Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
/* Hello World in C, Ansi-style */ #include <stdio.h> #include <stdlib.h> int main(void) { puts("Hello World!"); return EXIT_SUCCESS; }a Makefile s obsahem:
all: hello gcc -o hello hello.cTeď můžeme program přeložit a vyzkoušet viz:
[petr@soban ~/src/world]$ make cc hello.c -o hello gcc -o hello hello.c [petr@soban ~/src/world]$ ./hello Hello World! [petr@soban ~/src/world]$Potřebujeme-li v tom programu něco změnit, tak celý adresář world zkopírujeme do adresáře world-1.1 se soubory hello.c a Makefile. Teď upravíme soubor hello.c na:
/* Hello World in C, Ansi-style */ #include <stdio.h> #include <stdlib.h> int main(void) { puts("Halo světe! Verze 1.1"); return EXIT_SUCCESS; }Zase to můžeme přeložit a vyzkoušet, ale to nepotřebujeme, potřebujeme vygenerovat soubor patch. Takže vlezeme do adresářů world a world-1.1 a smažeme nepotřebné soubory tak, aby tam zůstaly pouze zdrojáky, tj. soubory hello.c a Makefile. Nyní vygenerujeme ten patch tak, že vlezeme o adresář výše a spustíme:
diff --recursive -c adresář_originálu adresář_noveho > patch-1.1
Takto:
[petr@soban ~/src]$ ls world world-1.1 [petr@soban ~/src]$ diff --recursive -c world world-1.1 > patch-1.1 [petr@soban ~/src]$Tím se nám vytvořil soubor patch-1.1, kde jsou popsané rozdíly. No a jak to potom použít? Ten kdo má starý program world, tak si do něho překopíruje ten soubor patch-1.1 a spustí příkaz patch.
[petr@soban ~/src/world]$ patch < patch-1.1A máme tam novou verzi, kterou si přeložíme a vyzkoušíme:
[petr@soban ~/src/world]$ make cc hello.c -o hello gcc -o hello hello.c [petr@soban ~/src/world]$ ./hello Halo světe! Verze 1.1 [petr@soban ~/src/world]$A to je vše
Dokument vytvořil: Petr Šobáň, 4.3.2006 21:00 | Poslední úprava: zabza, 7.3.2006 11:21 | Další přispěvatelé: djbart | Historie změn | Zobrazeno: 2626×
Tiskni
Sdílej: