sdílej: